http Γ΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Στους +10 βαθμούς η Κεραμωτή
Sunday, 04 February 2018 18:51

Γ΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Στους +10 βαθμούς η Κεραμωτή

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Η Κεραμωτή κατέκτησε το «διπλό» στο Κωτσάλου στο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής της Γ΄ κατηγορίας με την Καβάλα 2004 και ξέφυγε απ΄ αυτήν με 10β. διαφορά. Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕ Πιερέων επί του 3ου στην κατάταξη Αγίου Λουκά (0-1).

Τρίποντα για Ν. Ηρακλή Μυρτοφύτου, Ατρόμητο Ακροβουνίου και Φάρο Μαριών. Άνευ αγώνα νίκη για τον ΑΣ Παγγαίο. Αναλυτικά:

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄- Κεραμωτή: 1-2

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ ήταν καλύτερη της Κεραμωτής στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 17η αγωνιστική της Γ΄ κατηγορίας όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να… κλέψουν το πολύτιμο τρίποντο με 1-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές καλές στιγμές, 3 χαμένα τετ α τετ, ένα δοκάρι, ένα γκολ και ένα ακυρωθέν γκολ αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι καλό από το ματς κόντρα στην πρωτοπόρο.

Φάσεις και γκολ

Στο 8ο λεπτό τετ α τετ του Μήτση άουτ. Στο 15 πλασέ του Μήτση στο δοκάρι. Στο 20 εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στο 2ο δοκάρι, και ο Ντουμανίδης προ αμυντικών έκανε το 0-1 υπό διαμαρτυρίες καθώς υποστηρίζουν ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή. Στο 31 σουτ του Κορδήστη απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 39 σουτ του Παναγιωτίδη άουτ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με Μήτση, Κορδήστη και Παναγιωτίδη. Στο 70 σουτ του Γιάτη, απόκρουση και στην επαναφορά ο Κορδήστη πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 72 μπαλιά του Βερβελιθάνου, πλασέ του Παναγιωτίδη και 1-1. Στο 88 από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ματσκανίδη έγινε το 1-2. Στο 90 χαμένο τετ α τετ του Παναγιωτίδη.

Συνθέσεις

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β

Σαρρίδης, Λιόλιος, Νικηφορίδης (70 Κλειτσιώτης), Τομπούλης, Χατζατίδης (89 Αρβανιτάκης), Βερβελιθάνος, Γιάτης, Φωτόπουλος, Παναγιωτίδης, Κορδήστη (88 Βλαχογιάννης), Μήτση.

Κεραμωτή

Ψυχουδάκης, Ντουμανίδης, Κανατσίδης, Παξεβανίδης (75 Σκαμάγκης), Νέγκογλου Δ., Ράπτης, Ματσκανίδης, Λαζαρίδης, Μαστανιάδης, Ναμλής (46 Τουμπαρίδης, 80 λ.τ. Νέγκογλου Α.), Δεληαγάς.

**Οι υπεύθυνοι της Καβάλας 2004 απένειμαν τα εύσημα για τη διαιτησία του Λυμπερίδη όμως εξέφρασαν παράπονα για τους επόπτες της συνάντησης.

**Η διοίκηση της Κεραμωτής, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές εύχονται περαστικά στον ποδοσφαιριστή της Αναγέννησης Λιμεναρίων Βασίλη Τζίνη.

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Άρης Ακροποτάμου: 3-1

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου υποδέχθηκε τον Άρη Ακροποτάμου για την 17η αγωνιστική της Γ΄ κατηγορίας και κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο με 3-1. Στο 1ο μόλις λεπτό ο Παπαβασιλείου ανενόχλητος έχασε μεγάλη ευκαιρία. Στο 7 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ακροποτάμου έγινε χέρι στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι υπό έντονες διαμαρτυρίες. Στην εκτέλεση πήγε ο Παπαντωνίου για το 1-0. Στο 35 φάουλ του Τσουκαλίδη και ο Παπαβασιλείου έκανε το 2-0. Στο 40, μετά από εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά Κλέβις Μαλλουτά για το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και χαμένο τετ α τετ με τον Μούτσα.

