http ΜΙΚΤΕΣ ΕΠΣΚ: Πολύτιμος βαθμός για τους νέους, ήττα για τους παίδες
Tuesday, 19 February 2019 15:02

ΜΙΚΤΕΣ ΕΠΣΚ: Πολύτιμος βαθμός για τους νέους, ήττα για τους παίδες

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (19/2) η εξ αναβολής 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου στο Πρωτάθλημα Προεπιλογής  Εθνικών ομάδων της ΕΠΟ.

Στο πλαίσιο αυτής οι επίλεκτοι παίδες και νέοι της ΕΠΣ Καβάλας ταξίδεψαν στην Ξάνθη για τα παιχνίδια με αυτούς της τοπικής Ένωσης. Οι νέοι ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι καθώς πήραν πολύτιμο βαθμό, με 1-1, και συγκατοικούν στην κορυφή με αυτούς της ΕΠΣ Έβρου που πέρασαν από την Κομοτηνή. Οι δύο ΕΠΣ θα αναμετρηθούν με φόντο την πρωτιά και την πρόκριση στο φινάλε της 1ης φάσης στο Ενωσιακό γήπεδο Καβάλας.

Οι παίδες της Ένωσης μας ηττήθηκαν στην Ξάνθη και οριστικά μένουν εκτός μάχης πρόκρισης μια στροφή πριν την λήξη της πρώτης φάσης.

Παίδες ΕΠΣ Ξάνθης-ΕΠΣ Καβάλας: 1-0

Οι επίλεκτοι της ΕΠΣ Καβάλας ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, με δύο χαμένα τετ-α-τετ από Δεληγιαννίδη και Κοκκαλίδη αλλά και ένα δοκάρι από τον Μεσσίνη. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 40, ο Πιστικός με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Στη συνέχεια οι επίλεκτοι του νομού μας προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν κατάφεραν κάτι καλό.

Νέοι ΕΠΣ Ξάνθης-ΕΠΣ Καβάλας: 1-1

Οι νέοι της ΕΠΣ Καβάλας πήραν πολύτιμο βαθμό στην Ξάνθη, με 1-1. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 47 με εύστοχο πέναλτι του Μπίλια έγινε το 0-1. Στο 65 ο Αραμπατζής ισοφάρισε σε 1-1 και οι γηπεδούχοι είχαν στη συνέχεια και δοκάρι αλλά και τριπλή ευκαιρία που απέκρουσε ο Σιαματάς.