http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι
Sunday, 08 December 2019 17:02

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι

Το Βυζάντιο συνέχισε με νίκη στην 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης. Τον ακολουθεί ο Κεραυνός Ελευθερών που πέρασε από τη Νικήσιανη με 3-2. Με νίκες συνέχισαν η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας, ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, ο Μ.Α. Φιλίππων αλλά και ο ΑΟ Ποταμιάς. Άνευ αγώνα νίκη για τον Ατρόμητο Ακροβουνίου, ρεπό είχε ο Κεραυνός Κρηνίδων. Αναλυτικά:

ΑΣ Παγγαίο-Κεραυνός Ελευθερών: 2-3

Ο Κεραυνός Ελευθερών πέρασε με 2-3 από το δημοτικό  γήπεδο Νικήσιανης και την κόντρα με τον τοπικό ΑΣ Παγγαίο στο ματς της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ όμως οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με το «διπλό» κάνοντας την ολική ανατροπή με δύο τέρματα στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Πιο συγκεκριμένα, στο 35ο λεπτό ο Γαϊτανίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Δανιηλίδης, μετά από ασίστ του Μπούργου ισοφάρισε σε 1-1. Στο 65 ο Πετρόπουλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΑΣ Παγγαίο. Στο 85 ο Μπένας ισοφάρισε σε 2-2 και στο 90 ο Βαμβακίδης έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 2-3.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα -Μακεδονικός Αμισιανών: 5-2

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα επιβλήθηκε με 5-2 του Μακεδονικού Αμισιανών στο μεταξύ τους ματς για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 17ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Παντίδη έγινε το 1-0. Στο 27 ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 30 ο Σπυρίδης έκανε το 2-1 όμως μετά από οκτώ λεπτά ο Πασχάλας έφερε το ματς στα ίσα, 2-2, και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλες τρεις φορές δίκτυα. Στο 52 ο Σπυρίδης έκανε το 3-2, στο 65 ο Σταματάκης έκανε το 4-2 και στο 86 ο Παντίδης διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος-Αίας Παναγίας: 4-0

Το Βυζάντιο υποδέχθηκε, στο γήπεδο των Αντιφιλίππων (λόγω επανασποράς στο Κοκκινόχωμα) τον Αίαντα Παναγίας για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε εύκολο τρίποντο με 4-0. Στο 5ο λεπτό ο Δημητριάδης έκανε το 1-0, στο 30 ο Σπυρίδης σκόραρε για το 2-0 και στο 39 ο Τσότρας ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 53 ο Τσότρας ξαναχτύπησε για το τελικό 4-0.

Μ.Α. Φιλίππων-ΑΕ Πιερέων 2004: 1-0

Ο ΜΑ Φιλίππων υποδέχθηκε, το απόγευμα της Κυριακής 8/12, την ΑΕ Πιερέων 2004, για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας σε ένα ματς που δεν είχε πολλές φάσεις και πήρε το τρίποντο με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 43ο λεπτό ο Παπάζογλου.

Α.Ο. Ποταμιάς-Ασπίδα Πολυστύλου: 2-1

Ο Α.Ο. Ποταμιάς υποδέχθηκε την Ασπίδα Πολυστύλου για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πέτυχε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 2-1. Στο 15ο λεπτό έγινε το 1-0 και στο 50 ο Ζαρίμης με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 60 διαμορφώθηκε το τελικό 2-1. Τα γκολ για την ομάδα της Ποταμιάς πέτυχαν ο Μπαρούμας και ο Αιμ. Κόλλα.

Ελπίδες Καβάλας-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 0-3

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας δεν δυσκολεύτηκε στο Ενωσιακό, στο ματς της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τις Ελπίδες Καβάλας κατακτώντας το «διπλό» με 0-3, με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σταμπολίδης, Καραγιάννης και Ρούγας.

Με την φανέλα των Ελπίδων αγωνίστηκαν οι 14χρονοι Αν. Αρσωνιάδης, Ι. Παπαδόπουλος και Π. Λαζαρίδης. Στο προηγούμενο ματς είχε πάρει το «βάπτισμα του πυρός» ο Δ. Σιδηρόπουλος.

2ος όμιλος (11η αγωνιστική)

Α.Σ. Παγγαίο-Κεραυνός Ελευθερών                2-3

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Α.Ο. Κάρυανης         3-0 α.α.

Ασπίδα Πολυστύλου              17-14       16*

ΜΑ Φιλίππων                        17-7         15 *  (**)

ΑΣ Παγγαίο                          23-25       14 *

ΑΟ Ποταμιάς                        14-31        12 *  (**)

ΑΕ Πιερέων 2004                  15-24       10  *

Ελπίδες Καβάλας                    8-42         3 *

Αίας Παναγίας                        9-34         3

ΑΟ Κάρυανης                         ---         ---* (*)

*Έχει κάνει το ρεπό του.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.