http ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΕΠΣΚ: Πρόκριση του Βρασίδα στα πέναλτι, συνεχίζουν Βύρωνας και Ναζιανζός
Saturday, 27 October 2018 15:16

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Κατηγοριών της ΕΠΣ Καβάλας.

Για την Α΄ κατηγορία ο Βρασίδας Ν. Περάμου πήρε σπουδαία πρόκριση επί του Ορφέα Ελευθερούπολης στην διαδικασία των πέναλτι. Συνεχίζουν επίσης ο Βύρωνας Καβάλας και ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης, άνευ αγώνα προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης η Αναγέννηση Λιμεναρίων.

Για τον 1ο όμιλο Β΄ κατηγορίας, τα εισιτήρια για τα ημιτελικά πήραν ο Απόλλων Χρυσοχωρίου και η Κεραμωτή. Στον ημιτελικό η Κεραμωτή θα υποδεχθεί τον ΑΟ Ποταμιάς που είχε περάσει άνευ αγώνα ενώ το Χρυσοχώρι πάει απευθείας τελικό.

Για τον 2ο όμιλο συνεχίζουν η Δόξα Αμυγδαλεώνα και ο Ηρακλής Καβάλας που παίζουν μεταξύ τους στον ημιτελικό ενώ η Καλλιράχη περιμένει στον τελικό.

Για τον 3ο όμιλοεισιτήρια «σφράγισαν» ο Κεραυνός Ελευθερών και ο ΑΟ Ελαιοχωρίου. Ο πρώτος θα παίξει εντός έδρας με την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας και ο ΑΟΕ θα περιμένει το νικητή στον τελικό.

Αναλυτικά:

Βρασίδας Ν. Περάμου-Ορφέας: 0-0κ.α., 0-0παρ., 5-3πεν.

Ο Βρασίδας και ο Ορφέας αναμετρήθηκαν στο γήπεδο της Νέας Περάμου για την Β΄ φάση του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας, το παιχνίδι ήταν γειτονικό ντέρμπι και κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με 5-3 (0-0κ.α, 0-0παρ.). Ο Ορφέας έχασε το 4ο πέναλτι του  Αναστασιάδη που απέκρουσε ο Κουνατίδης και δεν εκτέλεσε το 5ο αφού οι γηπεδούχοι είχαν το απόλυτο 5/5.

Βύρωνας Καβάλας-ΜΑ Φιλίππων:  1-0

Ο Βύρωνας Καβάλας ήταν το φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας, είχε την υπεροχή στο παιχνίδι με τον μαχητικό ΜΑ Φιλίππων και τελικά πήρε το εισιτήριο με 1-0. Το γκολ της πρόκρισης πέτυχε από το πρώτο ημίχρονο ο Καρίπογλου με εύστοχο πέναλτι, που είχε κερδίσει ο Φαρσάκογλου. Μετά το 70 το παιχνίδι είχε αρκετές καλές στιγμές. Οι  γηπεδούχοι είχαν ένα δοκάρι με τον Φαρσάκογλου μετά από μακρινό σουτ και καλές στιγμές με Άγγο, Παντελίδη και Μαυρογιάννη. Ο ΜΑ Φιλίππων απείλησε με τον Βαμβακίδη όμως απέκρουσε ο Μπάφας.

Κεραυνός Κρηνίδων-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 2-3

Ανοικτό παιχνίδι με ανατροπές στο σκορ έγινε στο γήπεδο των Κρηνίδων μεταξύ του τοπικού Κεραυνού και του Ναζιανζού για την β΄ φάση του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με 2-3. Ο Μοσχοφίδης έκανε το 1-0 όμως ο Ι. Σάσσος ισοφάρισε σε 1-1 και ο Χατζηβασιλειάδης έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Ο Γεωργιάδης με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Στο 45 κέρδισαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι, στην εκτέλεση πήγε ο Καρακεϊσογλου όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Κεραυνού. Ο Γκρουνόφ διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στην επανάληψη.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Πανιώνιος Ξεριά:  3-0

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου κατέκτησε τη νίκη-πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 3-0 επί του Πανιωνίου Ξεριά. Στο 17ο λεπτό ο Καρύδης έκανε το 1-0 και στο 22 ο νεοαποκτηθείς Πανταζίδης έκανε το 2-0. Στο 90+ ο Μπουτζούρογλου διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κεραμωτή-Ποσειδών Καβάλας:  5-1

Η Κεραμωτή είχε την υπεροχή και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου 1ου ομίλου Β΄ κατηγορίας με 5-1 επί του ελλιπή Ποσειδώνα Καβάλας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, έγινε το 2-1 με γκολ του Γραμματικόπουλου, το ημίχρονο έληξε με 3-1 και στην επανάληψη διαμορφώθηκε το τελικό 5-1. Από δύο τέρματα πέτυχαν οι Αρμάντο Ράμο και Αϊβάζογλου και ένα ακόμη ο Μούτσα.

Ασπίδα Πολυστύλου-Δόξα Αμυγδαλεώνα:  1-3

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα ήταν καλύτερη της Ασπίδας στο Πολύστυλο και πήρε τη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου 2ου ομίλου Β΄ κατηγορίας με 1-3. Η ομάδα του Γ. Κοπανάκη προηγήθηκε με 0-3 από το πρώτο 35λεπτο, με 2 τέρματα του 16χρονου Χαζαρίδη και ένα ακόμη του Τσανουσίδη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-3 στο 60ο λεπτό με τον Σκαρτζούνη.

Ηρακλής Καβάλας-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄:  1-0

Με γκολ στο 90ο λεπτό ο Ηρακλής Καβάλας πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου 2ου ομίλου Β΄ κατηγορίας επί της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ στο Κωτσάλου. Χρυσός σκόρερ της συνάντησης ήταν ο Πελτέκης. Στο 91 οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν τετ-α-τετ με τον Κορδήστη όμως απέκρουσε σωτήρια ο Νέγκογλου. Η Καβάλα 2004 διαμαρτυρήθηκε για μη τήρηση του fair play στη φάση του γκολ.

ΑΕ Πιερέων 2004-Κεραυνός Ελευθερών:  1-4

Ο Κεραυνός Ελευθερών πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 1-4 επί της ΑΕ Πιερέων 2004 στο γήπεδο του Μελισσοκομείου. Ο Ξανθόπουλος έκανε το 0-1 και το 0-2 για να μειώσει ο Βατσιόλης σε 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Ξανθόπουλος σκόραρε για το 1-3 φτάνοντας σε χατ-τρικ, μετά από φάση διαρκείας που ξεκίνησε από το πέναλτι που χτύπησε αλλά έχασε (απέκρουσε ο τερματοφύλακας) ο Τραγαντζόπουλος και μετά από 2η απόκρουση του πορτιέρο σε σουτ του ίδιου παίκτη. Ο Τσοχαταρίδης με προβολή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τραγαντζόπουλου, διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-ΑΟ Ελαιοχωρίου: 1-4

Ο ΑΟ Ελαιοχωρίου προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με 1-4 στο Ακροβούνι, επί του τοπικού Ατρόμητου. Ο Θεοδοσιάδης έκανε το 0-1 για την ομάδα του Ι. Στυλιανίδη. Ο Παν. Ορφανίδης σκόραρε για το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Ζαρίμης μείωσε σε 1-2 όμως απάντησε ο Παν. Ορφανίδης με δύο ακόμη τέρματα για το τελικό 1-4, φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.