http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Μόνος αήττητος στην κορυφή ο Άρης Ζυγού
Sunday, 13 October 2019 18:43

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Μόνος αήττητος στην κορυφή ο Άρης Ζυγού

Ο Άρης Ζυγού πέρασε από την Λεκάνη και σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη Πρίνου στην Γραβούνα έμεινε μόνος πρώτος και αήττητος μετά την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Εκτός έδρας νίκες πέτυχαν επίσης ο Ηρακλής Καβάλας, ο Κεραυνός Καλλιράχης και ο Μακεδονικός Αγιάσματος. Πρώτη νίκη για τον Άγιο Λουκά.  Άνευ αγώνα νίκη για τον Ποσειδώνα Καβάλας. Αναλυτικά:

Ατρόμητος Λεκάνης-Άρης Ζυγού: 1-3

Ο Ατρόμητος Λεκάνης προηγήθηκε στην κόντρα της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον πρωτοπόρο Άρη Ζυγού όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στην επανάληψη και έκαναν την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ τους 1-3. Στο 40 ο Τάσος Θωμαϊδης έκανε το 1-0. Στο 62 ο Αβραμίδης με πλασέ έκανε το 1-1. Στο 67 ο Ταταλιάς με σουτ έξω από την περιοχή έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Στο 75 ο Βλαχογιάννης κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Αβραμίδης για το τελικό 1-3.

**Η διοίκηση του Άρη Ζυγού ανακοίνωσε την απόκτηση του νεαρού τερματοφύλακα, Α. Σδερίδη, από την Δόξα Αμυγδαλεώνα.

ΠΑΟΚ Καβάλας- Μακεδονικός Αγιάσματος: 0-2

Με δύο εύστοχα πέναλτι στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο Μακεδονικός Αγιάσματος πέρασε με σκορ 0-2 από το Κωτσάλου και το ματς με τον ΠΑΟΚ Καβάλας για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 80 μετά από ανατροπή στην περιοχή ο Μακεδονικός κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο  Εμμανουηλίδης που έκανε το 0-1. Στο 84 μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δεύτερο πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Μυλωνάς για το τελικό 0-2.

Θράκη Γραβούνα-Άρης Πρίνου: 2-0

Η Θράκη Γραβούνα είχε δύσκολη αποστολή κόντρα στον αήττητο μέχρι χθες Άρη Πρίνου για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως κατάφερε να σπάσει το αήττητο του κερδίζοντας τον με 2-0. Το σκορ κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τέρματα από τους Ι. Ναθαναηλίδη και Η. Ουλφανίδη.

Θεαγένης-Ηρακλής Καβάλας: 0-1

Ντέρμπι ήταν το ματς στο γήπεδο του Λιμένα μεταξύ του Θεαγένη και του Ηρακλή Καβάλας για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και το κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι με 0-1. Το γκολ που έκρινε το ματς σημειώθηκε στο 76ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντογιάννη (το κέρδισε ο Κρομμύδας). Ο Ηρακλής είχε και μια τριπλή χαμένη ευκαιρία. Στο 90 ο Θεαγένης θα μπορούσε να ισοφαρίσει.

**Η διοίκηση του Ηρακλή Καβάλας ευχαριστεί την αντίστοιχη του Θεαγένη για την άψογη φιλοξενία.

Άγιος Λουκάς-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄: 4-2

Ο Άγιος Λουκάς κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 4-2 επί της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ στο άτυπο ντέρμπι του Κωτσάλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρία χαμένα τετ-α-τετ των τυπικά γηπεδούχων που έβγαλε ο Τσαπανίδης. Αντ΄ αυτού ο Ζώγας έκανε το 0-1 για την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄. Ο Ποτόλιας απάντησε άμεσα για το 1-1. Ο Κουτσογιαννάκης σκόραρε για το 1-2  για να απαντήσει ο Γιαννακόπουλος, που επέστρεψε μετά από ένα χρόνο απουσίας λόγω τραυματισμού, σε 2-2. Στο 40 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αλ. Τόνιου με 2η κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και αρχικά ο Λίτσι έκανε το 3-2. Στο 85 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Μπρέντας πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το τελικό 4-2.

**Η διοίκηση του Αγίου Λουκά συνεχάρη τους παίκτες του συλλόγου για τη νίκη αλλά και τον τερματοφύλακα των αντιπάλων Πάρη Τσαπανίδη για την εξαιρετική του εμφάνιση.

**Η διοίκηση της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ κατήγγειλε τη διαιτησία του Ρηγούδη και του βοηθού Ι. Παπαδόπουλου.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Κεραυνός Καλλιράχης: 1-3

Ο Κεραυνός Καλλιράχης κατέκτησε το τρίποντο με 1-3 στο γήπεδο του Ποντολιβάδου στην κόντρα της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β ΄ κατηγορίας με τον τοπικό Ποντιακό. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους  γηπεδούχους να έχουν χαμένες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Ο Μετάνι έκανε το 0-1, ο Αβντίου το 0-2 και ο Σινάνι σκόραρε για το 0-3 σε διάστημα 15 λεπτών μετά το 60ο λεπτό. Στο 91 ο Βονικάκης με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-3.