http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Επτάρα για την Κεραμωτή, «διπλά» για άλλους τέσσερις
Sunday, 13 January 2019 14:12

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Επτάρα για την Κεραμωτή, «διπλά» για άλλους τέσσερις

Η Κεραμωτή επιβλήθηκε με 7-2 επί του Φάρου Μαριών για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. «Διπλά» κατέκτησαν οι Απόλλων Χρυσοχωρίου, Ποσειδών Καβάλας, Μαίανδρος Γέροντα και Μακεδονικός Αγιάσματος. Αναβλήθηκε το παιχνίδι Ατρόμητος Λεκάνης-Αίας Παναγίας λόγω ακαταλληλότητας γηπέδου. Αναλυτικά:

Κεραμωτή-Φάρος Μαριών: 7-2

Η Κεραμωτή επιβλήθηκε με 7-2 επί του Φάρου Μαριών για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 5-0. Ο Γερογιάννης μείωσε σε 5-1. Ο Αβντίου σκόραρε για το 5-2 και λίγο μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 5-3. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν στο τελικό 7-2. Πέντε γκολ πέτυχε ο Βασιλειάδης και από ένα ο Αρμάντο Ράμο και ο Φαμπιόλ Μούτσα.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Μαίανδρος Γέροντα  0-2

Ο Μαίανδρος Γέροντα είχε την υπεροχή στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης, στην κόντρα με τους Μυρμιδόνες Καβάλας για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε τη νίκη με 0-2. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Ράδος έκανε το 0-1 και στο 70 ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Α.Ο. Ποταμιάς-Ποσειδών Καβάλας   1-3

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη, με 1-3, κατέκτησε ο Ποσειδών Καβάλας στην Ποταμιά επί της τοπικής ομάδας για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 32ο λεπτό ο Μουσάς έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 40 από εκτέλεση κόρνερ του Γραμματικόπουλου, κεφαλιά του Πουλή και 1-1. Στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, η Ποταμιά πατούσε καλύτερα και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί με τον τερματοφύλακα του Ποσειδώνα Γιάννη Βλάχο να κάνει σωτήριες επεμβάσεις. Ο Ποσειδών ισορρόπησε το ματς και στο 60 ο Καργιανιώτης έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα για το 1-2. Στο 67 ο Καργιανιώτης έκανε γυριστό σουτ έξω από την περιοχή στο γάμα της εστίας του Οικονόμου για το τελικό 1-3.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 1-4

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου ξεκίνησε με το δεξί στο 2019, με 1-4, επί του Ποντιακού στο Ποντολίβαδο στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 20ο λεπτό ο Πανταζίδης έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 62ο λεπτό ο Ευστ. Σιδηρόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 73 Πανταζίδης σκόραρε εκ νέου για το 1-2 υπέρ του Απόλλωνα. Στο 75 αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη ο Δ. Σιδηρόπουλος και ο Μάλλιος που είχαν μεταξύ τους διαπληκτισμό κατά την έξοδο του πρώτου ως αλλαγή. Στο 85 ο νεοαποκτηθείς-από τον Κεραυνό Πέρνης-Κιούπης σκόραρε για το 1-3. Στο 90 ο Μούζικα διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Πανιώνιος Ξεριά-Μακεδονικός Αγιασμάτος: 0-1

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος κατέκτησε το «διπλό», με 0-1, στο γήπεδο του Ξεριά στην κόντρα με τον τοπικό Πανιώνιο και έφτασε στην 5η σερί του νίκη στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 30ο λεπτό ο Νάνος. Στο 67 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής, με 2η κίτρινη κάρτα, του Σαββίδη.