http ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Αετός και Αναγέννηση έκαναν το πρώτο βήμα για τον τελικό
Wednesday, 06 March 2019 15:50

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Αετός και Αναγέννηση έκαναν το πρώτο βήμα για τον τελικό

Ο Αετός και η Αναγέννηση Λιμεναρίων κέρδισαν τον Βύρωνα και τον Βρασίδα Ν. Περάμου, με 3-1 και 0-1 αντίστοιχα, στους πρώτους ημιτελικούς του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας που έγιναν το απόγευμα της Τετάρτης (6/3) και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Όλα θα κριθούν στους δεύτερους  αγώνες που ορίστηκαν για την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2019.

Αετός-Βύρωνας Καβάλας: 3-1

Ο Αετός έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου με το 3-1 επί του Βύρωνα Καβάλας. Στο 5ο μόλις λεπτό ο Σαββατιανός έκανε το 1-0. Στο 35 από εκτέλεση κόρνερ του Τσίλογλου, ο Καρίπογλου ισοφάρισε σε 1-1. Στο 38 ο Δουμάνης, μετά από κάθετη μπαλιά του Ελέζη, έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Βύρωνας πίεσε στην επανάληψη όμως λίγο πριν την λήξη του 1ου ημιτελικού ο Κωνσταντινίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας με 0-1 επί του Βρασίδα στη Νέα Πέραμο και παράλληλα έκανε ένα βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας. Ήταν ένα καλό παιχνίδι και το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε στο 22ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι ο Χρ. Λορέντζος. Στο 80 ο Δούμπλατζης έχασε τετ-α-τετ. Όλα μένουν ανοικτά ενόψει της ρεβάνς στα Λιμενάρια.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣΚ

Γίνεται γνωστό στα σωματεία που έχουν προκριθεί στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας ότι, σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων στα μεταξύ τους παιχνίδια, εφαρμόζεται το άρθρο 20 παρ. 5  και 6 του ΚΑΠ.

Αν και πάλι προκύψει ισοβαθμία, τότε οι δύο ομάδες, μετά το τέλος του δεύτερου αγώνα (επαναληπτικού), συνεχίζουν σε παράταση μισής ώρας σε δύο ημίχρονα των 15 λεπτών το καθένα.

Αν και μετά την παράταση  το αποτέλεσμα είναι ισόπαλο, τότε η νικήτρια ομάδα θα ανακηρυχθεί ύστερα από τη διαδικασία των πέναλτι (άρθρο 20, παρ. 12 του ΚΑΠ).