http Β΄ ΕΠΣΚ: Γιόρτασαν σε Πηγές και Φιλίππους, υποβιβάστηκε η Παναγία
Sunday, 06 May 2018 21:38

Β΄ ΕΠΣΚ: Γιόρτασαν σε Πηγές και Φιλίππους, υποβιβάστηκε η Παναγία

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πηγών και ο ΜΑ Φιλίππων γιόρτασαν το Σαββατοκύριακο 5-6/5. Ο Αίας Παναγίας, ενώ απομένει ένα παιχνίδι, υποβιβάστηκε μετά την ήττα από τον Ποσειδώνα στο Χαλκερό. Στον 1ο όμιλο είχαμε επίσης το "διπλό" του Θεαγένη και του Κεραυνού Καλλιράχης και την ισοπαλία στη Νέα Καρβάλη. Τα τρία τελευταία παιχνίδια της 26ης αγωνιστικής θα γίνουν την ερχόμενη Κυριακή 13/5.

Το πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ολοκληρώθηκε. Ο ΜΑ Φιλίππων είχε φιέστα παρά το "Χ" με τον Αστέρα Φωλιάς, "διπλό" για τον πρωταθλητή Κεραυνό Κρηνίδων, 14 γκολ στο Ελαιοχώρι, φινάλε με εξάρα για τον Άρη Ζυγού, τρίποντα για Δόξα Αμυγδαλεώνα και Ν.Μ.Α. Ορφανίου, ισοπαλία στο Κοκκινόχωμα. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Άρης Πηγών-Ολυμπιακός Καβάλας: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο των Πηγών στην κόντρα του πρωταθλητή Άρη που γιόρταζε και του Ολυμπιακού Καβάλας στο φινάλε του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Έγινε καλό παιχνίδι, με καλές στιγμές εκατέρωθεν και στο τέλος όλοι κάθισαν στο ίδιο τραπέζι για φαγοπότι. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα δοκάρι με το Νικολόπουλο στο 78ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με την πικρία ότι δεν τους  δόθηκε πέναλτι στο 89ο λεπτό σε ανατροπή στην περιοχή.

Συνθέσεις

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Κοκάι (56 Κλοκίδης Μ.), Αρσένογλου, Γαμβρέλης, Μαλλίδης (87 Κουτρουλός), Ναθαναηλίδης Ι., Νικολόπουλος, Μπουντρούδης, Ζαρκαντζάς Β., Μαγουλάς Γ. (78 Παπαργυρίου),Νάνος (67 Ναθαναηλίδης Ε.).

Ολυμπιακός Καβάλας

Αλεξανδράκης, Λέξας (77 Αγγελόπουλος), Χατζηγεωργίου, Κυριαζής, Γαϊτανέρης, Θεοδοσιάδης, Πελτέκης, Αδαμίδης (89 Κωνσταντινίδης), Ζώγας (69 Θωμαδάκης), Πανταζίδης, Ξηντάρας.

**Η διοίκηση του Ολυμπιακού Καβάλας συνεχάρη την οικογένεια του Άρη Πηγών για την άνοδο στην Α΄ κατηγορία και εύχεται καλή πορεία. Παράλληλα, ευχαρίστησε για την άψογη φιλοξενία και το πλουσιοπάροχο δείπνο που παράθεσε σε όλη την αποστολή.

Ποσειδών Καβάλας-Αίας Παναγίας: 4-2

Ο Ποσειδών λύγισε την αντίσταση της Παναγίας, με 4-2, στο μεταξύ τους παιχνίδι που εκκρεμούσε από την 25η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μετά την εξέλιξη αυτή ο Αίας υποβιβάζεται ενώ απομένει μια αγωνιστική για το τέλος της σεζόν.

Στο ξεκίνημα του αγώνα δυνατό σουτ του Κοτίλι απέκρουσε ο Παπακώστας. Στο 12 η Παναγία κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Κόλα που όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο επόμενο λεπτό, στο 13, εκτέλεση κόρνερ  του Κοτίλι και με κεφαλιά ο Κυργίδης έκανε το 1-0. Στο 31 μετά από ασίστ του Κοτίλι, ο Πουλής από την περιοχή έκανε το 2-0. Στο 40 ωραία ενέργεια του Κοτίλι, έκοψη τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Καργανιώτης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 45 ακυρώθηκε γκολ του Κοτσέλα ως οφσάιντ. Στο 52 ο Κοντάκης μείωσε σε 3-1 και ο Αίας ανέβασε την πίεση, είχε ευκαιρίες και στο 70 ο Π. Κωστίδης να σκοράρει για το 3-2. Στο 73, μετά από μπαλιά του Γραμματικόπουλου, ο Κοτίλι διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και ένα δοκάρι σε σουτ του Π. Κωστίδη.

