http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Χ» σε Κωτσάλου και Αγίασμα, «διπλά» για Άρη Ζυγού, Θεαγένη και Ποσειδώνα
Sunday, 08 March 2020 17:28

Ο Άρης Πρίνου άφησε βαθμούς στο Κωτσάλου (0-0 με τον ΠΑΟΚ), ο Άρης Ζυγού πέρασε με 0-4 επίσης από το Κωτσάλου και μετά την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας η μεταξύ τους διαφορά είναι στους 3β. Οκτώ γκολ και μοιρασιά βαθμών στο Αγίασμα, εκτός έδρας νίκες για Θεαγένη και Ποσειδώνα. Άνευ αγώνα νίκες για Θράκη Γραβούνα και Κεραυνό Καλλιράχης. Αναλυτικά:

ΠΑΟΚ Καβάλας-Άρης Πρίνου: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο Κωτσάλου μεταξύ του ΠΑΟΚ και του πρωτοπόρου Άρη Πρίνου για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες με Ερβ. Μπούικου και Ηλιάδη στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης. Στο 30 είχαν αναγκαστική αλλαγή του τερματοφύλακα Μανωλάκη οπότε προέκυψαν και εσωτερικές αλλαγές με τη θέση του να παίρνει ο Ηλιάδης. Ο ΠΑΟΚ κράτησε αμυντικά στην πίεση και πήρε πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια του.

Μακεδονικός Αγιάσματος -Ηρακλής Καβάλας: 4-4

Αγγλικό σκορ στο γήπεδο του Αγιάσματος και ισοπαλία, με 4-4, μεταξύ του Μακεδονικού και του Ηρακλή Καβάλας για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 8ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ ο Τσεμπελίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 10 ο Κεφαλαδέλης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 15 οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι. Στο 25 με φάουλ του Γκιαλόπουλου από τα 30μ. έγινε το 2-1. Στο 36 ο Κόντεφ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 45 γυριστή κεφαλιά του Χατζηγεωργίου και αυτογκόλ, 3-2. Στο 64 ο Κόντεφ ισοφάρισε σε 3-3. Στο 70 δοκάρι του Αδαμίδη. Στο 71 ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Σαντογιάννης, απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-4. Στο 80 από κόρνερ του Σαντογιάννη η μπάλα στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις, κεφαλιά του Γκιαλόπουλου, λάθος εκτίμηση του Πριονίδη και 4-4.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Άρης Ζυγού: 0-4

Ο Άρης Ζυγού κατέκτησε το πολύτιμο «διπλό» στο Κωτσάλου στην κόντρα της 21ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄, 0-4. Στο 10ο λεπτό ο Αχ. Αντωνιάδης έκανε το 0-1. Στο 22 ο Βλαχογιάννης σκόραρε για το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη, πάλεψαν και είχαν προσπάθεια του Χατζατίδη που απέκρουσε σωτήρια ο νεαρός Σιδερίδης και η μπάλα πήγε στο δοκάρι για να διώξουν οι αμυντικοί. Στο 80 ο Ταταλιάς ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και στο 92 ο Δομουτζόγλου διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Άγιος Λουκάς – Ποσειδών Καβάλας: 2-3

Ο Ποσειδών Καβάλας πέρασε με 2-3 από το Κωτσάλου, με ολική ανατροπή στο σκορ στο 2ο ημίχρονο της συνάντησης με τον Άγιο Λουκά για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν δυνατό, οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν πάθος για τη νίκη και αρκετοί ταλαιπωρήθηκαν λόγω υπερπροσπάθειας από κράμπες στα τελευταία λεπτά.

Στο 10ο λεπτό, από πάσα τακουνάκι, ο Κωστάκης πλάσε υποδειγματικά για το 1-0. Στο 25 ο Κωστάκης και πάλι έκανε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 2-0. Ο ίδιος παίκτης είχε και χαμένο τετ-α-τετ πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να αντιστρέψουν την κατάσταση και οι απέναντι του Αγίου Λουκά να κρατήσουν πάση θυσία το υπέρ τους σκορ. Αρχικά, στο 65ο λεπτό από σέντρα του Μαρούδα, ο Κ. Δόνος μείωσε σε 2-1. Στο 80 ο ίδιος παίκτης, από πάσα του Θ. Δόνου, εξ επαφής ισοφάρισε σε 2-2. Στην φάση αυτή υπήρξαν διαμαρτυρίες για οφσάιντ. Η πίεση συνεχίστηκε και σε αντεπίθεση του Αγίου Λουκά ο τερματοφύλακας Βαγγέλης Δόνος κάνει σωτήρια επέμβαση πάνω στη γραμμή προσπάθεια του Κωστάκη. Στο 95' ο Κοτσέλα κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, στην εκτέλεση πήγε ο Γραμματικόπουλος που έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το τελικό 2-3.

**Η διοίκηση του Αγίου Λουκά έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες για την υπερπροσπάθεια. Συγχαρητήρια στους παίκτες και των δύο ομάδων για την υπερπροσπάθεια έδωσε και η διοίκηση του Ποσειδώνα που παράλληλα εύχεται περαστικά στον τραυματία παίκτη του Αγίου Λουκά.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Θεαγένης: 2-3

Ο Θεαγένης κατέκτησε το «διπλό», με 2-3, στο Ποντολίβαδο στο ματς με τον Ποντιακό για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2, με γκολ του Τσετάνι και του Μερακλή. Ο Ποντιακός μείωσε σε 1-2 με εύστοχο πέναλτι του Σίμου. Ο Σέντα απάντησε για το 1-2 και στις καθυστερήσεις ο Γ. Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

1ος όμιλος-21η αγωνιστική

Θράκη Γραβούνα-Ατρόμητος Λεκάνης  3-0 α.α.

Άγιος Λουκάς-Ποσειδών Καβάλας     2-3

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Θεαγένης   2-3

ΠΑΟΚ Καβάλας-Άρης Πρίνου            0-0

Μακεδονικός Αγιάσματος -Ηρακλής Καβάλας    4-4

Κεραυνός Καλλιράχης -Πανιώνιος Ξεριά  3-0 α.α.

Άγιος Λουκάς                       15-54             9

Ατρόμητος Λεκάνης                 --              (*)

Πανιώνιος Ξεριά                      -- **

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Ο Ατρόμητος Λεκάνης δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και μηδενίστηκε επίσης στο ματς με τον Άρη Ζυγού. Αποχώρησε από το πρωτάθλημα μετά την 18η αγωνιστική.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.