http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πρωταθλήτρια χειμώνα η Κεραμωτή
Sunday, 23 December 2018 13:02

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πρωταθλήτρια χειμώνα η Κεραμωτή

Η Κεραμωτή κατέκτησε το «διπλό» στην Παναγία και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Πολύτιμες εκτός έδρας νίκες για τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου, τον Μαίανδρο Γέροντα, τον Πανιώνιο Ξεριά και τον Ποντιακό Ποντολιβάδου. Εντός έδρας νίκη για το Αγίασμα. Αναλυτικά:

Ποσειδών  Καβάλας-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 1-4

Ο Ποσειδών Καβάλας υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν το «διπλό» με 1-4. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, χωρίς πολλές συγκινήσεις, και στο 25 ο Απόλλων άνοιξε το σκορ με τον Μούζικα (0-1). Στην επανάληψη, το Χρυσοχώρι κέρδισε μέτρα και στο 52 ο Μπουτζούρογλου έκανε το 0-2. Στο 63 ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-3. Στο 75 ο Πουλής μείωσε σε 1-3. Στο 80 ο Τσίρτσος σε αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

**Η διοίκηση του Ποσειδώνα Καβάλας εύχεται καλές γιορτές σε όλο τον ποδοσφαιρικό κόσμο και το νέο έτος να μας φέρει νέες ποδοσφαιρικές συγκινήσεις με υγεία πάνω απ' όλα και χωρίς τραυματισμούς!

Μυρμιδόνες Καβάλας-Πανιώνιος Ξεριά: 1-2

Ο Πανιώνιος Ξεριά κατέκτησε το «διπλό», με 1-2, επί των Μυρμιδόνων Καβάλας με ολική μάλιστα ανατροπή στο σκορ. Στο 35 κλέψιμο του Χατζάτογλου, μπαλιά στον Λίτσι που με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 70 ο Η. Μαρκάκης κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Γκόρδης για το 1-1. Στο 90, λάθος στην άμυνα και ο Γκόρδης σε κενή εστία έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 1-2.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Α.Ο. Ποταμιάς    3-1

Ο ΑΟ Ποταμιάς προηγήθηκε στο γήπεδο του Αγιάσματος και στη κόντρα της 11ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον τοπικό Μακεδονικό όμως στην επανάληψη έκαναν την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ τους 3-1. Πιο συγκεκριμένα, στο 25ο λεπτό ο Μπαρούμας έκανε το 0-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Ο Λάδιος με δύο τέρματα έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Ο Μυλωνάς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ατρόμητος Λεκάνης-Μαίανδρος Γέροντα  1-2

Ο Μαίανδρος Γέροντα κατέκτησε το «διπλό», με 1-2, με ολική ανατροπή στο σκορ στο γήπεδο της Λεκάνης και στην κόντρα με τον τοπικό Ατρόμητο για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Μιχαλούστας έκανε το 1-0 όμως ο Τσεμπελίδης απάντησε με δύο τέρματα για το 1-2 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην επανάληψη, είχαν ευκαιρίες και 2 δοκάρια όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 80 ο Γέροντας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ι. Κίτσου με 2η κίτρινη κάρτα.

**Η διοίκηση του Μαίανδρου Γέροντα ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Ατρόμητου Λεκάνης για την φιλοξενία και υποσχέθηκε να ανταποδώσει. Εύχεται σε όλους καλές γιορτές, με υγεία.

Αίας Παναγίας-Κεραμωτή:  2-3

Η Κεραμωτή πέρασε και από το γήπεδο της Παναγίας, με 2-3 για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μαζί κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Στο 24ο λεπτό ο Φαμπιόλ Μούτσα έκανε το 0-1 και στο 30 ο Βασιλειάδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-2. Στο 43 ήταν η σειρά του Αίαντα να κερδίσει πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Πασχάλης που μείωσε σε 1-2. Στην φάση αυτή η Κεραμωτή έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής, με απευθείας κόκκινη, του Παυλακάκη. Στο 87 ο Αρμάντο Ράμο σκόραρε για το 1-3. Στο 88 ο Μανακούδας μείωσε στο τελικό 2-3.

Φάρος Μαριών-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 0-1

Ο Φάρος Μαριών υποδέχθηκε στο γήπεδο της Καλλιράχης, τον Ποντιακό Ποντολιβάδου για την 11η αγωνιστική του 1ουομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το «διπλό» με 0-1. Ο Ποντιακός είχε υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, με δοκάρι και χαμένο τετ-α-τετ. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 85ο λεπτό με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Στ. Σιδηρόπουλος. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στις καθυστερήσεις, για ανατροπή του Μπραστιανού στην περιοχή.  **Η διοίκηση του Φάρου Μαριών ευχαριστεί την αντίστοιχη του Κεραυνού για την παραχώρηση του γηπέδου.