Συνθέσεις

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Κοτσέλα, Χατζηαντωνίου, Κυργίδης (46 Χατζηιωακειμίδης), Μουρουζίδης Γ. (46 Κοζανίδης), Πουλής, Κοτίλι (75 Πολατίδης), Μαρούδας, Καραμπάσης, Καργανιώτης, Μουρουζίδης Π. (60 Γραμματικόπουλος).

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Πασχάλης, Μανακούδας, Δημητριάδης (46 Κωστίδης Γ.), Ζυμάρης Β., Φώκας, Κωστίδης Π., Κόλα, Κοντάκης, Μπόσκος Β., Παπαδημητρίου.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Θεαγένης:  1-2

Τόσο ο Ποντιακός Ποντολιβάδου όσο και ο Θεαγένης παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στο μεταξύ τους παιχνίδι στην τελευταία αγωνιστική της φετινής σεζόν στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι –που επιστρέφουν στα μεγάλα σαλόνια-πήραν το «διπλό» με 1-2. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με γκολ του Λαμπρινάκη. Στο 55 ο Λαμπρινάκης έκανε το 0-2. Στο 70 ο Ποντιακός κέρδισε πέναλτι για χέρι στην περιοχή, στην εκτέλεση πήγε ο νεαρός Μανώλης Εμμανουηλίδης που ευστόχησε για το τελικό 1-2, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στην ποδοσφαιρική του πορεία το οποίο και το πανηγύρισε με τους συμπαίκτες του.

Η διοίκηση του Ποντιακού Ποντολιβάδου ετοίμασε και μια ειδική βράβευση, αυτή του πολύπειρου άσου Τάσου Καραϊσαρλίδη, ως ελάχιστο "ευχαριστώ" για την προσφορά του στο σύλλογο αλλά και στο τοπικό μας ποδόσφαιρο.

Συνθέσεις

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Ουλφανίδης, Παπαδόπουλος,  Αλαφογιάννης, Ζλατίνης, Κανταϊδης Γ., Κανταϊδης Π., Παπαδόπουλος Ι., Κωνσταντινίδης Π., Καραϊσαρλίδης Α., Θεοχαρίδης, Εμμανουηλίδης. Αλλαγή χρησιμοποιήθηκε ο Καραγιαννίδης.

Θεαγένης

Λαχανάς, Σέντα, Λάμπρου, Τσετάνι Αλκ., Πάτσης (70 Αποστολίδης),  Μαλίμης (70 Φιλιππίδης), Γιριχίδης, Λαμπρινάκης, Καραντόλας, Τσετάνι Αρμ., Νούσιος.

ΠΑΟΚ-Κεραυνός Καλλιράχης: 0-2

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην φετινή αγωνιστική περίοδο στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας ο Κεραυνός Καλλιράχης. Βρέθηκε το απόγευμα της Κυριακής (6/5) στο Κωτσάλου και πήρε το «διπλό» με 0-2. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τέρματα από τον Λαπούσι μετά από ασίστ του Σινάνι και με εύστοχο πέναλτι του Σινάνι (το είχε κερδίσει ο Λαπούσι).

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ

Καραμπιμπέρης, Τόνιος, Μαυρομάτης, Τιάκας, Σιμητός, Τσιπούρης, Παπαδόπουλος, Ντέντε, Τσουμάνι, Μουράτι, Παπαδημητρίου. Αλλαγές έπαιξαν οι: Μπάρτσι Μ., Μπάρτσι Άντζο, Δίπλας, Ζεπερίδης.

