http Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Πρωταθλητής χειμώνα ο ΜΑ Ορφανίου
Sunday, 23 December 2018 19:17

Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Πρωταθλητής χειμώνα ο ΜΑ Ορφανίου

Παρά την λευκή ισοπαλία στην 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ο ΜΑ Ορφανίου κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Με νίκες συνέχισαν ο Αστέρας Φωλιάς, ο Κεραυνός Ελευθερών, ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα αλλά και ο ΑΟ Κάριανης. Αναλυτικά:

ΑΟ Ελαιοχωρίου-ΜΑ Ορφανίου:  0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Ελαιοχωρίου μεταξύ του τοπικού συλλόγου και του πρωτοπόρου Μ.Α. Ορφανίου για την 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Παρόλα αυτά, ο Μέγας κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα με συγκομιδή 8 νίκες και 2 ισοπαλίες. Ο Μέγας δημιούργησε φάσεις, βγήκε και σε τετ-α-τετ χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους είχαν δύο πολύ καλές στιγμές με τον Θεοδοσιάδη.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Αστέρας Φωλιάς  0-4

Ο Αστέρας Φωλιάς πέρασε με 0-4 από το γήπεδο του Ακροβουνίου και την αναμέτρηση με τον τοπικό Ατρόμητο για την 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Χατζησάββας έκανε το 0-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48, ο Αθανασάκης σκόραρε για το 0-2. Στο 60 ο Ι. Χρυσανίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και στο 68 ο Αθανασάκης διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

ΑΟ Κάριανης-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 1-0

Ο ΑΟ Κάριανης κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 1-0, επί της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με ωραία ατομική προσπάθεια σε αντεπίθεση και «φωτοβολίδα» του Καστανίδη στο 90ο λεπτό!!! Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν όμως έμεινε το 0-0. Στην επανάληψη, η ομάδα του Παλαιοχωρίου μπήκε καλύτερα, είχε δύο καλές στιγμές που κόπηκαν την τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή και στο 65 κέρδισε πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Ρούγας όμως απέκρουσε ο Ευδόκης.

Κεραυνός Ελευθερών-Βυζάντιο: 5-1

Ο Κεραυνός Ελευθερών επιβλήθηκε του Βυζαντίου, με 5-1, για την 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Δανιηλίδη. Στην επανάληψη, στην πρώτη φάση για το Βυζάντιο, ο Αν. Δημητριάδης ισοφάρισε σε 1-1. Ο Γ. Κωνσταντάρας σκόραρε για το 2-1, ο Τζιτζιός ανέβας τον δείκτη στο 3-1. Ο Τραγαντζόπουλος έκανε πλασέ, η μπάλα βρήκε και στον Κλωναρίδη για το 4-1. Ο Γοργίας, λίγο πριν την λήξη του  αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Οι γηπεδούχοι είχαν και 3 δοκάρια στο ματς.

ΑΣ Παγγαίο-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα:  1-7

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα τελείωσε με νίκη, με 1-7, επί του ουραγού ΑΣ Παγγαίο στο γήπεδο των Αντιφιλίππων το 2018. Στο 8ο λεπτό ο Κρομμύδας έκανε το 0-1, στο 20 ο Τσαρούχας σκόραρε για το 0-2, στο 31 ο Ανωτίδης έκανε το 0-3 και στο 38 ο Φέρκο το 0-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 50 ο Γαϊτανίδης μείωσε σε 1-4 και αυτό ήταν το πρώτο γκολ για την ομάδα της Νικήσιανης στη φετινή χρονιά. Στο 60 ο Σταμπολίδης σκόραρε για το 1-5. Στο 65 ο Τσιοπανίδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-6 και στο 72 ο Μπαζιάμης διαμόρφωσε το τελικό 1-7.