http Γ’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ισοπαλία για Κεραμωτή, πεντάρα για τον Ακροπόταμο, τρίποντα για ΑΕΠ και Καβάλα 2004
Sunday, 12 November 2017 19:25

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Η πρωτοπόρος Κεραμωτή άφησε βαθμούς στη Νικήσιανη (3-3) για την 9η αγωνιστική της Γ’ κατηγορίας. Εκτός έδρας πεντάρα για τον Άρη Ακροποτάμου, «διπλό» για την ΑΕ Πιερέων 2004, τρίποντο για την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β’. Νέα αναβολή για τον Φάρο. Αναλυτικά:

ΑΣ Παγγαίο-Κεραμωτή: 3-3

Ισόπαλο, με 3-3, έληξε το παιχνίδι μεταξύ του ΑΣ Παγγαίο και της πρωτοπόρου Κεραμωτής στο πλαίσιο της Γ’ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Λαζαρίδη (0-1), με διαμαρτυρίες για οφσάιντ. Στο 26 εκτέλεση φάουλ του Λαζαρίση για το 0-2. Στο 38 πέναλτι υπέρ του ΑΣ σε ανατροπή παίκτη από τον Ψυχουδάκη. Στην «βούλα» πήγε ο Δημητρακούδη για το 1-2. Στο 65 ο Λάδιος ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Στο 73 ο Αβραμίδης μείωσε σε 2-3 και στο 83 ο ΑΣ Παγγαίο έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κουρτίδη.  Στο 85 χέρι Κανατσίδη την περιοχή και νέο πέναλτι για τους γηπεδούχους. Στην εκτέλεση πήγε και πάλι ο Δημητρακούδης για το τελικό 3-3. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στην διάρκεια του αγώνα χαμένα τετ-α-τετ με Λαζαρίδη, Λάδιο και Τσακμάκη.

Συνθέσεις

ΑΣ Παγγαίο

Παλιάτσος, Κιούπιουλης Χρ., Μινέγος, Δημητρακούδης, Καϊπης (35 Αβραμίδης), Κουρτίδης, Τασιούδης, Τσορμπατζόγλου, Καζάκος (80 Ξινίδης),  Σουρανάκης, Δραγανίδης (75 Κουρτέσης).

Κεραμωτή

Ψυχουδάκης, Νέγκογλου, Παπαδόπουλος, Κελεσίδης, Κανατσίδης, Μιχταριάν, Τουμπαρίδης (15 λ.τ. Λάδιος), Ράπτης (86 Τουμανίδης), Τσακμάκης, Λαζαρίδης, Βαλτόπουλος.

Ελπίδες Καβάλας-Άρης Ακροποτάμου: 0-5

Ο Άρης Ακροποτάμου πέρασε με πεντάρα από το γήπεδο του Πολυστύλου όπου έγινε το παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της Γ’ κατηγορίας με τις Ελπίδες Καβάλας.

Το 0-1 έγινε στο 20ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Διαμαντή που αμφισβητήθηκε έντονα. Λίγα λεπτά μετά, ο Ηλιάδης είχε ευκαιρία και οι γηπεδούχοι υποστηρίζουν ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή όμως το γκολ δεν μέτρησε.

Ακολούθως, οι Ελπίδες είχαν δύο δοκάρια, ένα με τον Παπάζογλου και ένα με τον Νικολαϊδη. Στο 35 έγινε το 0-2 από τον Σταματάκη και στο 41 ο Σταματάκης με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο β’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν σε δύο ακόμη  τέρματα. Πιο συγκεκριμένα, στο 60 ο Πόλισι έκανε το 0-4 και στο 68 ο Παρασκευάς με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-5. Ο Άρης έχασε και ευκαιρίες με Λαζαρίδη, Μούτσα, Αδάλιαλη και Μαλλουτά.

Συνθέσεις

Ελπίδες Καβάλας

Χρόνης, Τσάλμας, Γιαννάκος, Τουρέτζογλου Π., Ηλιάδης, Νικολαϊδης, Παπάζογλου, Τεκτονίδης, Βουδούρης, Ελληνίδης, Γανίτης. Αλλαγές οι: Μπουδαλάκης, Καραμούτας και Καραγιάννης.

Άρης Ακροποτάμου

Γούλας, Μαλλουτά, Χατζηβασιλείου, Γραβάνης, Μουζενίδης (46 Λαζαρίδης Λ.), Διαμαντή, Σταματάκης (46 Μαλλουτά Κ.), Μούτσα, Παρασκευόπουλος (70 Αδάλιαλης Κ,), Παρασκευάς (63 Αδάλιαλης Π), Πόλισι.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β’-Ν.Ηρακλής Μυρτοφύτου: 2-0

Πολύ καλό ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β’ και του Ν.Ηρακλή Μυρτοφύτου, δύο εκ των πρωταγωνιστών της Γ’ κατηγορίας, για την 9η αγωνιστική με νικητή την γηπεδούχο με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές φάσεις εκατέρωθεν και έληξε με 1-0. Το Μυρτόφυτο μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, είχε δύο καλές στιγμές όμως οι παίκτες της Καβάλας 2004 που έπαιζαν στην αντεπίθεση κατάφεραν να κάνουν το 2-0 και να δημιουργήσουν και άλλες καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά.