Κεραυνός Καλλιράχης

Παπαθεοδώρου Θ., Προύντζος Μ., Μητσαράς, Ντομπρούσι, Παπαθεοδώρου Δ., Λαπούσι, Σινάνι (28λ.τ. Καλούδης), Τοπαλίδης (52 Γεροβαγγέλης), Ντότσε, Ξηλογιώργης (77 Προύντζος Θ.), Παπαθεοδώρου Α. (63 Καβαλιώτης)

** Στο 28ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Σινάνι, διακομίστηκε στο νοσοκομείο και μετά τις πρώτες βοήθειες θα κάνει και νέες εξετάσεις. Ο ΠΑΟΚ του εύχεται καλή ανάρρωση και άμεση επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους. Η διοίκηση του Κεραυνού Καλλιράχης ευχαριστεί την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ για το ενδιαφέρον που έδειξε ώστε ο Σινάνι να διακομιστεί στο νοσοκομείο, εύχεται καλή ανάρρωση στο νεαρό άσο και καλό καλοκαίρι σε όλους.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Πανιώνιος Ξεριά: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, για τους Μυρμιδόνες και τον Πανιώνιο Ξεριά στο φινάλε του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορία. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα αλλά τους γηπεδούχους να έχουν δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Ραφτόπουλο και μια με τον Χατζάτογλου και τους φιλοξενούμενους να έχουν τον Δ. Τσουμάκη σε καλή μέρα και ευκαιρίες με τον Κοτσαμπασίδη.

Στο 63 ο Λίτσι άνοιξε το σκορ στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης (1-0) και λίγο μετά ο Μητρούσης είχε χαμένη ευκαιρία. Ο Πανιώνιος Ξεριά ισοφάρισε με… επεισοδιακό τρόπο. Κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Γκόρδης όμως απέκρουσε ο Κριθαρέλης, στην επαναφορά σουτ του Γκιαλόπουλου στο δοκάρι και στην εκ νέου επαναφορά ο Δ. Μαρκάκης βρήκε δίκτυα. Στο 90 οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Σιδηρόπουλο.

Συνθέσεις

Μυρμιδόνες Καβάλας

Κριθαρέλης, Νικολάου (60 Ανδρονικόπουλος), Μακρής, Μπαδιανούδης, Γιαννάκης (46 Λίτσι), Μητρούσης, Μπράουν, Χουπουρίδης (60 Τσιάλος), Χατζάτογλου, Παπαγιαννίδης, Ραφτόπουλος (46 Σιδηρόπουλος).

Πανιώνιος Ξεριά

Τσουμάκης Δ., Σαββίδης, Εμμανουηλίδης, Φιλιππίδης, Μαρκάκης Η., Παγωνόπουλος, Νικουλάε, Μαρκάκης Δ., Γκιαλόπουλος, Γκόρδης, Κοτσαμπασίδης  (55 Ρέστας).

**Τα μέλη των δύο συλλόγων εύχονται σε όλους καλό καλοκαίρι και του χρόνου με υγεία.

2ος όμιλος

Κεραυνός Ελευθερών-Κεραυνός Κρηνίδων: 1-2

Ο πρωταθλητής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, Κεραυνός Κρηνίδων, πέρασε νικηφόρα από τις Ελευθερές στο τελευταίο ματς της σεζόν με 1-2. Στο 34ο λεπτό με αυτογκόλ του Θ. Παπαδόπουλου έγινε το 1-0. Στο 43 ο Γερμανίδης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 60 ο Χατζησάββας έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 1-2.

Συνθέσεις

Κεραυνός Ελευθερών

Συκαδάς, Λίκα, Χατζηπαναγιώτης (57 Πέπα Α.), Κωστόπουλος, Πατρίδας, Δανιηλίδης, Πέπα Ε., Κλωναρίδης, Κεσετζής (61 Μυτιληναίος Μ.), Κωνσταντάρας, Τραγαντζόπουλος

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος, Ερμόπουλος (46 Αντωνάκης), Τσολακίδης Π., Παπαδόπουλος Θ., Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος Α. (70 Λαζαρίδης), Γερμανίδης (63 Πασβάντης), Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας, Λόλη, Μοσχόπουλος Ν.

**Πριν τη σέντρα του αγώνα ο πρόεδρος του Κεραυνού Ελευθερών, Οδυσσέας Ευδοκίου βράβευσε τον Σάββα Χατζησάββα για την προσφορά του. Η διοίκηση του Κεραυνού Κρηνίδων ευχαρίστησε την αντίστοιχη των Ελευθερών για την άψογη φιλοξενία και τους εύχεται καλή πορεία στη νέα χρονιά στην Β΄ κατηγορία.

