http Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Η Δόξα Αμυγδαλεώνα λύγισε τον Μακεδονικό
Sunday, 10 February 2019 17:05

Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Η Δόξα Αμυγδαλεώνα λύγισε τον Μακεδονικό

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 3-1, επί του πρωτοπόρου Μακεδονικού Αμισιανών για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Με νίκες συνέχισαν η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ που είναι στην 2η θέση,  ο Ηρακλής Καβάλας και οι  Ελπίδες Καβάλας. Ισοπαλία στο γήπεδο του Πολυστύλου. Αναλυτικά:

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Μακεδονικός Αμισιανών: 3-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα κατέκτησε τη νίκη, με 3-1, επί του πρωτοπόρου Μακεδονικού Αμισιανών στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με σουτ του Μπόσβελη (1-0). Στο 13 κεφαλιά του Παπαβασιλείου για το 2-0. Στο 32 ωραίο πλασέ του Λόλακα από το ύψος της περιοχής για το 2-1 και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου τα Αμισιανά πίεσαν για την ισοφάριση. Η Δόξα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 72 ο Μπουραζάνης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

(Φωτογραφία: kavalapoint.gr)

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Άγιος Λουκάς: 4-2

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ κατέκτησε τη νίκη, με 4-2, επί του Αγίου Λουκά στο άτυπο ντέρμπι του Κωτσάλου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο οπότε και προηγήθηκαν με 3-0. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην επανάληψη, σε διάστημα 15 λεπτών κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2 και είχαν και ένα χαμένο πέναλτι όμως στις αντεπιθέσεις η Καβάλα 2004/ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη και έφτασε στο τελικό 4-2. Στο 1ο λεπτό σουτ του Κορδήστη άουτ. Στο 8 εκτέλεση κόρνερ του Παπανικολάου, κεφαλιά του Τομπούλη και ο Φωτόπουλος με προβολή έκανε το 1-0. Στο 30 μπαλιά του Παπανικολάου για τον Βλαχογιάννη που με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 42 σουτ του Φάλκου και 3-0. Στο 55 δοκάρι του Βλαχογιάννη. Στο 68 ο Άγιος Λουκάς κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Κωστάκης που έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 72 λάθος διώξιμο και ο Αθανάσογλου με πλασέ μείωσε σε 3-1. Στο 75 σουτ του Θεοδοσίου έξω από την περιοχή για το 3-2. Στο 82 και στο 84 ο Ηλιάδης είχε προσπάθειες στο δοκάρι. Στο 86 ο Ντελμεκούρας με ατομική προσπάθεια και σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Ηρακλής Καβάλας-ΠΑΟΚ: 1-0

Ο Ηρακλής Καβάλας κέρδισε με 1-0 το καβαλιώτικο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο, αμφίρροπο και κρίθηκε με γκολ του Μιχαηλίδη στο 35ο λεπτό. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και είχαν ευκαιρίες για την ισοφάριση και στο ίδιο διάστημα ο Ηρακλής έγινε επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις χωρίς όμως τελικά να αλλάξει το σκορ.

Ασπίδα Πολυστύλου-Άρης Πρίνου: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι στο Πολύστυλο μεταξύ της Ασπίδας και του Άρη Πρίνου για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Ταξίδης έκανε το 1-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο τρεις ευκαιρίες και στο 43, μετά από πάσα του Μαλίμη, ο Ερβ. Μπούικου ισοφάρισε σε 1-1. Ο Σαμαράς έκανε το 2-1 για την  Ασπίδα, που στη συνέχεια είχε ευκαιρίες με Σαμαρά και Ταξίδη. Στο 83 ο Τ. Παπαδόπουλος έκανε προσπάθεια για να βγάλει πάσα στον Μαλίμη, όμως ο Δαλιατζής στην προσπάθεια του να διώξει πέτυχε αυτογκόλ για το τελικό 2-2.

**Ο Άρης Πρίνου εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα και ειδικότερα για τους επόπτες αυτού.

Ελπίδες Καβάλας-Άρης Ζυγού: 1-0

Οι Ελπίδες Καβάλας κατέκτησαν τη νίκη, με 1-0, επί του Άρη Ζυγού στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ματς ήταν ισορροπημένο και κρίθηκε στο 35ο λεπτό με γκολ του Νικολαϊδη. Ήταν η 2η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα ενώ ο Άρης Ζυγού μετρά μόλις έναν βαθμό στον 2ο γύρο και έχει μαζέψει 17β.