http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στο +11 η Κεραμωτή
Sunday, 03 February 2019 13:41

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στο +11 η Κεραμωτή

Η Κεραμωτή κέρδισε την Ποταμιά  για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και είναι πλέον στους +11β.  από τους κυνηγούς της. Ο Μακεδονικός Αγιάσματος και ο Ποσειδώνας  συγκατοικούν στην 2η θέση μετά τα τρίποντα επί Μαίανδρου Γέροντα και Μυρμιδόνων. Πολύτιμες νίκες για Πανιώνιο Ξεριά, Αία Παναγίας και Ατρόμητο Λεκάνης. Αναλυτικά:

Κεραμωτή-ΑΟ Ποταμιάς: 3-0

Η πρωτοπόρος Κεραμωτή είχε την υπεροχή κόντρα στον ΑΟ Ποταμιάς, για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, και πήρε το τρίποντο με 3-0. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ από τους Ρ. Μανούσι και Φαμπιόλ Μούτσα. Στην επανάληψη ο Ρ. Μανούσι διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες όταν αποχώρησε ο Νταλής και δεν υπήρχε άλλη αλλαγή. Στο 75ο λεπτό η Ποταμιά είχε και μια κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) λόγω αποβολής του Δημητρέκου.

Ατρόμητος Λεκάνης-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 1-0

Ιδιαίτερα σημαντική νίκη κατέκτησε ο Ατρόμητος Λεκάνης με 1-0 επί του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με καλές στιγμές από Καρύδη και Καραμεταξά που έβγαλαν σωτήρια οι αμυντικοί. Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος –μετά και τις αλλαγές-ισορρόπησε και στο 70 κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Δ. Τολμίδη, 1-0. Στην επόμενη φάση, στο 71, το Χρυσοχώρι κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Πανταζίδης όμως απέκρουσε ο Τζανίδης και το 1-0 έμεινε μέχρι την λήξη του αγώνα.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Μαίανδρος Γέροντα: 3-2

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με 3-2 επί του Μαίανδρου Γέροντα στο γειτονικό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με ολική μάλιστα ανατροπή  στο σκορ. Το παιχνίδι ήταν κλασσικό ντέρμπι και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κλοκίδη (0-1). Ο νεαρός Γατίδης ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 50, ο Μαίανδρος πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Αρλακίδη, 1-2. Στο 80 ο Λάδιος ισοφάρισε σε 2-2 και σ το 90 ο Χρ. Παπαδόπουλος έκανε την ολική ανατροπή για το 3-2.

**Ο Μακεδονικός Αγιάσματος ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας με τον Δημήτρη Νέγκογλου. Όλοι εύχονται υγεία και να βοηθήσει την ομάδα στην επίτευξη των στόχων της.

**Η διοίκηση του Μαίανδρου Γέροντα ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Μακεδονικού για την άψογη φιλοξενία.

Πανιώνιος Ξεριά - Ποντιακός 2-1

Το παιχνίδι στον Ξεριά μεταξύ του τοπικού Πανιωνίου και του Ποντιακού Ποντολιβάδου για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ήταν πραγματικό ντέρμπι και έληξε με 2-1 υπέρ των γηπεδούχων. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους γηπεδούχους να έχουν δύο καλές στιγμές, μια στο 30 με τον Ηλ. Μαρκάκη και άλλη μια με τον Γκόρδη. Στο ξεκίνημα της  επανάληψης, στο 50, ο Γκιαλόπουλος γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω στον επερχόμενο Ηλ. Μαρκάκη που έκανε ωραίο σουτ για το 1-0. Λίγο μετά ο Ρέστας με ξερό αριστερό σουτ έκανε το 2-0. Ο Ποντιακός ανέβασε ταχύτητα, πίεσε, είχε φάσεις όμως ο Περπερής κρατούσε το μηδέν στην εστία του. Στο 70 ο Σίμος μείωσε σε 2-1, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για οφσάιντ. Ο Πανιώνιος κλείστηκε πίσω για να κρατήσει το σκορ και σε αντεπίθεση ο Γκιαλόπουλος έχασε τετ-α-τετ. Στο 80 είχε διπλή ευκαιρία ο Ποντιακός για το «Χ».

**Η διοίκηση του Πανιωνίου Ξεριά εύχεται στον παίκτη της ομάδας, Βαλέριο Δημητριάδη, καλή στρατιωτική θητεία. Επίσης, η νίκη αφιερώθηκε στον γενικό αρχηγό του συλλόγου, τον Παύλο Τσουμάκη, που το Σάββατο 2/2 γιόρτασε τα γενέθλια του.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Ποσειδών Καβάλας: 1-2

Ο Ποσειδών πέρασε, με 1-2, από τη Νέα Καρβάλη και την κόντρα με τους Μυρμιδόνες για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να προηγηθούν στο 15ο λεπτό με τον βενιαμίν (16 ετών), Τσαγκαράκη (0-1). Στο 55 ο Τσαγκαράκης σκόραρε για το 0-2.

Στο 80 ο Τριάντης με ψαλιδάκι μείωσε στο τελικό 1-2. Στο 95ο λεπτό-στην τελευταία φάση του ματς-οι Μυρμιδόνες έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του  Αντωνάκη με 2η κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια, ένα σε κεφαλιά του Κοτσέλα και ένα ακόμη με τον Γραμματικόπουλο.

Αίας Παναγίας-Φάρος Μαριών: 4-1

Ο Αίας Παναγίας κατέκτησε πολύτιμο τρίποντο, με 4-1, επί του Φάρου Μαριών στο ντέρμπι της Θάσου για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 29 ο Σ. Γεωργαλάς έκανε το 1-0 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 52 ο Πασχάλης έκανε το 2-0. Στο 55 ο Γυριχίδης, στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Αία, ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 71 ο Μαρίνος με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 3-1. Στο 84 ο Γυριχίδης διαμόρφωσε το τελικό 4-1.