http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Στραβοπάτησε ο Κεραυνός, στην κορυφή το Βυζάντιο
Sunday, 20 October 2019 19:20

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Στραβοπάτησε ο Κεραυνός, στην κορυφή το Βυζάντιο

Το Βυζάντιο πάτησε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά το «διπλό» στο Παλαιοχώρι αλλά και την ήττα του πρωτοπόρου Κεραυνού  Ελευθερών στο γήπεδο των Φιλίππων.

Σπουδαία νίκη κατέκτησε ο ΑΟ Ποταμιάς με αντίπαλο τον Μακεδονικό Αμισιανών αλλά και ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κόντρα στον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Πρώτη νίκη για τις Ελπίδες Καβάλας, ισοπαλία στο Μελισσοκομείο. Άνευ αγώνα νίκη για την Ασπίδα Πολυστύλου λόγω αποχώρησης του Α.Ο. Κάριανης. Ρεπό έχει αυτήν την εβδομάδα είχε ο ΑΣ Παγγαίο. Αναλυτικά:

Μ.Α. Φιλίππων-Κεραυνός Ελευθερών: 2-0

Ο Μ.Α. Φιλίππων κατάφερε να σταματήσει το αήττητο σερί του Κεραυνού Ελευθερών με 2-0 στο ματς της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 70 ο Πυργιλής έκανε το 1-0. Στο 82 από ελεύθερο του τερματοφύλακα, η μπάλα έφτασε στον Τσομπανίδη και αυτός διαμόρφωσε το τελικό 2-0.  (Φωτογραφία: Kavalapoint.gr)

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Βυζάντιο:  2-4

Το Βυζάντιο, με όπλο την εμπειρία των παικτών του, κατάφερε και πήρε το «διπλό» στο Παλαιοχώρι στην κόντρα με την τοπική Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας, με 2-4, στο ματς της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν ανοικτό, με καλό ρυθμό αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές κλασσικές ευκαιρίες. Στο 19 οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Στο 30 σέντρα από τα αριστερά και ο Χατζησάββας κέρδισε στον αέρα τον Φασουλή για το 0-1. Στο 49 από ωραία εκτέλεση φάουλ του Κεχαγιά ο Ζέκια έφερε το ματς στα ίσα, 1-1. Στο 55 παραλίγο αυτογκόλ σε κεφαλιά προς τα πίσω του Φοριάρη όμως έπιασε ο Κόλκα. Στο 56 μπαλιά του Ηλιάδη, για τον Χατζησάββα που σε κενή εστία από την περιοχή έκανε το 1-2. Στο 61 δυνατό σουτ του Ζαππίδη έξω από την περιοχή στην γωνία του Κόλκα, 2-2. Στο 64 ο Φοριάρης μπήκε στην περιοχή, έκανε σουτ που έδιωξε σωτήρια με τα πόδια ο Φασουλής. Στο 70 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Ότσος που μόλις είχε περάσει στο ματς για το 2-3. Στο 81 σουτ του Τσότρα έδιωξε ο Φασουλής και η μπάλα κατέληξε πλάγιο. Από την εκτέλεση του, ο Ότσος έκανε το 2-4 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Α.Ο. Ποταμιάς-Μακεδονικός Αμισιανών: 3-2

Ο ΑΟ Ποταμιάς επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας υποδέχθηκε τον Μακεδονικό Αμισιανών και πήρε πολύτιμο τρίποντο με 3-2. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Αιμ. Κόλλα κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην «βούλα» για το 1-0. Στο 17 ο Αιμ. Κόλλα έκανε το 2-0. Στο 23 χέρι του Προδρόμου στην περιοχή και πέναλτι για τον Μακεδονικό. Στην εκτέλεση πήγε ο Παπαδόπουλος που μείωσε σε 2-1. Στο 41 ο Βασιλούδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-1.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι, μείωσαν στο 65 με τον Πασχάλα  σε 3-2. Είχαν ευκαιρίες για να μπουν στο ματς όμως ο Οικονόμου και οι αμυντικοί «κράτησαν» μέχρι το τέλος.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 3-0

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου είχε την υπεροχή στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 3-0. Στο 15ο λεπτό ο Τουμπαρίδης έκανε σουτ στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αμιάδης έκανε το 1-0. Στο 35 σύγχυση στα καρέ του ΠΑΟΚ, προσπάθεια του Καραγκιοζόπουλου και ο Αμιάδης από κοντά έκανε το 2-0. Στο 82 τετ-α-τετ του Αμιάδη για το 3-0 και χατ-τρικ για τον ίδιο.

**Ο κουμπαράς για τον μικρό Παναγιώτη Ραφαήλ στο γήπεδο του Ακροβουνίου γέμισε και η διοίκηση του τοπικού Ατρόμητου εύχεται τα χρήματα αυτά να πετύχουν τον στόχο τους και ο μικρός συμπολίτης μας να γυρίσει υγιής από το μακρινό ταξίδι που ετοιμάζεται να κάνει.

ΑΕ Πιερέων 2004-Κεραυνός Κρηνίδων: 1-1

Η ΑΕ Πιερέων 2004 και ο Κεραυνός Κρηνίδων συναντήθηκαν μετά από χρόνια και σε όλους ξύπνησαν μνήμες από τα ματς της Δ΄ Εθνικής. Το παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ήταν πολύ καλό και έληξε ισόπαλο με 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Γ. Παπαδόπουλου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του  Τσιρίδη. Στο 50 ο Ξηντάρας ισοφάρισε σε 1-1. Στα μέσα της επανάληψης, έγινε αναγκαστική αλλαγή για τον Κεραυνό ο Κυριακίδης και αυτό επηρέασε τις ισορροπίες στην ομάδα των Κρηνίδων.

Ελπίδες Καβάλας-Αίας Παναγίας: 2-0

Οι Ελπίδες Καβάλας κατέκτησαν το απόγευμα της Κυριακής 20/10 την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας και το πανηγύρισαν δεόντως. Για την 6η αγωνιστική υποδέχθηκαν τον Αίαντα Παναγίας και πήραν το τρίποντο με 2-0. Στο 24 ο Δημόπουλος έκανε το 1-0 και στο 60 ο Καραγιάννης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.