Στην επανάληψη, ο Άρης Ακροποτάμου πίεσε, είχε ευκαιρίες με Μούτσα, Κλ. Μαλλουτά, Γ. Γραβανη όμως η προσπάθεια δεν είχε αποτέλεσμα. Αντ΄ αυτού στο 67 ωραία συνεργασία Τσουκαλίδη και Παπαντωνίου, κάθετη μπαλιά  για τον Π. Παπαδόπουλο για το 3-1. Στη συνέχεια ο Άρης έχασε και πάλι ευκαιρίες ενώ στο 85 οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι πάνω στον Π. Παπαδόπουλο όμως δεν δόθηκε.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Ακροβουνίου

Βουγιατζής, Σέκουλας, Σούζος, Νικολάου, Προβατίδης (60 Καραγκιοζόπουλος), Αμιάδης, Τσουκαλίδης, Δούρτμες (67 Λεοντής  Ε.), Παπαβασιλείου, Παπαντωνίου, Παπαδόπουλος Π.

Άρης Ακροποτάμου

Γούλας, Μαλλουτά Κλέων (20λτ Καραμανλής), Μαλλουτά Κλέβις, Γραβάνης Γ., Παρασκευόπουλος Π., Χατζηβασιλείου, Λαζαρίδης Λ. Τζιγέρογλου (77 Καβουκίδης), Παρασκευόπουλος Κ., Χοτζαλλάρη (65 Διαμαντή), Μούτσα.

**Η διοίκηση του Ατρόμητου Ακροβουνίου και οι ποδοσφαιριστές εύχονται χρόνια πολλά στον προπονητή τους Χρ. Σγουρίδη που είχε τα  γενέθλια του. Επίσης, εύχονται βίον ανθόσπαρτον στον Κ. Ματσάγκο που ανέβηκε τα σκαλιά της εκκλησίας με την εκλεκτή της καρδιάς του. Τέλος, εύχονται όλοι περαστικά και καλή ανάρρωση στον Β. Τζίνη.

**Ο Άρης Ακροποτάμου είχε πριν το ματς αρκετές απουσίες και προστέθηκαν σ΄ αυτές ο τραυματισμός του Πόλισι στο ζέσταμα, ο τραυματισμός του Κλ. Μαλλουτά στο 20ο λεπτό και η ασθένεια του Διαμαντή. Ντεμπούτο με την φανέλα του συλλόγου έκανε ο νεαρός Κ. Παρασκευόπουλος.

Φάρος Μαριών-Οι Λύκοι: 4-0

O Φάρος Μαριών κατέκτησε το τρίποντο, με 4-0, τους Λύκους για την 17η αγωνιστική της Γ΄ κατηγορίας. Ο Αβδιου με σουτ από την περιοχή έκανε το 1-0. Ο Μαρίνος με πλασέ έκανε το 2-0 και ο Νικολής με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Αβδίου διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Η σύνθεση του Φάρου Μαριών: Μαλανδρής, Τσενάι, Νικολούδης, Χατζηχρήστος, Ανδρώνης, Τσέλα, Διαμαντάρας (70 Ρακιντζόγλου), Αβδίου, Μαρίνος (75 Φραγκίδης), Νικολής (80 Χρυσάφης), Μπραστιανός (65 Βότσος).