ΜΑ Φιλίππων-Αστέρας Φωλιάς: 2-2

Ο ΜΑ Φιλίππων οργάνωσε τη δική του γιορτή, το απόγευμα του Σαββάτου (5/5), για την άνοδο του στα μεγάλα σαλόνια της ΕΠΣ Καβάλας με σουβλάκια και ποτό για όλους. Η διοίκηση του συλλόγου αθλοθέτησε ειδικά βραβεία για τον προπονητή Αργύρη Ελευθεριάδη, τον διαιτητή Θωμά Νεοχωρίτη, τον τερματοφύλακα Σάκη Ιωσηφίδη και τον αρχηγό Σάββα Βασιλειάδη.

Νωρίτερα, στο φινάλε της σεζόν μοιράστηκε τους βαθμούς με 2-2 με τον  αήττητο στον β΄ γύρο του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας Αστέρα Φωλιάς. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ από τους Βασιλειάδη και Βαμβακίδη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρεις αλλαγές στο ξεκίνημα της επανάληψης και με δύο γκολ του Αχ. Αντωνιάδη έφεραν το ματς στα ίσα, 2-2. Στο 85 ο Αστέρας έχασε κλασσική ευκαιρία με τον Βρέτο.

Συνθέσεις

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Σταμίδης (46 Καϊσίδης), Σαββόπουλος Η., Φαρσάκογλου, Καραγιαννίδης, Σκονίδης (60 Χαλεπλίδης), Βασιλειάδης, Σαββόπουλος Μ., Βαμβακίδης, Λόλακας (50Γρηγοριάδης), Οικονόμου (55 Σακκόπουλος).

Αστέρας  Φωλιάς

Χρυσανίδης, Μητριτζώνης, Βούλγαρης (46 Κότσι, 80 λ.τ. Τριανταφυλλίδης), Μήττας, Φοριάρης, Πασχαλίδης (46 Τσιγκόλα), Μαυροματίδης, Ξανθόπουλος (46 Αντωνιάδης Αχ.), Αθανασάκης, Βρέτο, Χρυσανίδης Ι.

**Ο πρόεδρος του Αστέρα Φωλιάς, Μπάμπης Χρυσανίδης, ανάρτησε την κάτωθι επιστολή με αφορμή την λήξη της χρονιάς: «Με αφορμή τη λήξη του πρωταθλήματος 2017-2018 θα ήθελα να ευχαριστήσω και να συγχαρώ όλους τους ποδοσφαιριστές του Αστέρα Φωλιάς γιατί χάρη σ΄ αυτούς καταφέραμε όλοι μαζί σαν μια οικογένεια να κατατάξουμε τον Αστέρα εκεί που ανήκει για τη φετινή χρονιά!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους την ψυχή της ομάδας για την τεράστια και συνεχή υποστήριξη τους.

Τέλος ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον προπονητή Νίκο Καραμπιμπέρη και τον βοηθό του Μάκη Καραμπιμπέρη για την μεγάλη προσπάθεια τους.

Εύχομαι περαστικά στον ποδοσφαιριστή μας Eraldo Kotsi που τραυματίστηκε στο σημερινό αγώνα! Το επόμενο ραντεβού θα είναι τον Αύγουστο. Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!»

**Η οικογένεια του Αστέρα Φωλιάς είχε το δικό της αποχαιρετιστήριο δείπνο το βράδυ του Σαββάτου 5/5, μετά το τέλος της προπόνησης, στο γήπεδο. Μεταξύ άλλων ανακοινώθηκε και η ανανέωση συνεργασίας με τον προπονητή Ν. Καραμπιμπέρη.

(Φωτογραφία: kavalapoint.gr)

Άρης Ζυγού-ΑΟ Κάρυανης: 6-1

Ο Άρης Ζυγού υποδέχθηκε τον ΑΟ Κάρυανης στο φινάλε του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε ευρεία νίκη με 6-1. Το ημίχρονο έληξε με 3-0 με χατ-τρικ του Γυαλίδη (στο 5ο, στο 9ο και στο 26ο λεπτό). Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Χατζηανδρέου μείωσε σε 3-1. Ο Ε. Βαφάκης σκόραρε για το 4-1, ο Ευθυμίου έκανε το 5-1 και ο Ε. Βαφάκης διαμόρφωσε το τελικό 6-1. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι. Μετά την λήξη του αγώνα η διοίκηση του Άρη Ζυγού είχε ετοιμάσει σουβλάκια για τα μέλη του συλλόγου αλλά και τους φιλάθλους, ως αποχαιρετιστήριο για την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Συνθέσεις

Άρης Ζυγού

Ευθυμίδης, Πυργιλής (61 Δομουτζόγλου Ε), Αδαμαντίου (78 Παπαδόπουλος Π.), Ζεϊτίδης (54 Δημόπουλος.), Οζγουρίδης Χ., Μιχαηλίδης, Γυαλίδης, Βαφάκης Ε., Μιχαλίτσης (72 Παπαδόπουλος Π.), Νότας (46 Λιόλιος), Ευθυμίου.

