http ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής της 1ης φάσης
Sunday, 09 September 2018 20:24

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής της 1ης φάσης

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Πολλά τα γκολ, που σημειώθηκαν το Σαββατοκύριακο 8-9/9, στα γήπεδα της ΕΠΣ Καβάλας για την 3η αγωνιστική της 1ης φάσης του Κυπέλλου. Αναλυτικά:

Ελπίδες Καβάλας-ΑΟΚ:  0-7

Ο ΑΟΚ, με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση του, κέρδισε με 0-7 τις Ελπίδες Καβάλας στο ανακαινισμένο Ενωσιακό γήπεδο. Το ημίχρονο έληξε με 0-3. Από δύο τέρματα πέτυχαν Αδαμάκης, Χατζηκυριάκου και Βαλαβανόπουλος και ένα ακόμη ο Μαλαμίδης.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β-Κεραυνός Πέρνης:  2-5

Ο Κεραυνός Πέρνης πήρε τη νίκη, με 2-5, επί της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ στο μεταξύ τους παιχνίδι για τον 4ο όμιλο της 1ης φάσης του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 με δύο γκολ του Τσανακτσόγλου όμως το ημίχρονο έληξε με 2-2. Στην επανάληψη, διαμορφώθηκε το τελικό. Ο Τσάκωνας έκανε το 2-3, ο Χαριτίδης το 2-4 και ο Κριεζής το 2-5. Για την Καβάλα 2004 σκόραραν οι Ηλιάδης και Ταταλιάς και είχε δοκάρι ο Παναγιωτίδης.

Ατρόμητος Λεκάνης-Νέστος:  0-4

Ο Νέστος πέρασε νικηφόρα με 0-4, το απόγευμα του Σαββάτου 8/9, από το γήπεδο της Λεκάνης και την κόντρα με τον τοπικό Ατρόμητο. Στο ημίχρονο έληξε με 0-3. Δύο γκολ πέτυχε ο Γ. Τσαπέγια και από ένα οι Μαϊδανός και Κογκελίδης.

Βύρωνας Καβάλας-Ολυμπιακός Καβάλας: 5-1

Ο Βύρωνας κέρδισε με 5-1 τον Ολυμπιακό Καβάλας και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου αήττητος. Καρέ τερμάτων πέτυχε ο Κ. Άγγος και ένα ακόμη γκολ ο Κυγάης όλα στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός μείωσε στην επανάληψη με τον 19χρονο Κ. Μανασή.

ΜΑ Ορφανίου-ΑΟ Κάρυανης:  0-0

Ο ΜΑ Ορφανίου και ο ΑΟ Κάρυανης αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Κυριακής για την 3η αγωνιστική του 12ου ομίλου της 1ης φάσης του Κυπέλλου και μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς τέρματα, με αποτέλεσμα να πάρει η Κάρυανη την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα πιεστικοί, είχαν καλές στιγμές και δοκάρι με τον Μαντέσο όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν απέναντι στην ανανεωμένη Κάρυανη που έπαιξε με αμυντικές διαθέσεις και έχασε ευκαιρίες με αντεπιθέσεις.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Κεραυνός Ελευθερών: 2-0

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής 9/9 τον Κεραυνό Ελευθερών για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου και κέρδισε με 2-0. Ο Δραγουδάκης στο 20ο λεπτό έκανε το 1-0 και λίγο μετά ο ίδιος παίκτης είχε ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ. Στο 35 ο Τσαβδαρίδης με σουτ έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αστέρας Φωλιάς-Βρασίδας Ν. Περάμου: 0-2

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου κέρδισε στο γήπεδο της Φωλιάς τον τοπικό Αστέρα, με 0-2, πραγματοποιώντας πολύ καλή παρουσία. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Μπατάκογλου με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1 και ο Μουλάι με σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Άρης Πρίνου:  4-0

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής 9/9 τον Άρη Πρίνου στο φινάλε της 1ης φάσης του Κυπέλλου, πήρε τη νίκη με 4-0 και συνεχίζει στο θεσμό. Το ημίχρονο έληξε με 2-0. Τα γκολ για την ομάδα του Τάσου Τσαπανίδη πέτυχαν οι Χιονίδης, Δούμπλατζης, Αγγελίδης και Σιδηράς.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Αετός Ορφανού:  0-2

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου υποδέχθηκε, το Σάββατο 8/9, την αντίστοιχη του Αετού Ορφανού για τη 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας και ηττήθηκε με σκορ 0-2. Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος ο Χρυσικός έκανε το 0-1 και στην επανάληψη ο Γ. Παυλίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

** Η οικογένεια του ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ εύχεται στην αντίστοιχη του ΑΕΤΟΥ καλή επιτυχία στο Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Επίσης, ευχαριστεί όλο το φίλαθλο κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο και στήριξε την προσπάθεια της ομάδας.

