http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πεντάρα για το Χρυσοχώρι, «διπλά» για Ποσειδώνα και Αγίασμα
Sunday, 21 October 2018 18:36

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου συνέχισε με πεντάρα την προσπάθεια του στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. «Διπλά» για Ποσειδώνα Καβάλας και Μακεδονικό Αγιάσματος, τρίποντα για Κεραμωτή, Ποταμιά και Πανιώνιο Ξεριά. Αναλυτικά:

Πανιώνιος Ν.Ξεριά-Ατρόμητος Λεκάνης: 3-1

O Πανιώνιος Ξεριά επέστρεψε στις νίκες, με 3-1, επί του Ατρόμητου Λεκάνης για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Γκόρδη. Ο Ρέστας με κεφαλιά έκανε το 2-0 για να μειώσει ο Χρ. Καραμανλίδης σε 2-1. Ο Κωνσταντινίδης με γυριστό διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος ζήτησε να μετρήσει γκολ αφού, όπως υποστηρίζουν, η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

**Η διοίκηση του Πανιωνίου Ξεριά εύχεται περαστικά στους 2 παίκτες του Ατρόμητου Καλογήρου και Παπαδόπουλο που χτύπησαν κατά την διάρκεια του αγώνα. Σιδερένιοι και γρήγορα να επιστρέψουν στα γήπεδα.

**Ο Ατρόμητος Λεκάνης διοργανώνει ποντιακή βραδιά το Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2018, στην Ταβέρνα «Ο Τσέλιγκας». Με καλεσμένους τους Γ. Παπαγιαννίδη, Π. Κοργιαννίδη, Γ. Παπαγιαννίδη και Μ. Χατζόπουλο. Τιμή εισόδου: 5 ευρώ.

Μαίανδρος Γέροντα-Ποσειδών Καβάλας:  1-2

Ο Ποσειδών Καβάλας κατέκτησε το «διπλό» με 1-2 στο γήπεδο του Γέροντα μετά από ένα ανοικτό παιχνίδι με φάσεις εκατέρωθεν, σε βαρύ μάλιστα αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κύρκο (1-0). Στο 36 ο Πουλής κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο ίδιος για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην διάρκεια του 1ου μέρους ο Μαίανδρος Γέροντα έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν σε κεφαλιά από κόρνερ, ο Κοτσέλα έσωσε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή. Στο 70 ο Μαίανδρος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής-υπό διαμαρτυρίες- του Ράδου με 2η κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Στο 84 ο Οικονόμου, που είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή, με κεφαλιά έκανε το 1-2. Ο Μαίανδρος παρόλο το αριθμητικό μειονέκτημα αντέδρασε και πάλι αλλά και πάλι σωτήρια έσωσε στη γραμμή ο Μαρούδας αυτή τη φορά. Στο 90'+ ήταν η σειρά του Ποσειδώνα να μείνει με παίκτη λιγότερο καθώς ο Μαρούδας δέχθηκε δεύτερη κίτρινη, υπό διαμαρτυρίες, καθώς την δέχθηκε μετά από σύγκρουση στον αέρα ώμο με ώμο που ούτε καν φάουλ θα έπρεπε να καταλογιστεί.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Μακεδονικός Αγιάσματος: 1-2

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος είχε την ουσία και κατέκτησε το «διπλό», με 1-2, στο Ποντολίβαδο στην κόντρα με τον τοπικό Ποντιακό στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό ο Νικολαϊδης έκανε το 0-1. Στο 47 ο Κοκάι σκόραρε για το 0-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, είχαν ευκαιρίες όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2, στο 87ο λεπτό, με τον Γ. Κωνσταντινίδη.

Κεραμωτή-Μυρμιδόνες Καβάλας:  4-1

Η Κεραμωτή υποδέχθηκε, το απόγευμα του Σαββάτου 20/10, τους Μυρμιδόνες Καβάλας για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς, με 4-1.  Ο Αρμάντο Ράμο έκανε το 1-0 για να ισοφαρίσει ο Νότης σε 1-1. Ο Δεσίλλας έκανε το 2-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Ο Δεσίλλας ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 και ο Ρ. Μουλάι διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Φάρος Μαριών:  5-1

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου είχε προβάδισμα για τη νίκη κόντρα στον Φάρο Μαριών και την κατέκτησε με 5-1, παραμένοντας μόνος στην κορυφή του 1ου ομίλου με 15β. Στο 7ο λεπτό ο Κάπατζης έκανε το 1-0. Στο 18 ο Τσάφας σκόραρε για το 2-0. Στο 35 ο Τσίρτσος ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 55 ο Αβντίου κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην εκτέλεση για το 3-1. Στο 80 ο Καρύδης σκόραρε για το 4-1 και στο 83 ο Λούλη διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν χωρίς τερματοφύλακα και τον ρόλο ανέλαβε ο Φραγκίδης.

**Η διοίκηση του Φάρου Μαριών ευχαριστούν την αντίστοιχη του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου για την άψογη φιλοξενία.

ΑΟ Ποταμιάς –Αίας Παναγίας: 2-0

Ο ΑΟ Ποταμιάς και ο Αίας Παναγίας αναμετρήθηκαν στο γειτονικό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, το ματς παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι των δύο ομάδων και οι γηπεδούχοι είχαν την ουσία και πήραν το τρίποντο με 2-0. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Αιμ. Κόλλα έκανε το 1-0 και στο 87 ο Μπαρούμας διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Αίας με τον Μανακούδα όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ποταμιάς.

**Πριν την σέντρα του αγώνα πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός του ΑΟ Ποταμιάς.