http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Στο +3 η Δόξα Αμυγδαλεώνα
Sunday, 24 March 2019 19:02

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Στο +3 η Δόξα Αμυγδαλεώνα

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα επιβλήθηκε του αντιπάλου της για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μετά την λευκή ισοπαλία στα Αμισιανά ξέφυγε με 3β. από τον Μακεδονικό. Εξάρα για τον Ηρακλή Καβάλας, πολύτιμο «διπλό» για την Ασπίδα Πολυστύλου, ισοπαλία στον Πρίνο. Αναλυτικά:

Μακεδονικός Αμισιανών-ΠΑΟΚ Καβάλας: 0-0

Λευκή ισοπαλία στα Αμισιανά στο ντέρμπι μεταξύ του Μακεδονικού και του ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 46ο λεπτό (πρώτο ημίχρονο) οι  γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Λόλακας που έστειλε τη μπάλα άουτ. Στην επανάληψη ο Μακεδονικός ανέβηκε για να πιέσει όμως ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε σωστά με αμυντικές διαθέσεις και το ματς έμεινε στο «Χ».

Τον αγώνα παρακολούθησε, μεταξύ άλλων, ο γενικός γραμματέας της ΕΠΣ Καβάλας Χρήστος Παρασκευάς και ο πρώην πρόεδρος της Ένωσης Μπάμπης Ευσταθιάδης.

Άγιος Λουκάς-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-5

Πεντάρα για την Δόξα Αμυγδαλεώνα στο Κωτσάλου στην κόντρα με τον Άγιο Λουκά για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β  κατηγορίας. Σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα είναι στην κορυφή με 3β. διαφορά από τον Μακεδονικό. Στο 5ο λεπτό ο Αρακελιάν έκανε το 0-1. Στο 12 ο Λουπέλης έκανε το 0-2, στο 17 ο Τσιτσόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και στο 28 ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 55 ο νεαρός Βλησίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Ασπίδα Πολυστύλου: 1-2

Σπουδαία εκτός έδρας, με 1-2, για την Ασπίδα Πολυστύλου στο Κωτσάλου και στην κόντρα της 19ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Παράλληλα, κρίσιμο στραβοπάτημα για την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ που μένει στους 31β. στους -7 από την κορυφή και -4 από την 2η θέση της κατάταξης. Οι γηπεδούχοι είχαν ανούσια κατοχή χωρίς όμως κλασσικές ευκαιρίες και στο 45 σε μια αντεπίθεση ο Σαμαράς έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, πίεσε, είχε χαμένα τετ-α-τετ με τα Ντελμεκούρα, Ξηλούδη, ευκαιρίες με Μήτση και Τομπούλη και στο 70 σε αντεπίθεση ο Ταξίδης έκανε ωραίο σουτ στο γάμα για το 0-2. Στο 72 εκτέλεση φάουλ του Ντελμεκούρα, κεφαλιά του Τομπούλη, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και ο Ηλιάδης μείωσε με προβολή σε 1-2. Στο 83 είχαμε σύρραξη μεταξύ παικτών με αποτέλεσμα να αποβληθούν ο Ντελμεκούρας για τους γηπεδούχους και οι Φρόκου, Ταξίδης από την πλευρά της Ασπίδας. Στο 90 και στο 94 χαμένες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους από Φάλκο και Τομπούλη αντίστοιχα.

Ηρακλής Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης: 6-0

Ο Ηρακλής Καβάλας επιβλήθηκε με 6-0 του Κεραυνού Καλλιράχης για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με όλα τα τέρματα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο. Χατ-τρικ πέτυχε ο Αντωνιάδης (50΄, 62΄και 67΄), ο Τσιτσιλικάκης στο 70 έκανε το 4-0, ο Ευστρατιάδης ανέβασε τον δείκτη στο 5-0 στο 76 και ο νεαρός Κορομηλάς διαμόρφωσε στο 85 το τελικό 6-0.

Άρης Πρίνου-Άρης Ζυγού: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι στον Πρίνο μεταξύ του τοπικού Άρη και του Άρη Ζυγού για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Μητσιός έκανε το 0-1. Στο 43' εκτέλεση φάουλ Καραβούζη, κεφάλια του Μανολάρι για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 65 έκαναν την ολική ανατροπή με κεφαλιά του Τ. Παπαδόπουλου, μετά από κόρνερ του Εραλ. Μπούικου, για το 2-1. Στο 70 ο Μητσιός ισοφάρισε σε 2-2. Στο 81 ο Εραλ. Μπούικου είχε δοκάρι. Ο τερματοφύλακας του Άρη Ζυγού ήταν από τους κορυφαίους της συνάντησης καθώς απέκρουσε σουτ από Ντερομεμάι (25ο λεπτό) αλλά και Εραλ. Μπούικου (38ο, 67ο και 80ο).

Ο Άρης Πρίνου είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίωρο της συνάντησης, του Ερβ. Μπούικου και του Κυριατζή.