http Γ' ΕΘΝΙΚΗ: Τρίποντα για ΑΟΚ και Νέστο, «αγγλικό» σκορ στη Χρυσούπολη
Sunday, 24 March 2019 16:27

Γ' ΕΘΝΙΚΗ: Τρίποντα για ΑΟΚ και Νέστο, «αγγλικό» σκορ στη Χρυσούπολη

Ο ΑΟΚ και ο Νέστος συνέχισαν με νίκες στην 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής και έτσι παρέμεινε η μεταξύ τους διαφορά στην κατάταξη. «Αγγλικό» σκορ, 5-4, στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης και πολύτιμη νίκη του Κεραυνού Πέρνης στο καβαλιώτικο ντέρμπι με τον Αετό. Αναλυτικά:

Ο ΑΟΚ κρατά την ουσία, τη νίκη με 2-1, στο παιχνίδι με τον… σκληροτράχηλο ΑλέξανδροΚιλκίς. Στο 17ο λεπτό ο Μαρκόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0 όμως στο 35 ο Αγαθαγγελίδης με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 41 εκτέλεση κόρνερ του Γ. Παπαδόπουλου και ο Τόσκας με κεφαλιά έκανε το 2-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου αλλά και αγώνα.

Πολύτιμο «διπλό» για το Νέστο Χρυσούπολης στην Ξάνθη και στο παραδοσιακό ντέρμπι με τον Ορφέα Puma, με 0-1. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Παρουτσής στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πολύτιμη νίκη, με το εμφατικό 5-4, για τον Κεραυνό Πέρνης στο καβαλιώτικο ντέρμπι με τον Αετό. Στο 9o λεπτό ο Δουζδαμπάνης έκανε το 0-1 όμως με δύο τέρματα ο Γεωργιάδης έκανε την ανατροπή για το 2-1 (ένα στο 17ο και ένα στο 20ο λεπτό). Στο 37 ο Δουζδαμπάνης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 50 ο Χαλπέτης έκανε το 3-2 για τον Κεραυνό. Στο 75 με  αυτογκόλ έγινε το 4-2 όμως στο 77 ο Γεράκης μείωσε σε 4-3 και στο 87 ο Μουδούρογλου έφερε το ματς στα ίσα, 4-4. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χαλπέτης διαμόρφωσε το τελικό 5-4.