Ασπίδα Πολυστύλου-Κεραυνός Κρηνίδων:  0-3

Ο Κεραυνός Κρηνίδων κατέκτησε το «διπλό» στο Πολύστυλο στην κόντρα με την τοπική Ασπίδα. Στο 20ο λεπτό ο Ρουμελιώτης έκανε το 0-1. Στο 58 ο Ρουμελιώτης και πάλι σκόραρε για το 0-2. Στο 80 ο Λόλη διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Αίας Παναγίας-ΑΟ Ποταμιάς: 3-1

Ο Αίας Παναγίας κέρδισε με 3-1 την Ποταμιά στο άτυπο γειτονικό ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Κυπέλλου και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Το ημίχρονο έληξε με 2-0. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Π. Κωστίδης όμως απέκρουσε ο Οικονόμου. Ο Π. Κωστίδης έκανε το 1-0 με σουτ έξω από την περιοχή και ο Σογκάνι με κεφαλιά σκόραρε για το 2-0. Το 2-1 προήλθε από αυτογκό.. Ο Π. Κωστίδης σε αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Η Ποταμιά είχε 3 δοκάρια στο ματς και η Παναγία άλλο ένα. Σε καλή μέρα ο νεαρός τερματοφύλακας της Παναγίας που έβγαλε δύο φάσεις σωτήρια.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Ατρόμητος Χαλκερού: 0-6

Ο Ατρόμητος Χαλκερού πήρε το «διπλό» με 0-6 στο Ποντολίβαδο για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου ΕΠΣΚ. Ο Ασπιώτης έκανε το 0-1, ο Νικολαϊδης σκόραρε για το 0-2 και το 0-3 ήταν αυτογκόλ. Ο Παπάζογλου ανέβασε τον δείκτη στο 0-4 και ακολούθησαν δύο τέρματα του νεαρού Καλαϊτζή.

Κεραμωτή-Μακεδονικός Αγιάσματος: 7-0

Η Κεραμωτή και το Αγίασμα αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου ΕΠΣΚ και η ομάδα του Δ. Σιώπη πήρε τη νίκη με 7-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αρμάντο Ράμο που έφτασε στα 5 γκολ ενώ ο Μανούσι πέτυχε άλλα δύο.

Ποσειδών Καβάλας-ΑΕΚ: 2-5

Αγγλικό σκορ στο γήπεδο του Χαλκερού στη κόντρα του Ποσειδώνα με την ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου και οι φιλοξενούμενοι-με πολλά νεαρά παιδιά στη σύνθεση-έφτασαν στο «διπλό» με 2-5. Στο 12ο λεπτό ο Νομικός έκανε το 0-1. Στο 18 ο Πανάγου σκόραρε για το 0-2. Στο 35 ο Ντέντε ανέβασε το σκορ στο 0-3 και ο Μ. Τριανταφυλλίδης μείωσε σε 1-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Ελευθεριάδης έκανε στο 65 το 1-4, ο Σεμερτζίδης με σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 1-5 για να μειώσει ο Π. Μουρουζίδης λίγο πριν το τέλος διαμόρφωσε το 2-5.

ΜΑ Φιλίππων-Άρης Ζυγού:  3-0

Ο ΜΑ Φιλίππων κέρδισε με 3-0 τον Άρη Ζυγού στο μεταξύ τους παιχνίδι, το απόγευμα του Σαββάτου 8/9, για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου. Το σκορ διαμορφώθηκε από το ημίχρονο με δύο τέρματα του Ευκαρπίδη και ένα ακόμη του Χαλεπλίδη.

