http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρα αλλά και μια λευκή ισοπαλία στο Κωτσάλου
Sunday, 13 January 2019 13:25

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρα αλλά και μια λευκή ισοπαλία στο Κωτσάλου

Ο ΠΑΟΚ Καβάλας ξεκίνησε με εξάρα επί του Αγίου Λουκά τον 2ο γύρο του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Λευκή ισοπαλία στο Κωτσάλου, μεταξύ Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ και Άρη Ζυγού. Επέστρεψε στις νίκες ο Κεραυνός Καλλιράχης. Αναβλήθηκαν τα παιχνίδια Δόξα Αμυγδαλεώνα-Ασπίδα Πολυστύλου και Μακεδονικός Αμισιανών-Ηρακλής Καβάλας. Ρεπό έχει ο Άρης Πρίνου. Αναλυτικά:

Κεραυνός Καλλιράχης-Ελπίδες Καβάλας: 1-0

Ο Κεραυνός Καλλιράχης έκανε ξεκίνημα με το δεξί στο 2019 με τη δύσκολη νίκη, με 1-0 επί των Ελπίδων Καβάλας για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας. Το γκολ τρίποντο πέτυχε στο 30ο περίπου λεπτό του αγώνα ο Γεροβαγγέλης. Οι Ελπίδες ήταν ανταγωνιστικές όμως ο Κεραυνός, που είχε να κερδίσει από την 3η αγωνιστική, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις περίπου μήνες (!!!).

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Άρης Ζυγού:  0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι στο Κωτσάλου μεταξύ της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ και του Άρη Ζυγού για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κατοχή στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο ίδιο διάστημα οι παίκτες της Καβάλας 2004 έγιναν επικίνδυνοι σε αντεπιθέσεις με Μήτση, Κορδήστη και Φάλκο. Στο 25ο λεπτό πλασέ από παίκτη των φιλοξενούμενων και διώξιμο πάνω στη γραμμή από τον Φάλκο. Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι για απόκρουση με το χέρι και απέβαλε τον άσο της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β. Στην εκτέλεση πήγε ο Κρόκος όμως απέκρουσε ο Τσαπανίδης. Ο Άρης Ζυγού ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, και είχε καλές στιγμές με Μίσιο και Κρόκο. Στο 74 επήλθε η αριθμητική ισορροπία καθώς  αποβλήθηκε και ο Μ. Ζεϊτίδης με 2η κίτρινη κάρτα και στα εναπομείναντα λεπτά έγινε ένας ισορροπημένος αγώνας με τις δύο ομάδες να πιέζουν για το γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Άγιος Λουκάς-ΠΑΟΚ: 0-6

Στο Κωτσάλου αναμετρήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου 12/1 ο Άγιος Λουκάς και ο ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι για το 2019, για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι τυπικά μόνο φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν με 0-6. Το πρώτο ημίχρονο, όσο ο Άγιος Λουκάς είχε δυνάμεις, έληξε με 0-1. Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ σκόραρε άλλες πέντε φορές. Από δύο τέρματα πέτυχαν Αντωνίου και Μουράτι και από ένα ο Κυριακίδης και ο Αγγελίδης.