http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ έσπασε το αήττητο του Άρη Ζυγού
Sunday, 03 November 2019 16:46

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ έσπασε το αήττητο του Άρη Ζυγού

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ κατέκτησε το «διπλό» (0-1) στο γήπεδο του Ζυγού και έσπασε το αήττητο του τοπικού Άρη στο ματς της 8ης  αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Απώλειες βαθμών είχαν τόσο ο Άρης Πρίνου (0-0 με τον ΠΑΟΚ) όσο και ο Ηρακλής Καβάλας (0-0 με τον Μακεδονικό Αγιάσματος).

«Διπλό» για την Θράκη Γραβούνα, εντός έδρας νίκες για Ποσειδώνα Καβάλας και Θεαγένη. Άνευ αγώνα νίκη για τον Κεραυνό Καλλιράχης. Αναλυτικά:

Άρης Ζυγού-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄: 0-1

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ σταμάτησε το αήττητο σερί του Άρη Ζυγού κερδίζοντας τον μάλιστα στο «σπίτι» του με 0-1, στο ματς της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε στο 42ο λεπτό ο Κουτσογιαννάκης. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για γκολ-οφσάιντ. Ο Άρης είχε τις δικές του ευκαιρίες στο ματς όμως δεν τις αξιοποίησε και μοιραία ηττήθηκε.

Ηρακλής Καβάλας-Μακεδονικός Αγιάσματος: 0-0

Στο Βερούλειο, το μεσημέρι του Σαββάτου 2/11, πραγματοποιήθηκε ένα ντέρμπι αντάξιο της πλούσιας ιστορίας του Ηρακλή Καβάλας και του Μακεδονικού Αγιάσματος στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες κλασσικές όμως θα μπορούσαν να το χάσουν όταν στο 75 ο Μακεδονικός κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο  Εμμανουηλίδης και απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Γκιαλόπουλο. Στο 90 οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε τράβηγμα του Μιχαηλίδη στην περιοχή.

**Το Δ.Σ. του Μακεδονικού Αγιάσματος ευχαρίστησε το αντίστοιχο του Ηρακλή Καβάλας για την άψογη φιλοξενία.. Υπόσχεται ανάλογη φιλοξενία στο δεύτερο γύρο.. Μέχρι τότε ευχές για καλή συνέχεια στην ομάδα του Ηρακλή.  **Το ΔΣ του Μακεδονικού έκανε αναφορά και στην άψογη διαιτησία.

Ποσειδών Καβάλας-Άγιος Λουκάς: 4-0

Ο Ποσειδών Καβάλας υποδέχθηκε, το απόγευμα του Σαββάτου 2/11, τον Άγιο Λουκά για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε άνετη νίκη με 4-0. Στο 5ο λεπτό κεφαλιά του Χατζηαντωνίου, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και έξω. Στο 14 από ασίστ του Μουρουζίδη, ο προωθημένος  Κοτσέλα πλάσαρε για το 1-0. Στο 55 ο Τσαγκαράκης, που πέρασε ως αλλαγή, με ατομική προσπάθεια πέρασε δύο αντιπάλους και πλάσαρε υποδειγματικά για το 4-0. Στο 77 ο Οικονόμου έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Γραμματικόπουλο που με δυνατό σουτ έγραψε το 3-0. Στο 79' πάλι ο Οικονόμου από πλάγια δεξιά πάσαρε στον Κοτσέλα που έκανε σουτ και ο Πολατίδης που μόλις μπήκε στο ματς  στην πρώτη επαφή με την μπάλα διαμόρφωσε με γυριστό σουτ το τελικό 4-0. Ντεμπούτο στη θέση του τερματοφύλακα έκανε ο νεαρός Βαγγέλης Δόνος.

Θεαγένης-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-0

Ο Θεαγένης κατέκτησε το τρίποντο, με 2-0, κόντρα στον Ποντιακό Ποντολιβάδου στο ματς της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο πρώτο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 14 με τον Φούφα και στο 22 ο Φούφας, μετά από πάσα του Αποστολίδη, έκανε το 1-0. Ο Θεαγένης είχε τον έλεγχο, είχε χαμένο τετ-α-τετ στο 61ο λεπτό με τον Μάμμο και στο 70 ο Λ. Αποστολίδης- μετά από ασίστ του Φούφα-διαμόρφωσε το τελικό 2-0. **Η διοίκηση του Θεαγένη ευχαριστεί τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες και στήριξε την προσπάθεια του συλλόγου.

Άρης Πρίνου-ΠΑΟΚ: 0-0

Ο Άρης Πρίνου και ο ΠΑΟΚ αναμετρήθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής 3/11 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς τέρματα. Το παιχνίδι ήταν μέτριο χωρίς πολλές καλές στιγμές με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν καλά τους χώρους. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν ένα πέναλτι για χέρι στην περιοχή που δεν δόθηκε από τον διαιτητή της συνάντησης.

**Η διοίκηση του ΠΑΟΚ Καβάλας ευχαριστεί την αντίστοιχη του Άρη Πρίνου για την φιλοξενία και την μεταφορά από και προς το λιμάνι.

Ατρόμητος Λεκάνης-Θράκη Γραβούνα: 0-1

«Διπλό» για την Θράκη Γραβούνα, με 0-1, στο γήπεδο της Λεκάνης στην κόντρα με τον τοπικό Ατρόμητο για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους φιλοξενούμενους να έχουν χαμένα τετ-α-τετ με τον Λόλι και τον Ναθαναηλίδη. Στο 64 ο Ι. Ναθαναηλίδης πέτυχε το γκολ που έκρινε και το ματς.