ΑΟ Κάρυανης

Ευδόκης, Καλλινικίδης (46 Εφραιμίδης), Γιαβάς, Μανώλκας, Σίτσας, Βαζακίδης, Αναστασιάδης, Κοσμάς, Ρούστα (61 Σιδέρης), Χατζηανδρέου, Κούτρας Χ. (46 Κούτρας Ζ.).

ΑΟ Ελαιοχωρίου-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 6-8

Ο ΑΟ Ελαιοχωρίου και ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα αναμετρήθηκαν στο φινάλε του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και… χάθηκε το μέτρημα, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τελικά το «διπλό» με 6-8!!!!  Το ημίχρονο έληξε με 1-4, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 1-6, έγινε το 6-6 και διαμορφώθηκε το τελικό 6-8.

Για τους γηπεδούχους 4 γκολ πέτυχε ο Γ. Σταμπολίδης που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τον οποίο η διοίκηση του ΑΟΕ ευχαριστεί για την πολύτιμη προσφορά. Ένα γκολ πέτυχε ο Ξανθόπουλος και ένα ακόμη ήταν αυτογκόλ του Αρβανίτη. Το Ελαιοχώρι έχασε και δύο πέναλτι, ένα με τον Σταμπολίδη και ένα με τον Π. Ορφανίδη και είχε και τρία δοκάρια στο ματς.

Για τους φιλοξενούμενους -και τελικά- νικητές 5 τέρματα πέτυχε ο Σπυρίδης που έπαιξε αντίπαλος της πρώην ομάδας του. Άλλα δύο πέτυχε ο Τσαβδαρίδης και ένα ακόμη ο Σπανδωνίδης. Ο ΠΑΟΚ είχε και χαμένες ευκαιρίες με Σπυρίδη και Μπαζιάμη.

Θα σημειώσουμε πως ο ΑΟ Ελαιοχωρίου υποβιβάστηκε στην Γ΄ κατηγορία ΕΠΣΚ ενώ ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα ανανέωσε εδώ και καιρό το εισιτήριο του στην Β΄.

Συνθέσεις

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Γαϊτατζής, Γενετίδης, Ξανθόπουλος, Θεοδοσιάδης,  Βατσιόλης, Ορφανίδης Σ., Σιδηρόπουλος Αν., Σταμπολίδης, Σιδηρόπουλος Γ., Αθανασάκης, Ορφανίδης Π. Αλλαγές έπαιξαν δύο 47χρονοι του συλλόγου οι Πακαταρίδης, Βασιλειάδης.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Νίπολι Ελ., Νίπολι Ν., Μπαζιάμης, Αρβανίτης, Φελλαχίδης (46 Αλεξανδρίδης), Κοκονόζι, Σπανδωνίδης, Τσιοπανίδης, Σπυρίδης, Πουρσαϊτίδης, Τσαβδαρίδης.

**Η διοίκηση του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα θα πραγματοποιήσει τραπέζι για τον προπονητή και ποδοσφαιριστές του συλλόγου στις 11/5 ως αποχαιρετιστήριο για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018. Στις 23/6 ετοιμάζει τον καλοκαιρινό χορό με καλεσμένο τον Στ. Νικολαϊδη (ποντιακό πρόγραμμα) και Μένιο Σολωμό (λαϊκό πρόγραμμα).

Ν.Μ.Α.Ορφανίου-Ασπίδα Πολυστύλου: 3-1

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας ο Ν.Μ.Α.Ορφανίου με 3-1 επί της Ασπίδας Πολυστύλου. Το ημίχρονο έληξε με 1-1. Για τους νικητές δύο γκολ πέτυχε ο Κόντρα και ένα ακόμη ο Μυλωνάς. Ο Λεοντιάδης ισοφάρισε προσωρινά για την Ασπίδα σε 1-1.

Συνθέσεις

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Μαυρόπουλος, Νίκας, Μηλιάδης Κ.Θ., Κουτσογιάννης, Μηλιάδης Στ., Ρούσος, Θωμάς, Μηλιάδης Ν., Μυλωνάς, Μηλιάδης Κ., Κόντρα.