Άγιος Λουκάς-ΑΕ Πιερέων 2004: 0-1

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με 0-1, κατέκτησε η ΑΕ Πιερέων 2004 στο Κωτσάλου στην κόντρα της 17ης αγωνιστικής της Γ΄ κατηγορίας με τον Άγιο Λουκά. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 60ο λεπτό ο Κασάπης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Τσολάκης από τον τερματοφύλακα. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε ο Αποστολίδης και τη θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Θαλασσινός που μπήκε αλλαγή στη θέση του Θεοδοσίου. Οι γηπεδούχοι είχαν πιο κλασσικές ευκαιρίες στο παιχνίδι όμως βρήκαν απέναντι τους τον τερματοφύλακα της ΑΕ Πιερέων 2004, Τσίπουρα, που κατέβασε ρολά.

Συνθέσεις

Άγιος Λουκάς

Αποστολίδης, Κάτσικας, Κωστάκης (75 Τελλίδης), Αθανάσογλου, Αϊδινίδης (70 Τσέλα), Σιγγιρίδης Δ., Πρέντας, Λικολάρι, Πατσιάς, Θεοδοσίου (60 Θαλασσινός), Αβραμίδης (75 Ποτόλιας).

ΑΕ Πιερέων 2004

Τσίπουρας, Κασάπης, Τερζής Ζ., Μίλτσης, Θεοφανίδης, Κασάπης, Τερζής Π., Παπαδής Εμ., Χάσα, Τσολάκης, Παπαδόπουλος Γ. Αλλαγές έπαιξαν οι Βατσιόλης, Ντέντε, Παπαδόπουλος Ε.

Ν. Ηρακλής Μυρτοφύτου-Ελπίδες Καβάλας: 3-0

Ο Ν. Ηρακλής Μυρτοφύτου παρατάχθηκε με απουσίες κόντρα στη νεανική ομάδα των Ελπίδων Καβάλας για την 17η αγωνιστική της Γ΄ κατηγορίας ωστόσο κατάφερε να φτάσει στο τρίποντο με 3-0.

Στο 25ο λεπτό ο Στρατήρος έκανε το 1-0 και στο 40 ο Μανώλκας σκόραρε για το 2-0. Στο 70 ο Στρατήρος ξαναβρήκε δίκτυα για το τελικό 3-0. Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι.

Συνθέσεις

Ν. Ηρακλής Μυρτοφύτου

Κλειτσιώτης, Μουλάς Γ., Θεοδωρίδης, Τσομπανίδης, Παυλίδης, Ζέκια (82 Γκόριτσα), Κράσσι (65 Ρουσίτ), Μανώλκας, Σαντογιάννης, Σαββίδης, Στρατήρος (71 Καπούλας).

Ελπίδες Καβάλας

Χρόνης, Τσάλμας (46 Σταμπουλής), Ελληνίδης, Τουρέτζογλου, Γιαννακός (46 Θανάση), Ηλιάδης, Ασβεστόπουλος, Μεγκίδης, Παπάζογλου, Νικολαϊδης (58 Καραγιάννης), Κουρτίδης

**Ντεμπούτο με την φανέλα του Ν.Ηρακλή Μυρτοφύτου έκανε ο Στέλιος Σαββίδης, που αγωνιζόταν σε σύλλογο της Δράμας.

Θράκη Γραβούνα    ----

**Τιμωρία -6 βαθμοί από ΘΡΑΚΗ ΓΡΑΒΟΥΝΑΣ για την περίοδο 2017-2018. Αποβάλλεται από το πρωτάθλημα.

**Τιμωρία -7 βαθμοί για ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ για την περίοδο 2017-2018.

**Τιμωρία -6 βαθμοί από ΛΥΚΟΥΣ για την περίοδο 2017-2018

**Τιμωρία -4 βαθμοί από ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΑΚΡΟΒΟΥΝΙΟΥ για την περίοδο 2017-2018

**Τιμωρία -2 βαθμοί από ΑΕ ΠΙΕΡΕΩΝ 2004 για την περίοδο 2017-2018

(****) Οι Λύκοι έχασαν στα χαρτιά το ματς με το Ν. Ηρακλή Μυρτοφύτου και τους επιβλήθηκε πρόστιμο 300 ευρώ.