http Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Ξεφεύγει το Ορφάνι, εξάρα για τον ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα
Sunday, 03 February 2019 17:36

Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Ξεφεύγει το Ορφάνι, εξάρα για τον ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα

Ο Μ.Α. Ορφανίου κέρδισε τον Αστέρας Φωλιάς στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και η μεταξύ τους διαφορά είναι στους +7β. «Διπλά» για Κεραυνό Ελευθερών και ΑΟ Κάριανης, εξάρα για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, ισοπαλία στο Ακροβούνι. Αναλυτικά:

Μ.Α. Ορφανίου-Αστέρας Φωλιάς: 4-0

Ο Μ.Α. Ορφανίου πήρε με 4-0 το τρίποντο στο ντέρμπι κορυφής με τον… γείτονά του Αστέρα Φωλιάς, μετά από ένα δυνατό παιχνίδι με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, για την 14η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και ξέφυγε στην κορυφή της κατάταξης. Στο 15ο λεπτό ο Παλληκαράς έκανε το 1-0 και στο 30 ο Κλ. Μαλουτά σκόραρε για το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, σκόραραν ο Λόλη και ο Κλ. Μαλουτά για το τελικό 4-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή στην επανάληψη με εκτέλεση φάουλ του Μπαμπατζάνη.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Βυζάντιο: 6-1

Το Βυζάντιο έκανε… το λάθος να προηγηθεί στο «Δ. Παρίδης» στην κόντρα της 14ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Τσαρούχα έκαναν την ολική ανατροπή για το υπέρ τους 6-1. Στο 1ο λεπτό σουτ του Τσαρούχα άουτ. Στο 5 συρτή εκτέλεση φάουλ του Δημητριάδη για το 0-1. Στο 10 διαγώνιο σουτ του Τσαρούχα για το 1-1. Στο 13 σέντρα του Τσαρούχα, κεφαλιά του Φέρκο και 2-1. Στο 35 ατομική προσπάθεια του Κρομμύδα, πλασέ και 3-1. Στο 50 ο Τσαρούχας με ψιλοκρεμαστό σουτ από την γωνία της περιοχής κρέμασε τον τερματοφύλακα του Βυζαντίου για το 4-1. Στο 65 ο Τσαρούχας… ξαναχτύπησε για το 5-1 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ. Ο Ν. Τσιοπανίδης, μετά από σέντρα του Μπαζιάμη, διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-ΑΕ Πιερέων 2004: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο Ακροβούνι μεταξύ του τοπικού Ατρόμητου και της ΑΕ Πιερέων 2004 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ήταν τοπικό ντέρμπι και οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν από το 2ο λεπτό με τον Γιάννη Σαουλίδη, 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 90 όταν μετά από σουτ του Τσομπάνογλου, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επιστροφή χτύπησε στην πλάτη του τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίκτυα, 1-1. Νωρίτερα, η ΑΕ Πιερέων 2004 είχε δοκάρια με Π. Τερζή και Θεοφανίδη. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Από τον Ατρόμητο αποβλήθηκε στο 80ο λεπτό ο Αμιάδης και από την ΑΕ Πιερέων 2004 ο Π. Τερζής με 2η κίτρινη κάρτα.

Α.Ο.Ελαιοχωρίου-Κεραυνός Ελευθερών: 0-1

Ο Κεραυνός Ελευθερών πέρασε, με 0-1, από το γήπεδο του Ελαιοχωρίου για την 14η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 26ο λεπτό ο Κλωναρίδης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στον πάγκο τον Βαγγέλη Δήμου και από σήμερα (4/2) αναλαμβάνει καθήκοντα ο Διονύσης Μουτάκης.

Α.Σ. Παγγαίο-Α.Ο. Κάρυανης: 2-5

Ο ΑΣ Παγγαίο προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι με τον ΑΟ Κάριανης για την 14η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν διεξόδους στην επανάληψη και πήραν το «διπλό» με 2-5. Στο 1ο μόλις λεπτό ο Καζάκος έκανε το 1-0. Ο Καστανίδης ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46, ο Αν. Μέμα έκανε το 2-1. Ο Γ. Καρφόπουλος προχώρησε σε αλλαγές και τα αποτελέσματα ήταν άμεσα. Αρχικά, ο Καστανίδης ισοφάρισε σε 2-2 και ο Μάρκου έκανε την ολική ανατροπή για το 2-3. Στο 80 και στο 89 ο Καστανίδης σκόραρε άλλες δύο φορές για το τελικό 2-5 και έφτασε παράλληλα σε καρέ τερμάτων. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ αλλά και λάθος  υπόδειξη φάουλ στις φάσεις των δύο τελευταίων γκολ της Κάριανης.