http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Μόνοι στην κορυφή Χρυσοχώρι και Γέροντας
Sunday, 14 October 2018 13:27

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Μόνοι στην κορυφή Χρυσοχώρι και Γέροντας

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου και ο Μαίανδρος Γέροντας έμειναν μόνοι στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά τα «διπλά» που κατέκτησαν στη Θάσο επί του Αίαντα Παναγίας και του Φάρου Μαριών αντίστοιχα. Πρώτη νίκη για τους Μυρμιδόνες, νέες νίκες για Κεραμωτή και Μακεδονικό Αγιάσματος, ισοπαλία στην Λεκάνη. Αναλυτικά:

Αίας Παναγίας-Απόλλων Χρυσοχωρίου:  0-7

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου πέρασε εύκολα από το γήπεδο της Παναγίας, με 0-7, επί του τοπικού Αίαντα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 15 ο Κουμούτσης έκανε το 0-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 50 ο Καρύδης έκανε το 0-2. Στο 52 ο Τσίρτσος σκόραρε για το 0-3 και στο 56 ο Καρύδης ξαναχτύπησε για το 0-4. Στο 60 ο Χαλπέτης έκανε το 0-5. Στο 70 ο Τσάφα ανέβασε τον δείκτη στο 0-6 και στο 83 ο Μουζίκα διαμόρφωσε το τελικό 0-7.

Φάρος Μαριών-Μαίανδρος Γέροντα:  0-1

Ο Μαίανδρος Γέροντα κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» με 0-1 στο γήπεδο του Ποτού και στην κόντρα με τον Φάρο Μαριών για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν καλύτερες στιγμές από τον αντίπαλο τους στο πρώτο μέρος όμως έμεινε το 0-0-. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους ευκαιρίες στην επανάληψη και κατάφεραν να πετύχουν το γκολ-τρίποντο στο 76ο λεπτό με γκολ του Καμτσικλή.

Κεραμωτή-Πανιώνιος Ξεριά:  3-1

Η Κεραμωτή κέρδισε με 3-1 τον Πανιώνιο Ξεριά για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 25ο λεπτό ο Βασιλειάδης έκανε το 1-0. Στο 45 με εύστοχο πέναλτι του Γκόρδη έγινε το 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 50, ο Αρμάντο Ράμο έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Κεραμωτή, 2-1. Στο 78 ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μπλιάντσε.

**Η διοίκηση της Κεραμωτής ανακοίνωσε την απόκτηση του Τάσου Δεσύλλα και του Φαμπιόλ Μούτσα. Οι δύο παίκτες έχουν αγωνιστεί με τη φανέλα του Νέστου στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Ο πρώτος εξ αυτών ήταν και από τους βασικούς πρωταγωνιστές του Κεραυνού Πέρνης.

Ατρόμητος Λεκάνης-ΑΟ Ποταμιάς: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, στο γήπεδο της Λεκάνης στην κόντρα της  4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μεταξύ του τοπικού Ατρόμητου και του ΑΟ Ποταμιάς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 41ο λεπτό με γκολ του Αιμ. Κόλλα και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 62 ο Καλογήρου ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Ντεμπούτο με την φανέλα του Ατρόμητου έκανε ο 19χρονος τερματοφύλακας, Ηρακλής Τζανίδης που μετρά προϋπηρεσία στα τμήματα υποδομής του Νέστου, σε Γραβούνα, Γέροντα και Ποντιακό.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Ποσειδών Καβάλας: 2-1

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος έσπασε το αήττητο σερί του Ποσειδώνα με 2-1 για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο νεοαποκτηθείς Χρ. Λάδιος άνοιξε το σκορ για τον Μακεδονικό. Ο Γραμματικόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Στα τελευταία λεπτά ο Γαπίδης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Νωρίτερα, σουτ του Καλασιάν απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Αγιάσματος.

Το παιχνίδι είχε και τρεις συνολικά κόκκινες κάρτες. Ο Μακεδονικός είδε τον Φουφουδάκη να αντικρίζει την κόκκινη ενώ είχε γίνει αλλαγή γιατί διαπληκτίστηκε με τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα του Ποσειδώνα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 65ο λεπτό λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Γραμματικόπουλου. Είχαν και αποβολή του Καραμπάση στο 90ο λεπτό με 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ μέσα στην αντίπαλη περιοχή.  Ο Ποσειδών εξέφρασε παράπονα για ακυρωθέν γκολ του Πουλή και επίσης ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Πουλή.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-1

Την πρώτη τους νίκη στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας πέτυχαν, το απόγευμα του Σαββάτου, οι Μυρμιδόνες Καβάλας με 2-1 επί του Ποντιακού. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και δεν έλειψε και η ένταση. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Χατζάτογλου στο 35ο λεπτό. Στο 50 ο Χατζάτογλου έκανε το 2-0 και στο 60 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σοναρίδη.

Μετά την λήξη του αγώνα δέχθηκε 2η κίτρινη κάρτα ο τερματοφύλακας του Ποντιακού, Ματσάγγος για διαμαρτυρίες. Οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα, για πέναλτι και κόκκινη που δεν δόθηκε, για ακυρωθέν γκολ  τους αλλά και για πέναλτι που δεν έδωσε σε αυτούς.