http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πρωταθλητής χειμώνα ο Άρης Ζυγού
Sunday, 05 January 2020 19:03

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πρωταθλητής χειμώνα ο Άρης Ζυγού

Ο Άρης Ζυγού, παρά την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ, κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Στην 2η θέση της κατάταξης βρίσκεται ο Μακεδονικός Αγιάσματος μετά το «διπλό» στο Κωτσάλου επί της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄. Εκτός έδρας νίκη για τον Θεαγένη, τρίποντα κατέκτησαν ο Άρης Πρίνου, ο Ηρακλής Καβάλας αλλά και η Θράκη Γραβούνα. Άνευ αγώνα νίκη για τον Ποντιακό Ποντολιβάδου. Αναλυτικά:

Άρης Ζυγού-ΠΑΟΚ Καβάλας:  0-3

Ο ΠΑΟΚ Καβάλας έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο 2020 με το «διπλό», με 0-3, στο γήπεδο του Ζυγού στην κόντρα της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον πρωτοπόρο Άρη. Ο Πουλής έκανε το 0-1 και ο Καραγιαννούδης το 0-2 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Καληντέρης διαμόρφωσε στο 80 το τελικό 0-3. Στην φάση των πανηγυρισμών αποβλήθηκε ο Λημναίος και ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10. Στο 85 ήταν η σειρά του Άρη Ζυγού να μείνει με δέκα λόγω αποβολής του Ζεϊτίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Oι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι με τον Μπαρέτα.

**Απών από τον πάγκο του Άρη Ζυγού ήταν ο προπονητής του συλλόγου, Γιώργος Αντωνίου, που απουσιάζει σε ταξίδι στο εξωτερικό.

Άρης Πρίνου-Ατρόμητος Λεκάνης: 5-0

Ο Άρης Πρίνου δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς, λυγίζοντας με 5-0 τον Ατρόμητο Λεκάνης που παρατάχθηκε με 10 παίκτες στο ματς της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ από τους Εραλ. Μπούικου και Ηλιάδη. Ο Παπαθεοδώρου, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και στη συνέχεια ο Μαλίμης σκόραρε δις διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Ηρακλής Καβάλας-Άγιος Λουκάς: 3-1

Ο Ηρακλής Καβάλας μπήκε με το δεξί στο 2020 κερδίζοντας με 3-1 τον Άγιο Λουκά στο Βερούλειο. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 50 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι στην περιοχή, στην «βούλα» πήγε ο Αθανάσογλου για το 0-1. Στο 58 εκτέλεση φάουλ του Κρομμύδα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σιγγιρίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 61 κεφαλιά του Παπαδόπουλου για το 2-1. Στο 70 σουτ του Μιχαηλίδη για το τελικό 3-1.

Θράκη Γραβούνα-Κεραυνός Καλλιράχης: 4-2

Η Θράκη Γραβούνα ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο 2020, με 4-2 επί του Κεραυνού Καλλιράχης στο ματς της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Λώλης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 1-1 με εύστοχο πέναλτι του Σινάνι. Ο Ράφτης έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Γραβούνα, 2-1. Ο Ι. Ναθαναηλίδης με εύστοχο πέναλτι στο 75 ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 και στο σημείο αυτό υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Ο Λαπούσι μείωσε σε 3-2 όμως απάντησε ο Ι. Ναθαναηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

**Ο Κεραυνός Καλλιράχης εξέφρασε πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Λυμπερίδη. Αναφέρουν ότι ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των παικτών της Θράκης,  ζήτησαν πέναλτι στον Λαπούσι ενώ το σκορ ήταν στο 0-0, αναφέρθηκαν σε τρεις φάσεις οφσάιντ που κακώς δόθηκαν εις βάρος τους, ότι το πέναλτι στο 3-1 δεν ήταν και επίσης στην φάση του 4-2 υπάρχει οφσάιντ. Θα αποσταλεί σχετική επιστολή στα αρμόδια όργανα της ΕΠΣ Καβάλας και παράλληλα θα ζητήσουν ακρόαση από το Δ.Σ. της Ένωσης.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Μακεδονικός Αγιάσματος: 0-1

Σπουδαίας σημασίας «διπλό», παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, για τον Μακεδονικό Αγιάσματος στο Κωτσάλου, με 0-1, επί της νεανικής και μαχητικής Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ τρίποντο πέτυχε ο Νάνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μακεδονικός μείωσε, στο τέλος του 1ου γύρου, την διαφορά από τον πρωτοπόρο Άρη Ζυγού στους 4β.

**Η νίκη του Μακεδονικού επισκιάστηκε από την ατυχία του νεαρού Γιώργου Γαλαζούλα, που χρειάστηκε να μεταβεί στο νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους. Η διοίκηση του συλλόγου εύχεται περαστικά και ταχεία ανάρρωση.

Ποσειδών Καβάλας-Θεαγένης: 1-2

Ο Θεαγένης είχε την υπεροχή στο Χαλκερό στο ματς με τον Ποσειδώνα Καβάλας για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 1-2. Οι γηπεδούχοι, που παρατάχθηκαν με 10 παίκτες καθώς δεν συμπλήρωναν-λόγω τραυματισμών-τον απαιτούμενο αριθμό μικρών, ήταν μαχητικοί και είχαν πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα τους, Τερλελέ, που τους κράτησε στο παιχνίδι σε καίριες συνθήκες.

Το 0-1 έγινε στο 28ο λεπτό από τον Γκόλια και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 60 ο Καραντόλας έκανε το 0-2 και έβαλε στέρεες βάσεις για την νίκη του Θεαγένη. Στο 84 φάση στην περιοχή των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Κοτσέλα που με δυνατό σουτ μείωσε στο τελικό 1-2. Ο Ποσειδώνας είχε δοκάρι στο 40ο λεπτό με τον Θ. Δόνο.

**Ντεμπούτο με την φανέλα του Θεαγένη έκαναν ο Σιδηρόπουλος και ο Λεωνίδας Πρινς.

1ος όμιλος-13η αγωνιστική

Άρης Ζυγού-ΠΑΟΚ Καβάλας            0-3

Πανιώνιος Ξεριά-Ποντιακός Ποντολιβάδου   0-3 α.α.

Άγιος Λουκάς                      10-33            6

Ατρόμητος Λεκάνης              12-34           5 (*)

Πανιώνιος Ξεριά                  --**

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.