http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Ξέφυγε στο +5 ο Άρης Ζυγού
Sunday, 01 December 2019 19:33

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Ξέφυγε στο +5 ο Άρης Ζυγού

Ο Άρης Ζυγού πέρασε από τον Πρίνο στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και ξέφυγε στην κορυφή με 5β.. Στην 2η θέση της κατάταξης συγκατοικούν Άρης Πρίνου και Ηρακλής Καβάλας. Εκτός έδρας νίκες πέτυχαν ο Μακεδονικός Αγιάσματος, η Θράκη Γραβούνα και ο ΠΑΟΚ. Ισοπαλίες στο Χαλκερό και στον Λιμένα. Αναλυτικά:

Άρης Πρίνου-Άρης Ζυγού: 2-3

Ο Άρης Ζυγού κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» με 2-3 στο γήπεδο του Πρίνου στο ντέρμπι κορυφή με τον τοπικό Άρη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Μπαρέτας με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 0-1. Στο 12, μετά από καραμπόλα και σουτ του Εραλντ. Μπούικου έγινε το 1-1. Στο 15 με κεφαλιά του Τσιτσιλικάκη έγινε το 1-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, είχαν ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47, ωραίο γκολ του Κορδήστη στο παραθυράκι για το 1-3. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, με ωραίο φάουλ ο Μαλίκι, μείωσε στο τελικό 2-3.

Θεαγένης-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄: 1-1

Μοιρασιά, με σκορ 1-1, είχαμε στον Λιμένα, στο παιχνίδι του Θεαγένη με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό με τον Κουτσογιαννάκη. Στο 44 ο Καραντόλας ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 2ο ημίχρονο, στην εκτέλεση πήγε ο Λαχανάς όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Καβάλας 2004.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Θράκη Γραβούνα: 1-2

Η Θράκη Γραβούνα πέρασε με 1-2 από το γήπεδο του Ποντολιβάδου και το γειτονικό ντέρμπι με τον Ποντιακό στο ματς της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 με γκολ του Ι. Ναθαναηλίδη που πήρε… ριμπάουντ μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα του Ποντιακού. Στο 45 με φάουλ του Κωνσταντινίδη από το κέντρο για το 1-1. Στο 80 ο Ποντιακός είχε δοκάρι και λίγο πριν την λήξη του αγώνα με πέναλτι ο Ι. Ναθαναηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως την εστία της Θράκης υπερασπίστηκε, μετά τον τραυματισμό των Τσιώνη και Ανδρεάδη, ο Ηλ. Ουλφανίδης.

Άγιος Λουκάς-ΠΑΟΚ Καβάλας: 0-1

Στο γήπεδο του Κωτσάλου έγινε το άτυπο τοπικό ντέρμπι μεταξύ του Αγίου Λουκά και του ΠΑΟΚ με νικητή τον δεύτερο, με 0-1, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και σκόραραν με κεφαλιά του Πουλή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιάλου. Ο ΠΑΟΚ είχε χαμένο πέναλτι με τον Πουλή και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης είχε σουτ στο δοκάρι. Ο Άγιος Λουκάς απείλησε από στημένες φάσεις όμως δεν κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.

Ποσειδώνας Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο Χαλκερό μεταξύ του Ποσειδώνα και του Κεραυνού Καλλιράχης για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Μουράτι, μετά την παρέμβαση του Κοτσέλα έκανε το 0-1. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με τον Μουρουζίδη, υπό έντονες διαμαρτυρίες για οφσάιντ. Είχε προηγηθεί προσπάθεια του Κοτσέλα στο δοκάρι.

Στο επίκεντρο του αγώνα, δυστυχώς, η σύγκρουση- σε διεκδίκηση- του Τσαγκαράκη με τον Γιάννη Πενταφτίκη. Ο πρώτος (παίκτης του Ποσειδώνα) διακομίστηκε στο γενικό νοσοκομείο Καβάλας όπου απέκτησε ράμματα. Ο τερματοφύλακας του Κεραυνού αρχικά συνέχισε όμως ζαλίστηκε και έπεσε με διάσειση. Διακομίστηκε με ασθενοφόρο στο Γενικό Νοσοκομείο, έκανε αξονική και τον κράτησαν για ένα βράδυ για να διαπιστώσουν το ακριβές πρόβλημα. Ο νεαρός πορτιέρο δεν θυμόταν τίποτε από το διάστημα που ζαλίστηκε και έως ότου πήγε στο Νοσοκομείο.

Επίσης, τραυματίστηκε και ένας ακόμη παίκτης του Ποσειδώνα, ο Καλασιάν, με πρόβλημα στον ώμο. Ευχόμαστε σε όλους περαστικά.

Ατρόμητος Λεκάνης- Μακεδονικός Αγιάσματος: 0-3

Εύκολη νίκη, με 0-3, για τον Μακεδονικό Αγιάσματος στο γήπεδο της Λεκάνης για το ματς της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Νωρίς –νωρίς ο νεαρός Γαλαζούλας, μετά από μπαλιά του Εμμανουλίδη, έκανε το 0-1. Στο 40 ο Εμμανουηλίδης, μετά από μπαλιά του Τσεμπελίδη, έκανε το 0-2. Στα μέσα της επανάληψης, ο Γαλαζούλας, μετά από μπαλιά του Νέγκογλου, διαμόρφωσε το τελικό 0-3.