http Β΄ ΕΠΣΚ: Η αυλαία έπεσε με νίκη της Παναγίας και δύο ισοπαλίες
Sunday, 13 May 2018 19:36

Β΄ ΕΠΣΚ: Η αυλαία έπεσε με νίκη της Παναγίας και δύο ισοπαλίες

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Έπεσε η αυλαία και στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Ο Αίας Παναγίας, που υποβιβάστηκε, ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του. Ισοπαλίες είχαμε στα γήπεδα του Πρίνου και του Γέροντα αλλά και… σουβλάκια. Αναλυτικά:

Αίας Παναγίας-Ατρόμητος Λεκάνης: 3-0

Ο Αίας Παναγίας υποδέχθηκε τον Ατρόμητο Λεκάνης σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι είχαν υποβιβαστεί και ο Ατρόμητος είχε ανανεώσει εδώ και καιρό το εισιτήριο του στη νέα Β΄ κατηγορία. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 49 ο Κόλλα έκανε το 1-0. Στο 70 ο Σ. Γεωργαλάς σκόραρε για το 2-0. Στο 72 ο Κόλλα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Θα σημειώσουμε πως ο Ατρόμητος Λεκάνης παρουσιάστηκε στη σέντρα με μια δεκάδα παικτών.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Ζυμάρης Β., Φώκας (50 Καρτάλης), Κοντάκης, Παπαδημητρίου, Κωστίδης Γ., Φραγκιόγλου, Μεναχείλης, Γεωργαλάς Σ., Κόλλα, Καρανίκος Ν.

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Παπαδόπουλος Κ., Ελευθεριάδης Ι., Καλογήρου, Τολμίδης Δ.Α., Καραμανλίδης Χ., Τσαπουρνίδης, Παπαδόπουλος Ι., Χάκα, Βεζυρίδης.

**Η διοίκηση του Αίαντα Παναγίας ευχαρίστησε τους φιλάθλους για τη στήριξη και παρόλα τα εμπόδια που η ομάδα συνάντησε επιβίωσε και έφτασε μέχρι το τέλος. Ευχαριστεί τον Κεραυνό Καλλιράχης και τον ΑΟ Ποταμιάς για τη συνεργασία που είχαν καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς, εύχεται στον Θεαγένη καλή πορεία στη μεγάλη κατηγορία.

Άρης Πρίνου-Ποσειδών Καβάλας: 2-2

Μοιρασιά, με 2-2, είχαμε στο γήπεδο του Πρίνου στην κόντρα του τοπικού Άρη με τον Ποσειδώνα στο παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Καργανιώτη μετά από αναμπουμπούλα, 0-1. Στο 15 ο Γραμματικόπουλος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έκανε το 0-2. Στο 35 ο Ερβ. Μπούικου με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 1-2. Στα μέσα της επανάληψης, ο Ηλιάδης με πέναλτι ισοφάρισε στο τελικό 2-2. Ο Άρης Πρίνου, ήταν κατά κοινή ομολογία, πιο απειλητικός στο ματς, είχε αρκετές καλές στιγμές και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε την μερική ανατροπή.

Συνθέσεις

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Λόγγος (65 Δούκας), Χριστινίδης, Καραβούζης, Μαυρίδης, Κυριαζής, Δημητρίου, Παπαγεωργίου Π., Μπούικου Ερβ., Μπούικου Εραλ., Ηλιάδης.

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Χατζηιωακειμίδης, Καραμπάσης, Καργανιώτης, Κοζανίδης, Χατζηαντωνίου, Μουρουζίδης Γ., Μουρουζίδης Π. (55 Πολατίδης), Κοτίλι, Γραμματικόπουλος, Πουλής.

Μαίανδρος Γέροντα-ΑΟ Ποταμιάς: 1-1

Στο παιχνίδι μεταξύ του Μαίανδρου Γέροντα και του ΑΟ Ποταμιάς, για την 26η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και τελικά αυτό έληξε ισόπαλο με 1-1. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο 15ο λεπτό όταν και προηγήθηκαν με 0-1 μετά από φάση διαρκείας. Από εκτέλεση φάουλ του Αν. Κόλλα, ο Τσιτσιλικάκης απέκρουσε, η μπάλα πήγε στο δοκάρι, κεφαλιά πάσα του Σπυριάδη για το νεαρό Χρ. Τοπτσή και έγινε το 0-1. Στο 30 ο Τσεπελίδης με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Καράκιζλη, ισοφάρισε σε 1-1. Αρκετές ήταν οι χαμένες ευκαιρίες στη συνέχεια του αγώνα, κυρίως για τους παίκτες του Γέροντα. Μετά την λήξη του αγώνα όλοι έμειναν για… σουβλάκια, πανσέτες και άλλα ψητά αλλά και ποτό.