http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Συνέχισαν με «διπλά» Αμισιανά, Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και Δόξα Αμυγδαλεώνα
Sunday, 20 January 2019 18:45

Ο Μακεδονικός Αμισιανών, η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και η Δόξα Αμυγδαλεώνα συνέχισαν με εκτός έδρας νίκες την προσπάθεια τους στην 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Τρίποντο για τον Ηρακλή  Καβάλας, ισοπαλία στο Πολύστυλο, ρεπό για τον ΠΑΟΚ. Αναλυτικά:

Άρης Ζυγού-Μακεδονικός Αμισιανών:   1-4

Ο Μακεδονικός Αμισιανών πέρασε με 1-4 από το γήπεδο του Ζυγού και την κόντρα με τον τοπικό Άρη για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με τον Μπασδάνη όμως στο 8 ο Μπέκο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Ακολούθησαν δύο δοκάρια για τον Άρη, ένα με τον Μπασδάνη και ένα με τον Ευθυμίου, αλλά και ένα ακυρωθέν  γκολ ως επιθετικό φάουλ-υπό  διαμαρτυρίες- τους Κρόκου. Ο Μουλάι με εύστοχο πέναλτι, που κέρδισε ο Κυριαζούδης υπό έντονες και πάλι διαμαρτυρίες από την πλευρά του Άρη Ζυγού, έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Μπέκο με προβολή έκανε το 1-3 και ο Σπίνος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

**Η διοίκηση του Μακεδονικού Αμισιανών  έδωσε συγχαρητήρια στην διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης. Στον αντίποδα, πολλές ήταν οι διαμαρτυρίες από την πλευρά του Άρη Ζυγού και μάλιστα ο Γ. Πουρσάευς γράφθηκε στο φύλλο αγώνα.

Κεραυνός Καλλιράχης-Δόξα Αμυγδαλεώνα:   1-2

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα πέρασε με 1-2 από την Καλλιράχη και την κόντρα της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον τοπικό Κεραυνό. Το παιχνίδι παρακολούθησαν πολλοί φίλαθλοι, το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δις και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Πιο συγκεκριμένα στο 46 ο Αβραμίδης έκανε το 0-1 και στο 49 ο Μπουραζάνης σκόραρε για το 0-2. Οι παίκτες του Κεραυνού ανέβηκαν να πιέσουν, είχαν δοκάρι με τον Λαμπρινάκη και ευκαιρίες γ ια να μπουν στο ματς όμως μείωσαν στο τελικό 1-2 στο 88ο λεπτό με τον Μαρ. Προύντζο.

Ασπίδα Πολυστύλου-Άγιος Λουκάς: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1 , έληξε το παιχνίδι στο Πολύστυλο μεταξύ της τοπικής Ασπίδας και του Αγίου Λουκά για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Θωμαδάκη και έχασαν ευκαιρίες στην συνέχεια για να καθαρίσουν το ματς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί και σε μια φάση, στο 96ο λεπτό, κέρδισαν πέναλτι υπό έντονες διαμαρτυρίες  από την πλευρά της Ασπίδας που υποστηρίζει ότι ήταν μια απλή επαφή μεταξύ των δύο παικτών με τα χέρια. Στην εκτέλεση πήγε ο Αθανάσογλου για το τελικό 1-1.

**Η διοίκηση του Αγίου Λουκά απένειμε τα εύσημα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων για την παρουσία τους. Καταγγέλλει ωστόσο την συμπεριφορά δύο εκπροσώπων της Ασπίδας Πολυστύλου γιατί, όπως υποστηρίζουν, έβριζαν τις μάνες ποδοσφαιριστών του συλλόγου και τους ευχαριστεί για το ήθος τους.

Ελπίδες Καβάλας-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄: 0-3

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ κατέκτησε το «διπλό» με 0-3 στο Ενωσιακό γήπεδο με αντίπαλο τις Ελπίδες Καβάλας για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Στο 12ο λεπτό σουτ του Παπανικολάου, στο αριστερό γάμα της εστίας για το 0-1. Στο 24 διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Βλαχογιάννη, αποκρούσεις και στην 3η με βον πλανέ έκανε το 0-2. Στο 38 εκτέλεση φάουλ του Ντελμεκούρα, κεφαλιά του Τομπούλη για το 0-3. Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ έχασε ευκαιρίες και με τους Ντελμεκούρα, Κορδήστη στην επανάληψη.

Ηρακλής Καβάλας-Άρης Πρίνου:  4-0

Ο Ηρακλής Καβάλας πήρε το τρίποντο, με 4-0, επί του Άρη Πρίνου για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 16ο λεπτό ο Ευστρατιάδης έκανε το 1-0. Στο 24 ο  Σαντογιάννης σκόραρε για το 2-0. Στο 50 ο Αδαμίδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 65 ο Αντωνιάδης έκανε το 4-0. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Αδαμίδη.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 65ο λεπτό καθώς ο Νικολούδης που μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Ντουλελάρι (που επίσης αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού) και δεν είχαν άλλη αλλαγή. Στο 72 ο Καραβούζης είδε την 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα. Ο Άρης Πρίνου είχε τις δικές του ευκαιρίες με Μαλίμη σ το 18, με Παπαθεοδώρου στο 31 και με Εραλ. Μπούικου στο 25ο και στο 56ο λεπτό. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Ηρακλής  Καβάλας τελείωσε το παιχνίδι με 7 μικρούς, γεγονός που χαροποίησε όλα τα μέλη του συλλόγου.