Φάσεις και γκολ

Στο 9ο λεπτό φάουλ του Κορδήστη έπιασε ο τερματοφύλακας. Στο 14 φάουλ του Κορδήστη, κεφαλιά του Τομπούλη και 1-0. Στο 19 εκτέλεση κόρνερ για το Μυρτόφυτο, κεφαλιά του Μανώλκα διπλό δοκάρι. Στο 28 τετ-ατετ του Ηλιάδη απέκρουσε ο Κλειτσιώτης. Στο 40 σουτ του Μανώλκα απέκρουσε ο Τσαπανίδης. Στο 44 οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι στην περιοχή όμως δεν δόθηκε. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σουτ με τον Παυλίδη λίγο άουτ και ένα σουτ του Τσέλα λίγο άουτ. Στο 60 ο Τσέλα είχε τετ-α-τετ άουτ. Στο 65 σε αντεπίθεση ο Ηλιάδης με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-0. Στο 67 το Μυρτόφυτο έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσέλα με 2η κίτρινη κάρτα. Στα τελευταία λεπτά η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β’ είχε ευκαιρίες με Ηλιάδη και Κυριαζούδη.

Συνθέσεις

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β’

Τσαπανίδης, Γιάτης, Καλουτσίδης, Τομπούλης, Χατζατίδης, Φωτόπουλος, Ηλιάδης (90 Μπουτσουράς), Βερβελισάνος, Παναγιωτίδης (65 Αθανασίου), Κορδήστη (85 Ξυλούδης), Κλειτσιώτης (70 Κυριαζούδης).

Ν. Ηρακλής Μυρτοφύτου

Κλειτσιώτης, Θεοδωρίδης, Μπράτσε Ερ. (72 Μαυροχαλιβίδης), Μιχαλούστας, Μήττας, Χατζηχρήστου, Μανώλκας, Νέκογλου (67 Κράσι), Σαντογιάννης, Παυλίδης, Τσέλα.

**Ντεμπούτο με τη φανέλα του Ν.Ηρακλή Μυρτοφύτου έκανε το Έρικ Μπράτσε, που έβγαλε νέο δελτίο.

Οι Λύκοι-ΑΕ Πιερέων 2004: 0-2

Η ΑΕ Πιερέων 2004 κατέκτησε το «διπλό» με 0-2 επί των Λύκων στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Γ’ κατηγορίας. Στο 20 ο Χάσα με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 35 σέντρα του Τσομπάνογλου κεφαλιά ψαράκι του Τσολάκιη στο δοκάρι. Στο 55 ήταν η σειρά των Λύκων να έχουν δοκάρι. Στο 75 ο Τσολάκης είχε νέο δοκάρι. Στο 77 μπαλιά του Τσομπάνογλου για τον Βατσιόλη για το τελικό 0-2.
Μετά την λήξη του αγώνα, σύμφωνα με το φύλλο αγώνα, θεωρήθηκαν αποβλητέοι οι Κωνσταντούλας και Τσιρίδης.

Συνθέσεις

Οι Λύκοι

Σιδερίδης, Σιρκετζής, Παπαδόπουλος Α., Στεφάνογλου, Κουτσιούκωστας, Βουλγάρογλου, Πεσκελίδης, Κωνσταντούλας, Σιώτας, Παπαδόπουλος Γ., Αγιοπλούδης. Αλλαγές έπαιξαν οι Παπαδόπουλος Κ., Καρακεϊσογλου.

ΑΕ Πιερέων 2004

Δεσίπρης, Θεοφανίδης, Ιωαννίδης, Κασάπης, Βατσιόλης, Μίλτσης (65 Τσιρίδης), Παπαδής (70 Χρηστίδης), Τερζής Π., Τσομπάνογλου, Χάσα (80 Μπαμπουτσιόγλου), Τσολάκης (85 Περπερίδης).

Αποτελέσματα (9η αγωνιστική)

ΑΣ Παγγαίο-Κεραμωτή    3-3

Οι Λύκοι-ΑΕ Πιερέων 2004    0-2

Ελπίδες Καβάλας-Άρης Ακροποτάμου  0-5

Καβάλα 2004-Ν.Ηρακλής Μυρτοφύτου  2-0

Φάρος Μαριών-Ατρόμητος Ακροβουνίου  δ.δ.

Θράκη Γραβούνα    ----

**Τιμωρία -6 βαθμοί από ΘΡΑΚΗ ΓΡΑΒΟΥΝΑΣ για την περίοδο 2017-2018. Αποβάλλεται από το πρωτάθλημα.