Αλλαγές έπαιξαν οι Φιλόσογλου, Ψητόπουλος.

Ασπίδα Πολυστύλου

Πασχάλας Μ., Εδιάρογλου, Λίτσας, Ξάνης, Τζήκος, Λέσι, Χαραλαμπίδης, Χρήστογλου, Φρόκου, Λεοντιάδης, Πασχάλας Γ. Αλλαγές έπαιξαν οι Ανέστης, Σκαμνός.

**Το βράδυ του Σαββάτου 5/5 τα μέλη του Ν.Μ.Α.Ορφανίου είχαν ραντεβού για το αποχαιρετιστήριο δείπνο της χρονιάς.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Μακεδονικός Αμισιανών: 3-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα και ο Μακεδονικός αναμετρήθηκαν στο γήπεδο των Αμισιανών -λόγω του τουρνουά «Γιάννης Κεσικιάδης»- για την τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και η τυπικά μόνο γηπεδούχος κατέκτησε το τρίποντο με 3-1. Στο 12ο λεπτό ο Μπέκο έκανε το 0-1. Στο 25 ο Τσανουσίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 36 ο Χαζαρίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 75 ο Ζάντζας διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μετά την λήξη της αναμέτρησης η διοίκηση του Μακεδονικού Αμισιανών οργάνωσε το αποχαιρετιστήριο γεύμα για προπονητή, ποδοσφαιριστές και φίλους της ομάδας, με σουβλάκια και ποτό.

Συνθέσεις

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Πατέρας, Σουφλέρης, Καραγιαννούδης (46 Ομηρίδης), Παπαβασιλείου, Τσαρούχας, Τσολακίδης, Ιγνατιάδης, Γιορμπαλίδης, Μακατασίδης (65 Ζάντζας), Χαζαρίδης, Τσανουσίδης.

Μακεδονικός Αμισιανών

Χατζηθεοδώρου, Μουλάι, Μπαϊράμης, Ματσάγκος, Μπέκο, Γαϊτατζής, Τσάφα, Νικολαίδης, Άγκο, Τσετίνης (46 Μαυρίδης), Μπάσιας.

Βυζάντιο-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 1-1

Το Βυζάντιο και η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας αναμετρήθηκαν στο Κοκκινόχωμα για την 26η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς με 1-1. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Αν.Θ. Δημητριάδης, μετά από λάθος αμυντικού, έκανε το 1-0. Στο 45 κάθετη μπαλιά του Κεχαγιά για τον Καζαντζόπουλο αυτός έσπασε για τον Τσιπουρόπουλο που έκανε το 1-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου αλλά και αγώνα. Στην επανάληψη, ο Σαουλίδης έχασε δύο τετ-α-τετ. Μετά την λήξη όλοι έμειναν για… σουβλάκια και ποτό, το καλύτερο αποχαιρετιστήριο της σεζόν. Το Βυζάντιο κατέκτησε την 3η θέση στην τελική κατάταξη και η ομάδα του Παλαιοχωρίου την 7η.

Συνθέσεις

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Κανέλλης Β. (85 Κανέλλης Δ.), Παπαδόπουλος Μ., Μπατάκογλου Μ., Δημητριάδης Σ.Αν. (88 Τσαγκαλίδης), Λάσκαρης, Τόσιος, Σταματάκης, Δημητριάδης Θ.Αν., Βασιλειάδης Χ., Μπεζυργιάννης.

Ένωση Παγγαϊικού Δρυάδας

Φασουλής, Ελευθεριάδης Σ., Κισσάς Γ., Καζαντζόγλου (76 Πλουμής), Μαλακόζης, Κεχαγιάς, Σαουλίδης, Ζαππίδης (80 Δαύτσιος Θ.), Δαύτσιος Α.,Τσιπουρόπουλος, Ελευθεριάδης Γ.

Ατρόμητος Λεκάνης (22-35) 27

Ποντιακός Ποντολιβάδου  (37-58) 25   (*)

Μαίανδρος Γέροντα   (29-53) 22

Αίας Παναγίας  (23-63) 17

**Ο Αίας Παναγίας έχει τιμωρία -3β. για την περίοδο 2017-2018 και -2 για τη σεζόν 2018-2019.

(***) Οι Μυρμιδόνες έχουν έναν μηδενισμό και -3β..