http Γ΄ Εθνική: Τρίποντα για ΑΟΚ και Νέστο, πόντος παραμονής για τον Κεραυνό, ήττα για τον Αετό
Sunday, 07 April 2019 16:08

Ο ΑΟΚ και ο Νέστος συνέχισαν με νίκες στην 25η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής και παραμένει η μεταξύ τους διαφορά του ενός βαθμού. Ο Κεραυνός Πέρνης κατέκτησε τον πολύτιμο βαθμό της παραμονής (1-1) στο ματς με το Καλαμπάκι. Ο Αετός ηττήθηκε εντός έδρας από τον Πανσερραϊκό. Αναλυτικά:

Ο ΑΟΚ κατέκτησε το τρίποντο με 3-1 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και παραμένειστην κορυφή της κατάταξης, ένα βήμα μακριά από τον τίτλο. Στο 6ο λεπτό ο Γαβριηλίδης έκανε το 1-0. Στο 35 ο Ζέρης έκανε το 2-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι… πάγωσαν το «Ανθή Καραγιάννη» στο 52 όταν ο Μαρασλής μείωσε σε 2-1. Στο 68 ο Μαρκόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο Νέστος κατέκτησε το «διπλό» με 0-2 στο Σιδηρόκαστρο στην κόντρα με τον τοπικό  Εθνικό και… παρακολουθεί τον πρωτοπόρο ΑΟΚ. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 73 ο Μκρτσιάν έλυσε… τον γόρδιο δεσμό για το 0-1 και στο 82 ο ίδιος παίκτης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ο Κεραυνός Πέρνης χρειαζόταν έναν βαθμό στο παιχνίδι με την ΑΕ Καλαμπακίου για να «σφραγίσει» και τυπικά την παραμονή και τον κατέκτησε με γκολ του Μπαντάνη στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης (1-1). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από το 43ο λεπτό με τον Κωνσταντινίδη (0-1) όμως τελικά ετοιμάζουν βαλίτσες για το τοπικό της  ΕΠΣ Δράμας.

Ο Αετός, παρά τις απουσίες, προσπάθησε κόντρα στον Πανσερραϊκό όμως ηττήθηκε τελικά με 1-2. Στο 12ο λεπτό ο Πέτρου έκανε το 0-1. Στο 56 ο Κωνσταντινίδης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 78 ο Κεχαγιάς με εύστοχο πέναλτι, που κέρδισε ο Ζιώγας, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.