http Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Τέσσερα «διπλά», χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι
Sunday, 09 February 2020 17:47

Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Τέσσερα «διπλά», χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Συνολικά τέσσερα «διπλά» είχε το μενού στην 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το Βυζάντιο πέρασε από την Ποταμιά, ο Μακεδονικός Αμισιανών από τη Νικήσιανη, ο Κεραυνός Κρηνίδων από το Ακροβούνι και η ΑΕ Πιερέων 2004 από το Ενωσιακό. Εντός έδρας νίκες για τον Κεραυνό Ελευθερών και τον ΜΑ Φιλίππων. Άνευ αγώνα νίκη για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, ρεπό είχε η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας. Αναλυτικά:

ΑΟ Ποταμιάς-Βυζάντιο: 1-4

Το Βυζάντιο είχε την υπεροχή στο γήπεδο της Ποταμιάς στην κόντρα με την τοπική ομάδα για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το διπλό με 1-4. Το ημίχρονο έληξε με 0-2 με δύο τέρματα του Χατζησάββα. Ο Σπυρίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-3 και ο Αγκο σκόραρε για το 0-4. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Γ. Πασχάλη, στην εκτέλεση πήγε ο Πανίδης για το τελικό 1-4.

Κεραυνός Ελευθερών-Αίας Παναγίας: 2-0

Ο Κεραυνός Ελευθερών ήταν το φαβορί και κατέκτησε το τρίποντο, με 2-0, επί του Αίαντα Παναγίας για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Βαμβακίδης έκανε από την περιοχή το 1-0 και ο Στ. Μανώλκας με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με μια ενδεκάδα στο ματς, έπαιξαν με αμυντικές διαθέσεις για να διεκδικήσουν ό,τι μπορούσαν καλύτερο από το ματς όμως δεν τα κατάφεραν.

Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν έντονα παράπονα για δύο φάσεις πέναλτι που δεν δόθηκαν, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Α.Σ. Παγγαίο-Μακεδονικός Αμισιανών: 1-2

Ο Μακεδονικός Αμισιανών  πέρασε, με 1-2, από το γήπεδο της Νικήσιανης και την κόντρα με τον τοπικό ΑΣ Παγγαίο για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47ο λεπτό, ο Ματσάγκος έκανε το 0-1. Ο Πετρόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 και ο Δ. Παπαδόπουλος έκανε το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ αλλά και φάουλ στη φάση του 2ου τέρματος του Μακεδονικού.

**Ο αντιπρόεδρος του ΑΣ Παγγαίο, Πέτρος Παπαζούδης, κατήγγειλε ότι όταν διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ στη φάση του γκολ, ο επόπτης, κ. Κωνσταντινίδης του απάντησε με ύβρεις.

**Η διοίκηση του ΑΣ Παγγαίο έκανε γνωστό ότι ο μέχρι πρότινος προπονητής της ομάδας Χρήστος Τερμεντζής υπέβαλε την παραίτησή του από την θέση του προπονητή. Η θέση του θα καλυφθεί εκ τον έσω. Η ομάδα θα ανασυνταχθεί και θα προσπαθήσει μέσα από την σκληρή δουλειά να βγάλει το καλό της πρόσωπο. Παγγαίο στα εύκολα Παγγαιάρα στα δύσκολα, όλοι μαζί μια γροθιά για το καλό του συλλόγου».

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Κεραυνός Κρηνίδων: 0-2

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 8/2 στο γήπεδο του Ατρόμητου Ακροβουνίου στην κόντρα με τον Κεραυνό Κρηνίδων για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με αρκετές καλές στιγμές εκατέρωθεν και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σπουδαία νίκη, με 0-2. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 65 ο Κυριακίδης έκανε το 0-1 και στο 87 ο Σαουλίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Οι γηπεδούχοι είχαν μεταξύ άλλων ευκαιριών και δύο γκολ που ακυρώθηκαν με τον Λόλακα, ένα ως οφσάιντ στο πρώτο  ημίχρονο κα ένα ως φάουλ στον Γεωργιάδη στην επανάληψη.

Μ.Α. Φιλίππων-Ασπίδα Πολυστύλου: 2-0

Ο Μ.Α. Φιλίππων πήρε τη νίκη με 2-0 στο γειτονικό ντέρμπι με την Ασπίδα Πολυστύλου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με δύο τέρματα του Πυργιλή, ένα στο 25ο και ένα στο 33ο λεπτό. Στο 88 η Ασπίδα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Φρόκου.

Ελπίδες Καβάλας-ΑΕ Πιερέων 2004: 1-2

Η ΑΕ Πιερέων 2004 κατέκτησε το «διπλό», με 1-2, στο Ενωσιακό στο ματς της 18ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τις Ελπίδες Καβάλας. Στο 35ο λεπτό ο Θωμάς με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 75 ο Ποιμενίδης έκανε το 0-2. Στο 86 ο νεαρός Στ. Χωρινός μείωσε στο τελικό 1-2.

Αποτελέσματα

2ος όμιλος-18η αγωνιστική

Α.Ο. Ποταμιάς-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος  1-4

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Κεραυνός Κρηνίδων   0-2

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα -Α.Ο. Κάρυανης      3-0 α.α.

Ελπίδες Καβάλας                      15-66           6

ΑΟ Κάρυανης                            ---          --- (*)

* Έχουν κάνει ρεπό.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.