http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στο +13 η Κεραμωτή, τριπλή ισοβαθμία στην 2η θέση
Sunday, 10 February 2019 12:54

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στο +13 η Κεραμωτή, τριπλή ισοβαθμία στην 2η θέση

Το «Χ» στο ντέρμπι Ποσειδών-Αγίασμα (1-1) και η παράλληλη νίκη του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας καθώς μετά την 15η αγωνιστική οι τρεις παραπάνω ομάδες συγκατοικούν στην 2η θέση. Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε την πορεία της η Κεραμωτή ανοίγοντας μάλιστα την…. ψαλίδα στους +13β.  Πολύτιμες νίκες για Ποντιακό Ποντολιβάδου, Μαίανδρο Γέροντα και ΑΟ Ποταμιάς. Αναλυτικά:

Ποσειδών Καβάλας-Μακεδονικός Αγιάσματος: 1-1

Παιχνίδι διαφήμιση ήταν αυτός που έγινε το Σάββατο 8/2 στο γήπεδο του Χαλκερού μεταξύ του Ποσειδώνα και του Μακεδονικού Αγιάσματος στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας που έληξε ισόπαλο με 1-1 και κρίθηκε μάλιστα στις καθυστερήσεις. Μετά το «Χ» και τη νίκη του Χρυσοχωρίου υπάρχει τριπλή ισοβαθμία στην κατάταξη στην 2η θέση (29β.) και η συνέχεια αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό με γκολ του Χρ. Παπαδόπουλου (0-1). Στο 94 ο Κοτσέλα κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Πουλής για το τελικό 1-1. Νωρίτερα, στο 92, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Καλασιάν. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 85ο λεπτό λόγω αποβολής του Κ. Μυλωνά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ποντιακός Ποντολιβάδου- Μυρμιδόνες: 4-1

Ο Ποντιακός Ποντολιβάδου πραγματοποίησε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση με αντίπαλο τους Μυρμιδόνες Καβάλας για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε πολύτιμη νίκη με 4-1. Στο 30ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Ι. Κωνσταντινίδης έκανε το 1-0. Στο 35, μετά από ωραία ενέργεια του Τριανταφυλλίδη, ο Στ. Σιδηρόπουλος έκανε το 2-0. Στο 65 κάθετη μπαλιά του Ουλφανίδη, σουτ του Ι. Κωνσταντινίδη που κρέμασε τον τερματοφύλακα για το 3-0. Στο 73 ο Χατζάτογλου, από ασίστ του Κ. Παπαδόπουλου, μείωσε σε 3-1.  Στο 83 ο Γρ. Κανταϊδης διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Τριανταφυλλίδη.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Αίας Παναγίας: 5-1

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου επιβλήθηκε με 5-1 του Αία Παναγίας στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και προέκυψε τριπλή ισοβαθμία στην 2η θέση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Κοντάκη, 0-1. Στο 20 ο Αρσένογλου ισοφάρισε σε 1-1 και ο Μουζίκα έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 50 ο Απόλλων έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Λούλη με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Πανταζίδης έκανε το 3-1, ο Κιούπης ανέβασε τον δείκτη στο 4-1 και ο Τσίρτσος διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Πανιώνιος Ξεριά-Κεραμωτή: 0-2

Η Κεραμωτή κατέκτησε το «διπλό» με 0-2 στο γήπεδο του Ξεριά στην κόντρα με τον τοπικό Πανιώνιο για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Δ. Μαρκάκη και μια πολύ καλή στιγμή του Παπαδόπουλου που απέκρουσε ο Ψυχουδάκης. Στο ίδιο διάστημα ο Αρμ. Ράμο είχε καλή στιγμή που απέκρουσε ο Περπερής. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και στο 55 παράλληλη μπαλιά στην περιοχή του Πανιωνίου και ο Μανούσι έκανε το 0-1. Στο 91 ο Μανούσι διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Α.Ο. Ποταμιάς-Ατρόμητος Λεκάνης   4-0

Ο ΑΟ Ποταμιάς επέστρεψε στις νίκες με 4-0 επί του Ατρόμητου Λεκάνης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 35ο λεπτό ο Καζάρας με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 55 ο Μπαρούμας με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Στο 70 ο Αιμ. Κόλλα ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και στο 82 ο Αν. Κόλλα διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν δύο σερί νίκες όμως δεν τα κατάφεραν στο ματς της Κυριακής. Μάλιστα παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες και στο 2ο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκε αναγκαστικά ως τερματοφύλακας ο Ρίζος καθώς ο βασικός πορτιέρο τραυματίστηκε.

Μαίανδρος Γέροντα-Φάρος Μαριών  4-0

Ο Μαίανδρος Γέροντα πήρε το τρίποντο, με 4-0, επί του Φάρου Μαριών για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Ζαρκαντζά. Στην επανάληψη τα τέρματα πέτυχαν οι Ζαρκαντζάς, Κλοκίδης και Ι. Κίτσος. Ο Μαίανδρος είχε και ένα δοκάρι με τον Τσεμπελίδη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις καλές στιγμές στο ματς που όμως δεν αξιοποίησαν ώστε να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα.