http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Διπλά» για Άρη Ζυγού, Ηρακλή και Άρη Πρίνου
Sunday, 27 October 2019 19:43

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Διπλά» για Άρη Ζυγού, Ηρακλή και Άρη Πρίνου

Ο πρωτοπόρος Άρης Ζυγού συνέχισε με σπουδαίο «διπλό» στο Αγίασμα για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν ο Ηρακλής Καβάλας και ο Άρης Πρίνου.

Χορταστικές ισοπαλίες σε Γραβούνα και Καλλιράχη. Ισοπαλία στην Λεκάνη. Αναλυτικά:

Θράκη Γραβούνα-Ποσειδών Καβάλας:  3-3

Χορταστική ισοπαλία, με 3-3, στο γήπεδο της Γραβούνας μεταξύ της τοπικής Θράκης έως και του Ποσειδώνα Καβάλας για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με μερική ανατροπή στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο ημίχρονο, έκαναν το 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης και λίγο μετά το 3-0 όμως μετά το 80 ο Ποσειδών-που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση- κατάφερε να σκοράρει τρεις φορές για το τελικό 3-3. Στο 25ο λεπτό ο Ι. Ναθαναηλίδης έκνε το 1-0. Στο 47 ο Δ. Μαρκάκης, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ι. Ναθαναηλίδη, έκανε το 2-0. Στο 68 ο Ι. Ναθαναηλίδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 80 ο Καργανιώτης μείωσε σε 3-1. Στο 88 με αυτογκόλ έγινε το 3-2 και στις καθυστερήσεις του α γώνα με εύστοχο πέναλτι του Οικονόμου διαμορφώθηκε το τελικό 3-3.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Ηρακλής Καβάλας: 0-2

Ο Ηρακλής πέρασε με 0-2 από το γήπεδο του Ποντολιβάδου και την κόντρα με τον τοπικό και μαχητικό Ποντιακό για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 30 ο Κρομμύδας με σουτ έκανε το 0-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Ποντιακός μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, πίεσε, είχε φάσεις όμως ο τερματοφύλακας του Ηρακλή ήταν σε καλή μέρα. Στις καθυστερήσεις ο Κοψαχείλης διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ατρόμητος Λεκάνης-Θεαγένης: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο γήπεδο της Λεκάνης μεταξύ του Ατρόμητου και του Θεαγένη για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο ξεκίνημα της επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μάμμου και στο 62 ο Μάμμος, μετά από ασίστ του Καραντόλα, έκανε το 0-1. Στο 80 ο Γ. Καραμανλίδης με σουτ από τα 30 μέτρα ισοφάρισε σε 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στον Φούφα, στο 90, που δεν δόθηκε.

Άγιος Λουκάς-Άρης Πρίνου: 0-3

Ο Άρης Πρίνου πέρασε, με 0-3, από το Κωτσάλου και την κόντρα με τον τοπικό Άγιο Λουκά, στο ματς της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και η νίκη ήταν αφιερωμένη στον Στέφανο Λόγγο που  τελικά  υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 70 οι  φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ασήμογλου από τον Γιαννακόπουλο που είχε θέση τερματοφύλακα στο ματς, στην εκτέλεση πήγε ο Δημητρίου για το 0-1. Στο 82 ο Γιαννακόπουλος είδε την κόκκινη κάρτα γιατί έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής. Στην εκτέλεση του φάουλ πήγε ο Μαλίμης για το 0-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρόμενοι τόσο για την φάση του πέναλτι όσο και για την αποβολή του τερματοφύλακα, από αποφάσεις του επόπτη  της συνάντησης, αποχώρησαν από το ματς, όμως άμεσα ξαναβγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για τα τελευταία λεπτά. Στο 85 από πάσα του Ασήμογλου, ο Μαλίμης διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

**Η διοίκηση του Αγίου Λουκά καταγγέλλει τον διαιτητή του αγώνα και τον έναν επόπτη για τις υποδείξεις τους. Συγχαρητήρια στην ομάδα για την παρουσία, παρά τις απουσίες. Συγχαρητήρια και στον Άρη Πρίνου για τη νίκη.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Άρης Ζυγού: 3-4

Ο Άρης Ζυγού πέρασε με 3-4 από το Αγίασμα και την κόντρα με τον τοπικό Μακεδονικό για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι και πρωτοπόροι της κατάταξης προηγήθηκαν με 0-4 όμως μετά το 70 οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν  στο τελικό 3-4. Πιο συγκεκριμένα, στο 12ο λεπτό ο Βλαχογιάννης έκανε το 0-1. Στο 42 ο Κορδήστη με κεφαλιά έκανε το 0-2 και στο 44 ο Ζεϊτίδης με σουτ από τα 40 μέτρα ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 47 με αυτογκόλ του Τσακμάκη έγινε το 0-4. Στο 70 ο Μυλωνάς μείωσε σε 1-4, στο 78 ο Νάνος έκανε το 2-4 και στο 90 με εύστοχο πέναλτι του Κ. Εμμανουηλίδη διαμορφώθηκε το τελικό 3-4.

Κεραυνός Καλλιράχης-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄: 3-3

Χορταστική ισοπαλία, με 3-3, στο γήπεδο της Καλλιράχης στην κόντρα του τοπικού Κεραυνού και της Καβάλας 2004 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, που έγινε παρουσία πολλών φιλάθλων. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά στο ματς, ο Αβντίου έκανε το 1-0 και ο Λαπούσι το 2-0. Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ μείωσε με τον Ζώγα σε 2-1 και ο Αβντίου μετά από ασίστ του Τζανετή έκανε το 3-1. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και σκόραραν δις για το τελικό 3-3. Ο Τόνιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 3-2 και ο Σταύρου πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης.