http Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Απώλειες βαθμών για Βυζάντιο, «διπλό» για Ακροβούνι και Ποταμιά
Sunday, 08 March 2020 18:22

Το πρωτοπόρο Βυζάντιο έμεινε στο 0-0 με την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας.  Τρίποντο για τον Κεραυνό Ελευθερών που πλησιάζει στην κορυφή. «Διπλά» για Ατρόμητο Ακροβουνίου και ΑΟ Ποταμιάς, εντός έδρας νίκη για την Παναγία και τον Κεραυνό Κρηνίδων. Αναλυτικά:

Βυζάντιο-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο Κοκκινόχωμα στο γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του Βυζαντίου και της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές καλές στιγμές και το «Χ» κρίνεται δίκαιο. Νωρίς στο ματς, στο 15ο λεπτό, σε μια διεκδίκηση συγκρούστηκαν Τσότρας και Ελευθεριάδης. Ο άσος του Βυζαντίου διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας όπου διαπιστώθηκε ότι έσπασε τη μύτη και απέκτησε και ράμματα. Κορυφαία στιγμή για την Ένωση ήταν η ατομική προσπάθεια του Πρ. Καραγιάννη στο β΄ ημίχρονο.

**Η διοίκηση της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας εύχεται περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στον άσο του Βυζαντίου,  Βαγ. Τσότρα.

Μακεδονικός Αμισιανών-Α.Ο. Ποταμιάς: 0-3

Σπουδαία νίκη, με 0-3, για τον ΑΟ Ποταμιάς στα Αμισιανά στο ματς της 21ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον τοπικό Μακεδονικό. Ο Τηλαβερίδης άνοιξε το σκορ, 0-1 και ο 15χρονος Βερβερής έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Αιμ. Κόλλα διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

**Η διοίκηση του Α.Ο. Ποταμιάς ευχαριστεί τον Σύλλογο «Βαγής» για την παραχώρηση του χώρου, στο κτίριο του Ταρσανά, για την πραγματοποίηση της ετήσιας εκδήλωσης για τον εορτασμό των Αγίων Θεοδώρων. Ευχαριστεί και τον κόσμο που για άλλη μια φορά ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα και ενίσχυσε την ομάδα.

Κεραυνός Κρηνίδων-ΑΕ Πιερέων 2004: 1-0

Ο Κεραυνός Κρηνίδων υποδέχθηκε την ΑΕ Πιερέων 2004 για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε τη νίκη με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κ. Σαουλίδης με εκτέλεση φάουλ.

Αίας Παναγίας- Ελπίδες Καβάλας: 3-0

Ο Αίας Παναγίας υποδέχθηκε τις Ελπίδες Καβάλας για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε την πολύτιμη νίκη με 3-0. Στο 6ο λεπτό ο Μπεκίρης έκανε το 1-0 και στο 42 ο Μανακούδας έκανε το 2-0. Στο 89 ο Γιριχίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα -Ατρόμητος Ακροβουνίου: 2-3

Πολύ καλό το παιχνίδι στο «Δ. Παρίδης» μεταξύ του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και του Ατρόμητου Ακροβουνίου για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν τη νίκη, με 2-3. Στο 26 ο Λόλακας έκανε το 0-1. Στο 43 ο Σπυρίδης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Σόρα για το 1-1. Στο 52 ο Αμιάδης έκανε το 1-2. Στο 55 ο Σπυρίδης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 78 εκτέλεση κόρνερ του Μοσχοφίδη, κοντινή κεφαλιά του Λόλακα για το 2-3. Στο 80 έγινε μαρκάρισμα του Φαρσάκογλου στον Αμιάδη, οι δύο άνδρες είχαν αψιμαχία και είδαν αμφότεροι την κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Σόρα.

Κεραυνός Ελευθερών-Μ.Α. Φιλίππων: 1-0

Ο Κεραυνός Ελευθερών υποδέχθηκε τον Μ.Α. Φιλίππων στο ματς της 21ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Θεοδοσιάδης από το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες ευκαιρίες όμως βρήκαν απέναντι τους τον έμπειρο τερματοφύλακα του Μέγα, Αποστολίδη. Ο Κεραυνός παραμένει στην 2η θέση της κατάταξης, στους -3β. από το πρωτοπόρο Βυζάντιο (που όμως δεν έχει κάνει ρεπό στον 2ο γύρο).

2ος όμιλος-21η αγωνιστική

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας  0-0

Κεραυνός Κρηνίδων-ΑΕ Πιερέων 2004            1-0

Α.Ο. Κάρυανης-Ασπίδα Πολυστύλου            0-3 α.α.

Ελπίδες Καβάλας                      16-75           6

ΑΟ Κάρυανης                            ---          --- (*)

* Έχουν κάνει ρεπό.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.