http Β΄ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): «Χρυσός» βαθμός για το Ακροβούνι, πεντάρες για Φωλιά και Άγιο Ανδρέα
Saturday, 13 April 2019 19:08

Μια στροφή πριν το τέλος του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κατέκτησε πολύτιμο βαθμό για την παραμονή με αντίπαλο την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας ενώ την ίδια στιγμή ο … αντίπαλο του ΑΟ Ελαιοχωρίου έχανε εντός έδρας από το Βυζάντιο.

Εκτός έδρας πεντάρες για τον Αστέρα Φωλιάς και τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Τρίποντο για τον Κεραυνό Ελευθερών. Ρεπό είχε ο πρωταθλητής Μ.Α. Ορφανίου. Αναλυτικά:

Κεραυνός Ελευθερών-Α.Ο. Κάριανης: 2-1

Ο Κεραυνός Ελευθερών κατέκτησε το τρίποντο με 2-1 επί του ΑΟ Κάριανης για την 21η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά από ένα καλό παιχνίδι, με καλό ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με  τον Καστανίδη (0-1). Στο 23 ο Τζιτζιός ισοφάρισε σε 1-1 και στο 28 ο Τσοχαταρίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 που ήταν αποτέλεσμα του ημιχρόνου και αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν και σουτ του Κωνσταντάρα στο δοκάρι.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 1-1

Βαθμό… χρυσάφι –σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΟΕ-κατέκτησε ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κόντρα στην Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι, που έγινε κα κακό αγωνιστικό χώρο, είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, πήγε στη δύναμη και είχε και τρεις κόκκινες κάρτες. Στο 22ο λεπτό ο Ατρόμητος προηγήθηκε με εύστοχο πέναλτι ο Κ. Σαουλίδης (1-0). Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47, από εκτέλεση κόρνερ του Δαύτσιου, ο Ζέκια με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 60 έγινε αψιμαχία μεταξύ Σέκουλα και Αβραμίδη με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι δύο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 70 οι γηπεδούχοι έμειναν με εννέα παίκτες λόγω αποβολής και του Τιάκα με 2η κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα οι παίκτες του Ατρόμητου ήταν πιο απειλητικοί και είχαν δύο δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δοκάρι. Λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα αποβλήθηκε από τον πάγκο της Ένωσης ο προπονητής Β. Νικολαϊδης λόγω διαμαρτυρίας.

**Η διοίκηση του Ατρόμητου Ακροβουνίου και οι ποδοσφαιριστές του συλλόγου εύχονται περαστικά στον Σπύρο Ρούγα που τραυματίστηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας και του τοποθετήθηκε νάρθηκας. Περαστικά και από την οικογένεια της Ένωσης Παγ. Δρυάδας.

Α.Ο.Ελαιοχωρίου-Βυζάντιο: 1-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με 1-2, πέτυχε το Βυζάντιο στο Ελαιοχώρι για την 21η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι χρειαζόταν μόνο νίκη για να ελπίζουν για την παραμονή όμως δεν τα κατάφεραν. Το ημίχρονο έληξε με 0-2 με δύο τέρματα του Αν. Δημητριάδη. Στο 60 ο Ελευθεριάδης μείωσε σε 1-2, οι γηπεδούχοι πίεσαν, είχαν ευκαιρίες και δοκάρι όμως δεν βρήκαν στόχο και μοιραία ηττήθηκαν.

ΑΕ Πιερέων 2004-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 2-5

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε με 2-5 από το γήπεδο του Μελισσοκομείου για την 21η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Τσαρούχας έκανε το 0-1, ο Δραγουδάκης έκανε το 0-2 και ο Φέρκο ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Χάσα με ένα όμορφο γκολ μείωσε σε 1-3. Ο Πουρσαϊτίδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-4 και αφιέρωσε το γκολ στον Αντιπρόεδρο του ΠΑΟΚ Ηλία Ανωτίδη. Ο Φέρκο έκανε το 1-5 και ο Χάσα μείωσε στο τελικό 2-5.

**Για την ΑΕ Πιερέων 2004 ήταν το τελευταίο παιχνίδι για την φετινή χρονιά. Η διοίκηση του συλλόγου ευχήθηκε σε όλους τους παράγοντες, ποδοσφαιριστές, διαιτητές και φιλάθλους «Καλό Πάσχα».

Α.Σ. Παγγαίο-Αστέρας Φωλιάς: 0-5

Ο Αστέρας Φωλιάς ήταν το φαβορί για τη νίκη στο ματς με τον ΑΣ Παγγαίο που έγινε στο γήπεδο Αντιφιλίππων, για την 21η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, και την κατέκτησε με 0-5. Ο Χρυσανίδης έκανε το 0-1, ο Τσιγκόλα έκανε το 0-2 και ο Ξανθόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Ξανθόπουλος έκανε το 0-4 και ο Χρυσανίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-5.