http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Το απόλυτο κατέχουν Χρυσοχώρι, Γέροντας και Ποσειδώνας
Sunday, 23 September 2018 19:09

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Το απόλυτο κατέχουν Χρυσοχώρι, Γέροντας και Ποσειδώνας

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου, ο Μαίανδρος Γέροντα και ο Ποσειδώνας Καβάλας κατέχουν το απόλυτο (6β) μετά την 2η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας και τις νίκες επί της Κεραμωτής, της Παναγίας και του Πανιωνίου Ξεριά. Ο νεοσύστατος Μακεδονικός Αγιάσματος παραμένει αήττητος με 4β. Εκτός έδρας νίκη για τον ΑΟ Ποταμιάς, ισοπαλία στην Λεκάνη. Αναλυτικά:

Κεραμωτή-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 2-3

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου ήταν ο μεγάλος νικητής, με 2-3, στο ντέρμπι με την Κεραμωτή για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για τη διαιτησία του αγώνα, για δύο πέναλτι που δεν δόθηκαν υπέρ τους μετά το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 0-2, με δύο τέρματα του Κ. Χαλπέτη (ένα στο 20ο λεπτό και ένα με εύστοχο πέναλτι στο 35΄). Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Στο 50 ο Αϊβάζογλου μείωσε σε 1-2 και στο 56 ο Αρμάντο Ράμο ισοφάρισε σε 2-2. Στο 80 ο Χαλπέτης, που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, διαμόρφωσε το τελικό 2-3 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

Ποντιακός Ποντολιβάδου – ΑΟ Ποταμιάς:  0-2

Ο ΑΟ Ποταμιάς πέρασε με 0-2 από το Ποντολίβαδο και την κόντρα με τον τοπικό Ποντιακό στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δοκάρι στο ματς όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη, από ασίστ του Αν. Κόλλα, ο Αιμ. Κόλλα σκόραρε δις και έδωσε τους πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του. Το παιχνίδι είχε φάσεις εκατέρωθεν αλλά και αχρείαστο επεισόδιο μεταξύ ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα την αποβολή παίκτη του Ποντιακού γιατί έδωσε κουτουλιά σε αντίπαλο. .

** Η διοίκηση του Ποντιακού Ποντολιβάδου και όλη η ομάδα ζητάει συγνώμη από την ομάδα της Ποταμιάς για το περιστατικό μετά το τέλος του παιχνιδιού... Ήταν ένα ατυχές συμβάν δεν εκφράζει το σύνολο της ομάδας ούτε το πνεύμα που θέλουμε να καλλιεργήσουμε στα πολλά νέα παιδιά της ομάδας..Θα γίνει ό,τι είναι δυνατό για να μην επαναληφθεί και να εξαλειφθούν αυτά τα φαινόμενα στην έδρα του Ποντολιβάδου που στόχος όλων είναι να είναι φιλόξενη για όλες τις ομάδες. Το ποδόσφαιρο είναι αθλητισμός και πρέπει να ενώνει και όχι να χωρίζει όσους ασχολούμαστε με αυτό.

**Ο Ανέστης Προδρόμου αναχωρεί για την Μυτιλήνη όπου θα σπουδάσει και η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς του εύχεται καλές σπουδές.

**Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς δήλωσε ότι ενέργειες όπως αυτές του παίκτη του Ποντιακού γυρίζουν το ποδόσφαιρο 40 χρόνια πίσω.  Ευχαριστούν όμως τους παράγοντες και ποδοσφαιριστές του Ποντιακού που με την παρέμβαση τους τα πνεύματα ηρέμησαν και το επεισόδιο έληξε.

Πανιώνιος Ξεριά-Ποσειδών:  1-2

Ο Πανιώνιος Ξεριά είχε την κατοχή όμως ο Ποσειδών είχε την ουσία, έπαιξε με τις αντεπιθέσεις και κατέκτησε το πολύτιμο διπλό με 1-2, στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με γκολ του Κλειτσιώτη (αποκτήθηκε από την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄) μετά από λάθος της άμυνας. Στο 70 ωραίος επιθετικός συνδυασμός Χατζηαντωνίου, Κοζανίδη και Κλειτσιώτη και ο τελευταίος σκόραρε για το 0-2. Στο 85 ο Μπάτζιος κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Γκόρδης για το τελικό 1-2.

**Οι δύο τερματοφύλακες του Ποσειδώνα Καβάλας απουσίαζαν και την εστία του συλλόγου υπερασπίστηκε ο αριστερός μπακ, Γιάννης Μαρούδας, που ανταποκρίθηκε με επιτυχία στα καθήκοντα του και αν δεν γινόταν το πέναλτι ίσως να μην έτρωγε γκολ.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Μακεδονικός Αγιάσματος: 0-1

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος κατέκτησε το «διπλό», με 0-1, στη Νέα Καρβάλη με αντίπαλο τους Μυρμιδόνες για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο ήταν αυτογκόλ του Νότη στο 72ο λεπτό της συνάντησης, μετά από προσπάθεια του Γ. Μήτση. Για τους Μυρμιδόνες είναι η χειρότερη εκκίνηση στην 12χρονη ιστορία τους σε όλες τις διοργανώσεις αφού ξεκίνησαν με 5 σερί ήττες!!!   (Φωτογραφία: Μακεδονικός Αγιάσματος/fb)

Ατρόμητος Λεκάνης-Φάρος Μαριών: 1-1

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στη Λεκάνη μεταξύ του Ατρόμητου και του Φάρου Μαριών και έληξε τελικά ισόπαλο με 1-1. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.  Ο Μιχαλούστας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Αβδίου ισοφάρισε σε 1-1. Αρκετές ήταν οι ευκαιρίες εκατέρωθεν και αξιοσημείωτο το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν από δύο δοκάρια.

Αίας Παναγίας-Μαίανδρος Γέροντα:  1-2

Ο Μαίανδρος Γέροντα κατέκτησε το «διπλό» με 1-2 στην Παναγία στην κόντρα με τον τοπικό Αία, με ολική μάλιστα ανατροπή στο σκορ. Οι γηπεδούχοι –που παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες- προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Σογκάνι (ήταν το τελευταίο του παιχνίδι αφού μετακομίζει στην Ξάνθη και θα αγωνιστεί σε σύλλογο της τοπικής ΕΠΣ). Στο 65 ο Ράδος ισοφάρισε σε 1-1 και στο 78 ο Καράκιζλης διαμόρφωσε το τελικό 1-2.