http Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Από 4 βαθμούς έχουν Κάρυανη, ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και Ορφάνι
Sunday, 30 September 2018 18:05

Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Από 4 βαθμούς έχουν Κάρυανη, ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και Ορφάνι

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο ΑΟ Κάρυανης, ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και ο ΜΑ Ορφανίου συγκατοικούν στην 1η θέση του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 4 βαθμούς, μετά από την 2η αγωνιστική. Οι δύο πρώτοι μοιράστηκαν τους βαθμούς στο μεταξύ τους παιχνίδι στο «Δ. Παρίδης», το Ορφάνι έχασε βαθμούς με την Ένωση Παγ. Δρυάδας. Η ομάδα του Παλαιοχωρίου μετρά 2 ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς στην διοργάνωση.

«Διπλό» για τον Αστέρα  Φωλιάς, πεντάρα για το Ακροβούνι στο γήπεδο της Νικήσιανης, με το δεξί ξεκίνησε το Ελαιοχώρι. Αναλυτικά:

M.A. Ορφανίου-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας:  3-3

Μοιρασιά, με 3-3, στο γήπεδο του Ορφανίου στην κόντρα του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου με την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν τρεις φορές στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν ισάριθμες. Στο πρώτο μέρος, η Ένωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-3 ενώ το Ορφάνι πίεσε στην επανάληψη, έχασε ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει τον βαθμό με γκολ στο 82ο λεπτό. Στο 1ο μόλις λεπτό ο Ρούγας έκανε το 0-1. Στο 10 ο Κουκούτσης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 15 ο Μαστανιάδης έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Ένωση. Στο 22, από λάθος στην άμυνα, ο Φιλόσογλου ισοφάρισε σε 2-2. Στο 26 ο Ρούγας έκανε το 2-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 82 ο Κ. Μηλιάδης διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Α.Ο. Κάρυανης   2-2

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα υποδέχθηκε στο «Δ. Παρίδης» τον ΑΟ Κάρυανης για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς όμως μετά το 15ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και στο 20 συνεργασία Σταμπολίδη και Τσαρούχα, σουτ του 2ου, απόκρουση και στην επαναφορά ο Τσαβδαρίδης έκανε το 1-0. Στο 35 σουτ του Σπανδωνίδη απέκρουσε ο Ευδόκης. Στο 45+ ο Μάρκου ισοφάρισε σε 1-1. Στο 65 πάσα του Δραγουδάκη για τον Σταμπολίδη που με σουτ έκανε το 2-1. Στο 80 σέντρα του Μανώλκα, κοντρόλ και σουτ του Καστανίδη για το 2-2. Στο 82 σέντρα του Μανώλκα αλλά ο Βογιατζάρας δεν κατάφερε να σκοράρει από καλά. Στα τελευταία λεπτά είχαν οι γηπεδούχοι δύο δοκάρια, ένα με τον Τσαρούχα και ένα με τον Ανωτίδη. Ο τερματοφύλακας του Α.Ο. Κάρυανης, Χ. Ευδόκης, ήταν από τους κορυφαίους της συνάντησης.

Βυζάντιο-Αστέρας Φωλιάς:  1-3

Ο Αστέρας Φωλιάς κατέκτησε το «διπλό», με 1-3, στο γήπεδο του Κοκκινοχώματος με αντίπαλο το Βυζάντιο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με γκολ του Αθανασάκη. Ο Κεσετζής ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μήττας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Αστέρα, 1-2. Στο 90+ ο Ι. Αντωνιάδης διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Ντεμπούτο με την φανέλα της Φωλιάς έκανε ο νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας, Δημ. Γιουργούσης που αποκτήθηκε από τον Κεραυνό Πέρνης.

ΑΣ Παγγαίο-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 0-5

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κατέκτησε ευρεία νίκη, με 0-5, επί του ΑΣ Παγγαίο στο γήπεδο της Νικήσιανης για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 12 ο Σαουλίδης είχε δοκάρι και στο 15 ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι. Στο 22 ο Σαουλίδης άνοιξε το σκορ, 0-1. Στο 26 ο Ε. Λεοντής σκόραρε για το 0-2 και στο 29 ο Σαουλίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 70, μετά από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Καραγκιοζόπουλου για το 0-4. Στο 85 ατομική προσπάθεια του Κουτσουμουράκη για το τελικό 0-5.

**Η διοίκηση του  Ατρόμητου Ακροβουνίου εύχεται βίον ανθόσπαρτον στον ποδοσφαιριστή του συλλόγου, Θοδωρή Δαύτσιο. Επίσης, εύχεται καλές δουλειές στον Μανώλη Τσίλογλου που λειτουργεί εδώ και λίγες μέρες νέο καφέ στην Ελευθερούπολη, το «Bazaar». Μάλιστα, η αποστολή του Ατρόμητου βρέθηκε στο νέο καφέ μετά την λήξη του αγώνα στη Νικήσιανη.

**Ο ΑΣ Παγγαίο έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου 29/9 το τελευταίο του παιχνίδι στο γήπεδο της Νικήσιανης καθώς ξεκινούν έργα ανακατασκευής του. Από το επόμενο εντό έδρας ματς μετακομίζει στο γήπεδο των Αντιφιλίππων.

ΑΟ  Ελαιοχωρίου-ΑΕ Πιερέων 2004:  3-2

Πολύ καλό ήταν το παιχνίδι στο Ελαιοχώρι μεταξύ του τοπικού συλλόγου και της ΑΕ Πιερέων 2004 και έληξε με 3-2 υπέρ των γηπεδούχων, που έδωσαν το πρώτο τους φετινό ματς στον 3ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Στο ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Παν. Ορφανίδη. Στο 52 ο Πελεκανάκης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 56 ο Παν. Ορφανίδης έκανε το 2-1 και οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα ακόμη γκολ που το πέτυχαν στο 71 με τον Ξανθόπουλο (3-1). Στο 93 ο Τσιρίδης μείωσε στο τελικό 3-2.