http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πεντάρα για τον Ποσειδώνα, εντός έδρας νίκες για άλλους πέντε
Sunday, 08 September 2019 18:44

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Έξι στα έξι είχαν οι γηπεδούχοι στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Ποσειδών πέτυχε το σκορ της μέρας με το 5-2 επί του Ατρόμητου, τρίποντα για Θράκη Γραβούνα, Ηρακλή Καβάλας, Άρη Πρίνου, Θεαγένη και Άρη Ζυγού. Άνευ αγώνα νίκη για τον Μακεδονικό Αγιάσματος αφού ο Πανιώνιος Ξεριά ανακοίνωσε ότι αποχωρεί από το πρωτάθλημα. Αναλυτικά:

Θράκη Γραβούνα-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄:  3-1

Η Θράκη Γραβούνα επέστρεψε στον ποδοσφαιρικό χάρτη του νομού μας, μετά από 3 χρόνια απουσίας, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με 3-1, επί της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄. Το ημίχρονο έληξε με 2-0, με δύο τέρματα του Ι. Ναθαναηλίδη. Ο Ζώγας μείωσε σε 2-1 όμως ο Τσαλόπουλος λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ηρακλής Καβάλας-ΠΑΟΚ Καβάλας:  2-0

Ο Ηρακλής Καβάλας κέρδισε, με σκορ 2-0, στο πρώτο τοπικό ντέρμπι της χρονιάς τον ΠΑΟΚ Καβάλας. Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης και το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Πελτέκη, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, στο 25ο λεπτό. Στο 88 ο Γλεντίδης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει όμως χωρίς να καταφέρει κάτι καλό.

Άρης Πρίνου-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-0

Ο Άρης Πρίνου ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με 2-0 επί του ανανεωμένου Ποντιακού Ποντολιβάδου. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους φιλοξενούμενους να χάνουν την καλύτερη ευκαιρία. Στο 60 ο Ποντιακός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γ. Κανταϊδη με 2η κίτρινη κάρτα και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των έμπειρων γηπεδούχων. Στο 70 ο Μαλίμης με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 και στο 77 ο Σαρημπαλάς, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και εν κίνηση με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 82 εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντινίδη έβγαλε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Άρη Πρίνου.

**Η διοίκηση του Άρη Πρίνου ευχαρίστησε τους φιλάθλους για την προσέλευσή τους στο γήπεδο.

Θεαγένης-Άγιος Λουκάς:  3-0

Ο Θεαγένης κέρδισε με 3-0 τον Άγιο Λουκά στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 42ο λεπτό σουτ του 15χρονου Μωραϊτη, μετά από συνδυασμό του Φούφα και του Ασκληπιού για το 1-0. Στο 61 ο Αρμάντο Τσετάνι με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 82 κομπίνα Μάμμου - Γκόλια, σέντρα του δεύτερου, κεφάλια Λαχανά στο οριζόντιο δοκάρι και στο ριμπάουντ ξανά ο Αρμάντο Τσετάνι, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ήταν το πρώτο γκολ του Μωραΐτη στην αντρική ομάδα, όντας 15 ετών, ενώ ο Ασκληπιός έκανε ντεμπούτο και στο πρωτάθλημα, ως βασικός όντας 14,5 ετών.

Ποσειδών Καβάλας-Ατρόμητος Λεκάνης:  5-2

Ο Ποσειδών Καβάλας είχε ιδανικό ξεκίνημα στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας με 5-2 επί του Ατρόμητου Λεκάνης. Το ματς είχε ενδιαφέρον, είχε εναλλαγές στο σκορ, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 2-2 και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν διόδους για το τελικό σκορ τους, 5-2. Στο 30" μόλις δευτερόλεπτο του αγώνα ο Μουρουζίδης κάνει την χαμηλή σέντρα και ο Οικονόμου στην πορεία της μπάλας για το 1-0 .  Στο 4ο λεπτό σε κάθετη πάσα ο επιθετικός του Ατρομήτου τσίμπησε την μπάλα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα 1-1.  Στο 20' ο Ατρόμητος χτύπησε και πάλι στο ανοιχτό γήπεδο και έκανε την ανατροπή για το 1-2 ενώ είχε και δύο ακόμη καλές στιγμές για να σκοράρει. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, από εκτέλεση κόρνερ του Μουρουζίδη ο Οικονόμου κοντρολάρισε τη μπάλα και με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.  Ο Ποσειδών είχε αρκετές ακόμα ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου έκανε εξαιρετική εμφάνιση με αποκορύφωμα μια απόκρουση στην συμβολή των δοκών από σουτ του Χατζηαντωνίου.

Στην επανάληψη, ο Ποσειδών πίεσε και στο 55 ο συνήθης ύποπτος Οικονόμου ξαναχτύπησε για το  3-2 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ, 3-2. Στο 65 και τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο χορτάρι ο Γραμματικόπουλος από πάσα του Οικονόμου πλασάρει στην απέναντι γωνία για το 4-2 και στο 80 ο Κ. Δόνος με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Τα γκολ του Ατρόμητου Λεκάνης στο ματς πέτυχαν ο Παπαδόπουλος και ο Μιχαλούστας.

Άρης Ζυγού-Κεραυνός Καλλιράχης  2-0

Ο Άρης Ζυγού, με ανανεωμένη σύνθεση, υποδέχθηκε τον Κεραυνό Καλλιράχης στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια στο ξεκίνημα του ματς και στο 40 ο Ζεϊτίδης με σουτ έκανε το 1-0.