ΑΕ Πιερέων 2004-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-2

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου πέρασε με 1-2 από το γήπεδο του Μελισσοκομείου και την κόντρα με την ΑΕ Πιερέων 2004 για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου. Ο Κ. Βακιρτζής έκανε το 0-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Δημητρακούδης σκόραρε για το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 84 με τον Γ. Παπαδόπουλο στο τελικό 1-2. Ο Φρίξος είχε και δοκάρι με τον Αρ. Βακιρτζή.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-1

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας υποδέχθηκε τον Ορφέα Ελευθερούπολης στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του 13ου ομίλου του Κυπέλλου και μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 46ο λεπτό με σουτ του Χριστοδουλίδη (0-1), οι γηπεδούχοι έπαιξαν με πάθος και κατάφεραν στο 80 να ισοφαρίσουν με τον Μαστανιάδη. Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν αήττητες στην 2η φάση της διοργάνωσης.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Ηρακλής Καβάλας: 1-1

Ο Ηρακλής Καβάλας προηγήθηκε στο παιχνίδι με την Δόξα στον Αμυγδαλεώνα για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου, οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και έπρεπε να φτάσουμε στο 88 για το τελικό 1-1. Ο Αντωνιάδης έκανε το 0-1 για την ομάδα της Καβάλας και στο 88 ο Π. Σωτηριάδης ισοφάρισε σε 1-1.

Μακεδονικός Αμισιανών-ΑΟ Ελαιοχωρίου: 3-3

«Χορταστικό» το παιχνίδι στα Αμισιανά μεταξύ του Μακεδονικού και του ΑΟ Ελαιοχωρίου για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου. Έληξε ισόπαλο με 3-3, με αρκετές φάσεις αλλά και δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 με δύο γκολ του Π. Ορφανίδη και το ημίχρονο έληξε με 1-2 με τον Μπέκο. Ο Μοσχοφίδης ισοφάρισε σε 2-2, ο Π. Ορφανίδης έκανε το 2-3 πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ. Ο Κεχαγιάς ισοφάρισε σε 3-3.

Δόξα Θεολόγου-Φάρος Μαριών: 7-0

Η Δόξα Θεολόγου πέτυχε ευρεία νίκη με 7-0 επί του Φάρου Μαριών στο ματς της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Κυπέλλου και έφτασε στην πρόκριση αήττητη. Το ημίχρονο έληξε με 4-0. Τέσσερα τέρματα πέτυχε ο Μουσάς και από ένα οι Οτέμπερης, Ι. Βογιατζής και Μ. Ψαλίδας.

Κεραυνός Καλλιράχης-Θεαγένης: 2-6

Το παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Κυπέλλου ΕΠΣΚ μεταξύ του Κεραυνού Καλλιράχης και του Θεαγένη έγινε στο Λιμένα με νικητές τους τυπικά φιλοξενούμενους, με το ευρύ 2-6. Το ημίχρονο έληξε με 0-3. Για τον Θεαγένη δύο γκολ πέτυχε ο Καραντόλας, δύο ο Τσομπανίδης, ένα ο Αρμ. Τσετάνι με εύστοχο πέναλτι και ένα ο Ηλιάδης. Ο Σινάνι με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 1-3 και ο Γεροβαγγέλης είχε κάνει το 2-4.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Μυρμιδόνες:  3-0

Ο Ναζιανζός υποδέχθηκε το πρωί της Κυριακής 9/9 τους Μυρμιδόνες στο φινάλε της 1ης φάσης του Κυπέλλου και πήρε τη νίκη πρόκριση με 3-0. Ο Γκορόγιας έκανε το 1-0, ο Μακαρίδης το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Μακαρίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Άγιος Λουκάς-ΠΑΟΚ: 0-2

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 0-2, στο Κωτσάλου, τον Άγιο Λουκά και συνεχίζει στο θεσμό του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας. Τα γκολ πέτυχαν οι Τσέλα και Αντ. Μπάρτσι.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Πανιώνιος Ξεριά: 4-2

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου κέρδισε, με 4-2, τον Πανιώνιο Ξεριά για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Κυπέλλου και πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια του θεσμού. Στο 20ο λεπτό ο Κάπατζης έκανε το 1-0 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Ο Χόντος έκανε το 2-0 για να μειώσει με εύστοχο πέναλτι ο Γκόρδης σε 2-1. Ο Μουζίκα σκόραρε για το 3-1 και ο Χαλπέτης έκανε το 4-1. Ο Δ. Μαρκάκης με κεφαλιά μείωσε στο τελικό 4-2.

Επιμέλεια: Ντίνα Τσολακίδου

Φωτογραφία: ΑΟK Κάρυανης/fb

Read 2043 times Last modified on Monday, 10 September 2018 11:05