http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρα για τα Αμισιανά, πεντάρα με ολική ανατροπή για τον Πρίνο
Sunday, 21 October 2018 18:44

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Μακεδονικός Αμισιανών κατέκτησε το «διπλό» με 1-6 επί του Αγίου Λουκά και κρατά το απόλυτο στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Πεντάρα, με ολική ανατροπή στο σκορ, για τον Άρη Πρίνου στο τοπικό ντέρμπι με την Καλλιράχη. Τρίποντα για Ασπίδα Πολυστύλου, Ηρακλή Καβάλας και Δόξα Αμυγδαλεώνα. Αναλυτικά:

Άγιος Λουκάς-Μακεδονικός Αμισιανών:  1-6

Ο Μακεδονικός Αμισιανών έφτασε στο 5Χ3 στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας, περνώντας με 1-6 από το Κωτσάλου και την κόντρα με τον Άγιο Λουκά. Το ημίχρονο έληξε με 0-5, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αλλαγές από νωρίς στην επανάληψη με την χρησιμοποίηση νεαρών παικτών, ο Άγιος Λουκάς έκανε το 1-5 με τον Γιαννακόπουλο και διαμορφώθηκε το 1-6.  Για τους νικητές δύο γκολ πέτυχε ο Μοσχοφίδης και από ένα οι Λόλακας, Κεχαγιάς, Κυριαζούδης και Νικολαϊδης.

Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Πρίνου:  2-5

Ο Κεραυνός Καλλιράχης και ο Άρης Πρίνου αναμετρήθηκαν στο γήπεδο του Πρίνου στο γειτονικό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο 20λεπτο όμως η ομάδα του Τ. Παπαδόπουλου έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ της 2-5. Στο 10ο λεπτό ο Τοπαλίδης έκανε το 1-0 και λίγο μετά ο Σινάνι σκόραρε για το 2-0. Στο 41 ο Εραλ. Μπούικου μείωσε σε 2-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Άρης Πρίνου ήταν… καταιγιστικός. Στο 52 ο Ερβίς Μπούικου εκτέλεσε κόρνερ και βρήκε τον Δημήτρη Παπαθεοδώρου για το 2-2.  Στο 58',  πάσα του Ερβ. Μπούικου για τον Εραλ. Μπούικου που με διαγώνιο σουτ έκανε την ολική ανατροπή για το 2-3. Στο 61 ο Ερβ. Μπούικου μπήκε από πλάγια στην περιοχή, έσπασε την μπάλα για τον Τ. Παπαδόπουλο που με κοντινό πλασέ έκανε το 2-4. Στο 86 ο Μαλίμης έβαλε το πιο όμορφο γκολ του αγώνα με βολίδα έξω από την μεγάλη περιοχή στο γάμα της εστίας για το τελικό 2-5.

**Η διοίκηση του Άρη Πρίνου ανακοίνωσε την απόκτηση του Δημήτρη Παπαθεοδώρου,  που έκανε μάλιστα ντεμπούτο με γκολ. Το καλοκαίρι είχε ανακοινωθεί από την Δόξα Θεολόγου όμως τελικά μετακόμισε στον Πρίνο.

**Η διοίκηση του Κεραυνού  Καλλιράχης ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Άρη Πρίνου για την παραχώρηση του  γηπέδου για την πραγματοποίηση του αγώνα.

Ασπίδα Πολυστύλου-ΠΑΟΚ:  3-2

Η Ασπίδα Πολυστύλου ήταν η μεγάλη νικήτρια, με 3-2, στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ όμως δεν κατάφεραν να πάρουν βαθμό ή βαθμούς. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Μουράτη έκανε το 0-1. Στο 38 ο Πατσούκης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 42 ο Σπάργιας είχε μακρινό σουτ στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην επανάληψη και σε μια αντεπίθεση στο 75 ο Μ. Μπάρτσι έκανε το 1-2. Στο 84 ο Χ. Πανταζίδης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο τερματοφύλακας Σ. Ιωσηφίδης που ισοφάρισε σε 2-2. Στο 85 δοκάρι για την Ασπίδα με τον νεοαποκτηθέντα Ν. Σκαρτσούνη. Στο 87 αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Πατσούκης. Στην φάση αυτή αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και ο Αντωνίου, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του ΠΑΟΚ, οι ποδοσφαιριστές της Α σπίδας έσπευσαν να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να προστατέψουν την διαιτητική τριάδα που πήγε στα αποδυτήρια για 15 λεπτά, έως ότου ηρεμήσουν τα πνεύματα. Στο 94 ο Σκαρτσούνης διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Χ. Πανταζίδης με 2η κίτρινη κάρτα.

Ηρακλής Καβάλας-Ελπίδες Καβάλας:  3-2

Ο Ηρακλής Καβάλας υποδέχθηκε στη νέα του έδρα, στη Ν. Καρβάλη, τις Ελπίδες Καβάλας για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 3-2. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με δύο τέρματα του Ευστρατιάδη. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, λάθος του Σεμερτζίδη, η μπάλα πήγε στον Η. Ασβεστόπουλο που βγήκε τετ-α-τετ για το 2-1. Ο Αντωνιάδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-1. Στο 90 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι στο τείχος. Στην εκτέλεση πήγε ο Π. Τουρέτζογλου για το τελικό 3-2.

**Η διοίκηση του Ηρακλή Καβάλας ευχαριστεί ιδιαίτερα την ομάδα των Φιλίππων για την παραχώρηση του γηπέδου τους μέχρι τώρα, όπως επίσης και την ομάδα Ναζιανζός Νέας Καρβάλης για την φιλοξενία στη συνέχεια του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ευχαριστεί επίσης τον Αντιδήμαρχο Αθλητισμού Γεώργιο Φιλόσογλου και την ΕΠΣΚ για την γρήγορη ανταπόκριση στο αίτημα του συλλόγου.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Άρης Ζυγού:  1-0

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα κατέκτησε το τρίποντο, με 1-0, στο γειτονικό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον Άρη Ζυγού και βρίσκεται στην 2η θέση της κατάταξης με 10β.Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, στο 40ο λεπτό, ο Π. Ρίζος. Στην επανάληψη, ο Άρης Ζυγού είχε την αποβολή του Δομουτζόγλου υπό έντονες διαμαρτυρίες. Πολλά τα παράπονα από την πλευρά των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία και δεν έλειψε η ένταση μετά την λήξη της αναμέτρησης.