http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Τίτλος για την Δόξα Αμυγδαλεώνα, στα μπαράζ ο Μακεδονικός
Sunday, 14 April 2019 18:26

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Τίτλος για την Δόξα Αμυγδαλεώνα, στα μπαράζ ο Μακεδονικός

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα επέστρεψε στα σαλόνια της Α΄ κατηγορίας μετά την ισοπαλία στο γήπεδο του Πρίνου, για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Εντός έδρας «Χ» για τον Μακεδονικό Αμισιανών που θα συμμετέχει στα μπαράζ ανόδου.

Ισόπαλο το καβαλιώτικο ντέρμπι Ηρακλής-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ αλλά και στο Κωτσάλου. Πολύτιμη νίκη για τον Άρη Ζυγού. Αναλυτικά:

Άρης Πρίνου-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-0

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα κατέκτησε τον τίτλο στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας μετά το 0-0 στο γήπεδο του Πρίνου στην κόντρα της 21ης αγωνιστικής με τον τοπικό Άρη. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με αμυντικές διαθέσεις αφού πάλευαν για το αήττητο της έδρας τους, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο χωρίς πολλές στιγμές και μοιραία έμεινε στο 0-0. Αποδείχθηκε όμως αρκετό για την ομάδα του Γ. Κοπανάκη αφού και τα Αμισιανά μοιράστηκαν βαθμούς με την Καλλιράχη.

Μακεδονικός Αμισιανών-Κεραυνός Καλλιράχης: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στα Αμισιανά μεταξύ του Μακεδονικού και του Κεραυνού Καλλιράχης και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα η ομάδα του Άρη Μαγκαφίνη, που παρατάχθηκε και με δύο νέα πρόσωπα (Καλαϊτζής και Χρυσοχόυο), μένει στην 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 65ο λεπτό με τον Τζανετή, 0-1. Στο 84 ο Λόλακας με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ηρακλής Καβάλας-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄:  0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το καβαλιώτικο ντέρμπι μεταξύ Ηρακλή Καβάλας και Καβάλας 2004-ΑΕΚ Β΄ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι έγινε σε βαρύ αγωνιστικό χώρο (επιβαρημένο από το ματς των Μυρμιδόνων), ήταν μοιρασμένο, χωρίς τελικές προσπάθειες. Για τον Ηρακλή Καβάλας ήταν το τελευταίο παιχνίδι της  φετινής χρονιάς έχοντας μαζέψει 35β.

ΠΑΟΚ-Ελπίδες Καβάλας: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο Κωτσάλου στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τις Ελπίδες Καβάλας για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, οι γηπεδούχοι το πρώτο, οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο. Μάλιστα, οι Ελπίδες είχαν δύο ακυρωθέντα τέρματα για τα οποία διαμαρτυρήθηκαν

**Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Μάκης Καραμπιμπέρης,απένειμε τα εύσημα και μοίρασε συγχαρητήρια στους νεαρούς παίκτες των Ελπίδων Καβάλας για την μαχητικότητά τους.

Άρης Ζυγού-Ασπίδα Πολυστύλου: 1-0

Ο Άρης Ζυγού κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 1-0, στο γειτονικό ντέρμπι με την Ασπίδα Πολυστύλου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, είναι στο +2 από αυτήν και όλα θα κριθούν στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες βασικών παικτών και τον τερματοφύλακα τους, Μπάιο σε θέση… σέντερ φορ. Από δική του μάλιστα σέντρα στο 16ο λεπτό ο Μητσιός πέτυχε το γκολ-τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν πολλά παράπονα για την διαιτησία του αγώνα υποστηρίζοντας ότι στην φάση πριν το γκολ είχε δοθεί πλάγιο, ότι κακώς  ακυρώθηκε γκολ του Θωμαδάκη ως οφσάιντ στο πρώτο μέρος αλλά και ότι έπρεπε να κρατηθούν περισσότερα λεπτά καθυστερήσεων στην επανάληψη.