http Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Εξάρα για τον ΜΑ Ορφανίου, νίκη για την Φωλιά, «διπλό» για την Κάρυανη
Sunday, 21 October 2018 18:53

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο ΜΑ Ορφανίου επιβλήθηκε του ΑΣ Παγγαίο με 6-0 και παραμένει μόνος στην κορυφή του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά την 5η αγωνιστική. Τρίποντο για τον Αστέρα Φωλιάς, πολύτιμο «διπλό» για τον ΑΟ Κάρυανης, ισοπαλίες σε Παλαιοχώρι και Κοκκινόχωμα. Αναλυτικά:

ΜΑ Ορφανίου-ΑΣ Παγγαίο:  6-0

Ο Μ.Α.Ορφανίου επιβλήθηκε με 6-0 του ΑΣ Παγγαίου για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το σκορ αυτό διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο και το β΄ μέρος δεν έγινε καθώς οι φιλοξενούμενοι –που κατέβηκαν με 10 παίκτες-δήλωσαν 4 τραυματίες οπότε είχαν ξεμείνει με έξι και το ματς διακόπηκε. Ο Ζαχαριάδης έκανε το 1-0 για τους πρωτοπόρους, ο Κουκούτσης το 2-0, ο Κόντρα το 3-0, ο Κονσουλίδης το 4-0, ο Ζαχαριάδης το 5-0 και ο Παλληκαράς διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Κεραυνός Ελευθερών: 2-2

Από ένα ημίχρονο είχαν η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας και ο Κεραυνός Ελευθερών στο μεταξύ τους ντέρμπι για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τελικά τους βαθμούς με 2-2. Στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Ν. Κεχαγιάς που όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 20 ο Κλωναρίδης έκανε το 0-1 και στο 25 χέρι του Σ. Ελευθεριάδη στην περιοχή και πέναλτι υπέρ των Ελευθερών. Στην «βούλα» πήγε ο Τραγαντζόπουλος για το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 48 εκτέλεση φάουλ του Κεχαγιά, ωραία σέντρα του Καζαντζόγλου και ο Παπαντωνίου με προβολή πέτυχε αυτογκόλ, 1-2. Στο 55 εκτέλεση φάουλ του Κεχαγιά, απόκρουση, η μπάλα έφτασε στον Ρούγα που με ανάποδο ψαλίδι ισοφάρισε σε 2-2. Στο 80 δοκάρι του Κωνσταντάρα, η μπάλα χτύπησε στην πλάσε του Φασουλή και κατέληξε κόρνερ. Στο 85 ο Ρούγας δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα. Αποβλήθηκε, για διαμαρτυρίες, από τον πάγκο της Ένωσης Παγ. Δρύαδας ο προπονητής Βασίλης Νικολαϊδης που παρακολούθησε το ματς από την κερκίδα.

Βυζάντιο-Ατρόμητος Ακροβουνίου:  1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ Βυζαντίου και Ατρόμητου Ακροβουνίου για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 65 ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Σαουλίδης για το 0-1. Στο 72  πέναλτι για το Βυζάντιο (αρχικά υπήρχε υπόδειξη για φάουλ αλλά ο Νεοχωρίτης πήρε πάνω του  την απόφαση), στην εκτέλεση πήγε ο Σαββατιανός για το 1-1. Στο 82 αποβλήθηκε ο Αλ.Βουγιατζής μετά από υπόδειξη του επόπτη.  Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Σέκουλα στο 22ο λεπτό που δεν δόθηκε. Οι δύο ομάδες εξέφρασαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία  του Νεοχωρίτη και τον επόπτη Παναγιωτίδη και όπως τονίστηκε δεν υπήρξε πρόβλημα γιατί οι παίκτες των δύο ομάδων είναι φίλοι και συγγενείς.

**Πριν τη σέντρα του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της συζύγου του πρώην προπονητή Νίκου Στυλιανού, της Μαρίας, που χάθηκε πρόωρα.

ΑΕ Πιερέων 2004-ΑΟ Κάριανης: 1-2

«Διπλό», με 1-2, για τον ΑΟ Κάριανης στο γήπεδο του Μελισσοκομείου στην κόντρα της 5ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με την ΑΕ Πιερέων 2004. Στο 15ο λεπτό από ασίστ του Αραδούλη, ο Χατζηανδρέου έκανε το 0-1. Στο 36 από κόρνερ, ασίστ του Μανώλκα και ο Χατζηανδρέου έκανε το 0-2. Στο 42 ο Χάσα μείωσε σε 1-2 που ήταν το σκορ ημιχρόνου και αγώνα. Στο 81ο λεπτό του  αγώνα οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μ. Χάσα που σύμφωνα με το φύλλο αγώνα κάτι είπε στον βοηθό διαιτητή. Δεν έλειψε η ένταση μετά την λήξη της αναμέτρησης, με τον διαιτητή να  γράφει αρκετά στις παρατηρήσεις του φύλλου αγώνα.

Αστέρας Φωλιάς-ΑΟ Ελαιοχωρίου:   4-1

Ο Αστέρας Φωλιάς είχε την υπεροχή στο γειτονικό ντέρμπι με τον ΑΟ Ελαιοχωρίου για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 4-1. Στο 10ο λεπτό ο Φοριάρης έκανε το 1-0 και ο Αθανασάκης έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Με αυτογκόλ έγινε το 3-0 και ο Αθανασάκης ανέβασε τον δείκτη στο 4-0. Ο Θεοδοσιάδης μείωσε στο τελικό 4-1.