http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Τρίποντο για την Ποταμιά και δύο ισοπαλίες
Saturday, 02 March 2019 18:27

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Τρίποντο για την Ποταμιά και δύο ισοπαλίες

Ο ΑΟ Ποταμιάς κέρδισε τον Φάρο Μαριών στο ντέρμπι της Θάσου για την 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ισόπαλα έληξαν τα παιχνίδια σε Ξεριά και Λεκάνη. Αναλυτικά:

Α.Ο. Ποταμιάς-Φάρος Μαριών: 4-1

Ο ΑΟ Ποταμιάς είχε το προβάδισμα για τη νίκη στο ματς της 17ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον γείτονα του, Φάρο Μαριών, ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη με 4-1. Ο Δημητρέκος άνοιξε το σκορ (1-0), ο Αιμ. Κόλα με ψαλιδάκι στο παραθυράκι έκανε το 2-0 και ο Αν. Κόλα ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Φάρος μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και μείωσαν με πλασέ του Μίρτσου σε 3-1. Στο 75 ο Μουσάς διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Πανιώνιος Ξεριά-Αίας Παναγίας: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι στο γήπεδο του Ξεριά μεταξύ του Πανιωνίου και του Αίαντα Παναγίας για την 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Μπαργκάν έκανε το 1-0. Στο διάστημα 25 με 35 ο Αίας κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή για το υπέρ του 1-2. Πιο συγκεκριμένα, στο 25 ο Σ. Γεωργαλάς ισοφάρισε σε 1-1 και στο 35 ο ίδιος παίκτης με νέα κεφαλιά έκανε το 1-2. Στο 40 ο Μπαργκάν έκανε σουτ άουτ σε κενή εστία. Πριν την λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι που ο διαιτητής δεν έδωσε. Στο 60 ο Πανιώνιος κέρδισε άλλο πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Γκόρδης που ισοφάρισε σε 2-2. Στο 80 από την μικρή περιοχή ο Γκιαλόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία.

Ατρόμητος Λεκάνης -Μυρμιδόνες Καβάλας: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Λεκάνης στην κόντρα μεταξύ του τοπικού Ατρόμητου και των Μυρμιδόνων για την 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με λίγες καλές στιγμές εκατέρωθεν και το «Χ» ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.