http B΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στα μπαράζ ανόδου το Χρυσοχώρι
Sunday, 14 April 2019 18:17

B΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στα μπαράζ ανόδου το Χρυσοχώρι

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου κατέκτησε το «διπλό» στο Αγίασμα και μια στροφή πριν την λήξη του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας «σφράγισε» την 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου. Με νίκη συνέχισε η πρωταθλήτρια Κεραμωτή, εκτός έδρας νίκες για Ποσειδώνα Καβάλας και ΑΟ Ποταμιάς, τρίποντο για τον Αίαντα Παναγίας, ισοπαλία στον Γέροντα. Αναλυτικά:

Μακεδονικός Αγιάσματος-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 0-1

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου κατέκτησε το «διπλό» με 0-1 στο τοπικό ντέρμπι με τον Μακεδονικό στο Αγίασμα στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και «σφράγισε» την 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου. Το παιχνίδι έγινε παρουσία πολλών φιλάθλων των δύο ομάδων, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη παρουσία και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το γκολ του  Τσίρτσου στο 65ο λεπτό.  (Φωτογραφία: Μακεδονικός Αγιάσματος/fb)

Μαίανδρος Γέροντα-Πανιώνιος Ξεριά: 1-1

Ο Μαίανδρος Γέροντα και ο Πανιώνιος Ξεριά μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 1-1, στο γειτονικό ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους γηπεδούχους να έχουν χαμένα τετ-α-τετ με τον Ράδο, Κλοκίδη και Λάσπατζη αλλά και μια κεφαλιά του Ι. Κίτσου που δεν βρήκε στόχο. Σο 64 ο Ματέο Λόρα έκανε το 1-0 για τον Μαίανδρο. Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος ανέβασε ρυθμό, πίεσε και ισοφάρισε τελικά στο 85ο λεπτό με τον Μπαργκάν σε 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Ατρόμητος Λεκάνης-Κεραμωτή: 0-3

Η πρωταθλήτρια Κεραμωτή πέρασε με 0-3 από το γήπεδο της Λέκανης και την κόντρα με τον τοπικό Ατρόμητο για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πλέον ετοιμάζει την φιέστα για την επιστροφή στα σαλόνια της ΕΠΣ Καβάλας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1. Χατ-τρικ πέτυχε ο Στ. Βασιλειάδης.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Α.Ο. Ποταμιάς: 0-2

Ο ΑΟ Ποταμιάς κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» με 0-2 στη Νέα Καρβάλη στο ματς με τους Μυρμιδόνες Καβάλας για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους φιλοξενούμενους να ζητούν ένα πέναλτι. Στο 55 ο Σπυριάδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1 και στο 65 ο Αιμ. Κόλα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

**Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση καθώς ο γιατρός άργησε να φτάσει στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης.

Αίας Παναγίας-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-0

Ο Αίας Παναγίας λύγισε την αντίσταση του Ποντιακού για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με 2-0. Στο 34ο λεπτό ο Πασχάλης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0 και στο 48 ο Γυριχίδης σκόραρε για το τελικό 2-0. Στο 62 είχαμε αψιμαχία μεταξύ Π. Κανταϊδη και Μπόσκου με αποτέλεσμα να αποβληθούν.

Φάρος Μαριών-Ποσειδών Καβάλας: 1-4

Ο Ποσειδών Καβάλας οργάνωσε εκδρομή στη Θάσο για το παιχνίδι με τον Φάρο Μαριών στο γήπεδο του Ποτού, κέρδισε με 1-4 και παράλληλα πέρασαν όλοι με τις οικογένειές τους μια ευχάριστη μέρα. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με γκολ του Τσαγκαράκη. Στο 51ο λεπτό ο Μαρίνος κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην «βούλα» για το 1-1. Στο 60 ο Μαρίνος  είχε ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ και στην επόμενη φάση, στο 62, ο Καργιανιώτης έκανε το 1-2. Στο 80 ο Μωϊσίδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-3 και στο 90 ο Καργιανιώτης διαμόρφωσε το τελικό 1-4.