http B΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Διπλά» για Χρυσοχώρι και ΑΟ Ποταμιάς
Sunday, 24 March 2019 18:54

B΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Διπλά» για Χρυσοχώρι και ΑΟ Ποταμιάς

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Η Κεραμωτή συνέχισε με νίκη και στην 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. «Διπλό» για το Χρυσοχώρι που παραμένει στην 2η θέση. Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για την Ποταμιά, εντός έδρας τρίποντο για τον Ατρόμητο Λεκάνης, εξάρα για τους Μυρμιδόνες Καβάλας. Αναβλήθηκε λόγω πένθους στο  Αγίασμα το ματς Αίας Παναγίας-Μακεδονικός. Αναλυτικά:

Κεραμωτή-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 5-0

Η Κεραμωτή επιβλήθηκε το Ποντιακού Ποντολιβάδου, με 5-0, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 3-0 και στην επανάληψη οι πρωτοπόροι σκόραραν άλλες δύο φορές. Δύο γκολ πέτυχε ο Αρμάντο Ράμο και από ένα οι Βασιλειάδης, Μουλάι Σ. και ο νεαρός Δουκαλιάνος.

Πανιώνιος Ξεριά-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 0-1

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου πέρασε με 0-1 στο γειτονικό ντέρμπι με τον Πανιώνιο Ξεριά για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει σταθερός στην 2η θέση της κατάταξης. Το παιχνίδι ήταν μέτριο και το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε στο 30ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι ο Μπουτζούρογλου. Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν έντονα παράπονα για την φάση του πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι κακώς  δόθηκε από τον διαιτητή Μαλέα.

Μαίανδρος Γέροντα-Α.Ο. Ποταμιάς: 2-4

Πολύτιμο «διπλό» με 2-4 για τον ΑΟ Ποταμιάς στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο, με 0-3 στο ξεκίνημα της επανάληψης, έγινε το 1-3, το 1-4 και διαμορφώθηκε το τελικό 2-4. Πιο συγκεκριμένα, στο 5ο μόλις λεπτό ο Θωμάς έκανε το 0-1 και λίγο μετά ο Αιμ. Κόλλα το 0-2. Στο 48 ο Θωμάς ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Ο Κλοκίδης με κεφαλιά-η μπάλα βρήκε και σε αμυντικό-μείωσε σε 1-3 όμως ο Αιμ. Κόλλα έκανε το 1-4. Ο Ράδος μείωσε στο τελικό 2-4. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα σουτ του Ζαρκατζά άουτ στο πρώτο μέρος και επίσης στην επανάληψη είχαν δύο σουτ του Κλοκίδη που απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του ΑΟ Ποταμιάς και ευκαιρίες με Τσεμπελίδη και Ράδο.

Ατρόμητος Λεκάνης-Ποσειδών Καβάλας: 2-1

Πολύτιμη νίκη, με 2-1, κατέκτησε ο Ατρόμητου Λεκάνης στο ματς με τον Ποσειδώνα Καβάλα για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με καλές στιγμές εκατέρωθεν. Στο 3ο λεπτό ο Τσαγκαράκης έκανε το 0-1. Στο 35 ο Δ. Τολμίδης ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα και στο 70ο λεπτό εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Καλογήρου και νέο κόρνερ.  Στη νέα εκτέλεση του κόρνερ, νέα κεφαλιά του Καλογήρου για το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Φάρος Μαριών: 6-1

Οι Μυρμιδόνες Καβάλας επιβλήθηκε με 6-1 του Φάρου Μαριών για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το 1-0 έκανε το Μητρούσης και το 2-0 ο Χατζάτογλου και αυτό ήταν το αποτέλεσμα του  ημιχρόνου. Ο Θεοδοσιάδης  ανέβασε τον δείκτη στο 3-0, ο Παπάς στο 4-0, ο Μαρίνος με εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 4-1, ο Αντωνάκης έκανε το 5-1 και ο Παπάς διαμόρφωσε το τελικό 6-1. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 70ο λεπτό λόγω αποβολής του Γαλανού και αυτή ήταν την πρώτη τους κόκκινη κάρτα για φέτος (η πρώτη στα τελευταία 3 χρόνια!!!).