http Γ΄ Εθνική: Πολύτιμες νίκες για Νέστο και ΑΟΚ, ήττα για τον Αετό
Sunday, 17 February 2019 15:38

Γ΄ Εθνική: Πολύτιμες νίκες για Νέστο και ΑΟΚ, ήττα για τον Αετό

Ο Νέστος κέρδισε με 1-0 το ντέρμπι με τον Κεραυνό Πέρνης για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο ΑΟΚ πέρασε, με 1-2, από την Ξάνθη και το ματς με τον τοπικό Ορφέα Puma. Ο Αετός υπέστη οδυνηρή ήττα στο Καλαμπάκι από την τοπική ομάδα που παίζει τα τελευταία της χαρτιά για την παραμονή. Αναλυτικά:

Ο Νέστος σκόραρε με τον Μπέλιτς στο 58ο λεπτό και κατάφερε να πάρει πολύτιμο τρίποντο κόντρα στον Κεραυνό Πέρνης στο τοπικό ντέρμπι της Χρυσούπολης. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 17ο λεπτό λόγω αποβολής του Μκρτσιάν για ανατροπή του Χατζηκυριάκου. Στο 48 η  Πέρνη είχε δοκάρι σε σουτ του Τσάκωνα. Στο 58 έγινε το 1-0 και στο 66 ήταν η σειρά του Παυλίδη να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια με 2η κίτρινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα είδε την 2η κίτρινη κάρτα και ο Αρετάς αφήνοντας το Νέστο με 9.

Ο ΑΟΚ πέρασε δια πυρός και σιδήρου με 1-2 από το γήπεδο του ΑΟΞ και την κόντρα με τον Ορφέα Puma. Στο 8ο λεπτό ο Μαρκόπουλος με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 24 λάθος του Δήμιζα και ο Μαυρόπουλος σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1. Στο 56 εκτέλεση φάουλ του Γρ. Παπαδόπουλου για το 1-2.

Η Α.Ε. Καλαμπακίου είχε μεγαλύτερο κίνητρο στην κόντρα με τον Αετό  και κατέκτησε πολύτιμη νίκη με 3-0.  Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσερκέζου, ο Κλογκέρι με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 54' ο Τζιβανάκης έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Σαββίδης με κοντινό πλασέ το 2-0. Το τελικό 3-0 ήρθε στο 86', με τον Λάμπρου να φεύγει μόνος με τον Κυφωνίδη και να τον πλασάρει εύστοχα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων. Τροχαίο ατύχημα είχαν οι ποδοσφαιριστές του Αετού, Στάθης Δαγκούλης και Νίκος Γεράκης, ευτυχώς όμως χωρίς να τραυματιστούν.