http Β΄ ΕΠΣΚ: Φιέστα στις Κρηνίδες, άνοδος και για τον Θεαγένη, εκκρεμότητα στο Ποσειδών-Αίας
Sunday, 29 April 2018 15:04

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Κεραυνός Κρηνίδων παρέλαβε την «κούπα» στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας παρά το «Χ» με το Βυζάντιο και πανηγύρισε για την επιστροφή στην Α΄ κατηγορία. Ο Θεαγένης «σφράγισε» την άνοδο στα σαλόνια και άνοιξαν οι σαμπάνιες. Γιορτή ετοιμάζουν για το φινάλε ο Άρης Πηγών και ο ΜΑ Φιλίππων.

Στον 1ο όμιλο, πολύτιμο για την παραμονή τρίποντο για τον Μαίανδρο Γέροντα, εκκρεμότητα στο Ποσειδών-Αίας Παναγίας, νίκες για Ολυμπιακό Καβάλας, Ατρόμητο Λεκάνης, Κεραυνό Καλλιράχης, λευκή ισοπαλία στην Ποταμιά.

Στον 2ο όμιλο με νίκες συνέχισαν στην 25η αγωνιστική, ο ΜΑ Φιλίππων, ο Αστέρας Φωλιάς, ο Άρης Ζυγού, η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας, ο Κεραυνός Ελευθερών και ο Μακεδονικός Αμισιανών.

1ος όμιλος

Σε εκκρεμότητα το Ποσειδών Καβάλας-Αίας Παναγίας

Μπέρδεμα στο παιχνίδι Ποσειδών Καβαλας-Αίας Παναγίας για την 25η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι διαιτητές και οι φιλοξενούμενοι ήταν στο γήπεδο του Χαλκερού γνωρίζοντας ότι το ματς θα ξεκινήσει στις 11.00 όμως οι γηπεδούχοι, που είχαν ενημερωθεί ότι αυτό θα ξεκινήσει αργότερα, απουσίαζαν. Στις 11.07 δήλωσαν έτοιμοι, ο γιατρός ήταν στη θέση του όμως ο διαιτητής έκλεισε το φύλλο αγώνα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η διοίκηση του Ποσειδώνα κατέθεσε ένσταση κατά της απόφασης του διαιτητή και ζητά να οριστεί εκ νέου το παιχνίδι. Το σίγουρο είναι ότι θα υπάρξει συνέχεια στα γραφεία της ΕΠΣ Καβάλας. Ωστόσο, οι υπεύθυνοι του Ποσειδώνα είχαν ετοιμάσει γιορτή με… σουβλάκια και ποτό για τα μέλη του συλλόγου καθώς αυτό ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι και παρά την κακή εξέλιξη στο ματς το διασκέδασαν.

Θεαγένης-ΠΑΟΚ: 5-1

Ο Θεαγένης πέτυχε επιβλητική νίκη με 5-1 επί του ΠΑΟΚ , που παρατάχθηκε με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και εξασφάλισε την επιστροφή στα σαλόνια της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας μετά από 3 χρόνια απουσίας. Μετά την λήξη του αγώνα άνοιξαν… σαμπάνιες, έγινε το καθιερωμένο μπουγέλο και για το βράδυ προγραμματίστηκε τραπέζι!!!

Τα γκολ του αγώνα

Στο 10ο λεπτό σέντρα του Τσετάνι και ο Καραντόλας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Μάμμος με πλασέ έκανε το 2-0. Ο Καραντόλας, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Νούσιος, μετά από μπαλιά τρύπα του Γιριχίδη, έκανε το 4-0. Ο Γιριχίδης με σουτ στο γάμα ανέβασε τον δείκτη στο 5-0. Ο Ντέντε μείωσε στο τελικό 5-1.

Συνθέσεις

Θεαγένης

Καντιώτης, Λαχανάς (49 Τσετάνι Αλκ.), Λούσος, Μαλίμης (52 Λάμπρου), Πάτσης, Μαλακογιάννης, Μαμμος, Καραντόλας (47 Λαμπρινάκης), Τσετάνι Αρμ. (50 Γιριχίδης), Νούσιος.

ΠΑΟΚ

Μιχελάκης, Ζεπερίδης, Σιμητός, Παπαδημητρίου, Τσιπούρης, Παπαδόπουλος Π., Μουράτι, Καληντέρης, Καραμπιπέρης, Ντέντε.

**Η κρίσιμη γενική συνέλευση του ΠΑΟΚ θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη 3/5 και το μόνο σίγουρο είναι η πρόθεση του Δημοσθένη Μπόδου να αποχωρήσει από τα κοινά.

ΑΟ Ποταμιά-Άρης Πηγών: 0-0

Καλό παιχνίδι, χωρίς σκοπιμότητες, πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 29/4 στο γήπεδο της Ποταμιάς μεταξύ της τοπικής ομάδας και του πρωταθλητή Άρη Πηγών. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο ματς όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και μοιράστηκαν τους βαθμούς με 0-0.

Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς οργάνωσε γιορτή αφού στο φινάλε της σεζόν η ομάδα παίζει στον Γέροντα. Τις δύο ομάδες συνόδεψαν στον αγωνιστικό χώρο παιδιά της ακαδημίας του συλλόγου. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν προγραμματισμένη επίδειξη χορού από μαζορέτες μέλη του Πολιτιστικού Συλλόγου που μάλιστα έβγαλαν το δικό τους στιχάκι: «Έρχεται η ΑΟΠ να νικήσει και το San Giorgio να γκρεμίσει. Μαζορέτες όλο τρέλα με ζωντάνια και αέρα».  Συνεχάρη τον Άρη Πηγών για την άνοδο στην Α΄ κατηγορία και εύχεται καλή πορεία. Επίσης, συνεχάρη τον Θεαγένη για την άνοδο. Εύχεται περαστικά στο Νίκο Ντάλη και το Τέλμαν Παπαδόπουλο που υποβλήθηκαν σε επεμβάσεις και καλή ανάρρωση. Τέλος, ευχαριστεί την φυσιοθεραπεύτρια Αναστασία Παπαϊωάννου που προσέφερε αφιλοκερδώς  τις υπηρεσίες της στα εντός έδρας παιχνίδια του συλλόγου.

Συνθέσεις

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Τοπτσής Β., Προδρόμου Ι., Κομποτές, Θωμάς, Βούλγαρης, Πέτσι, Τοπτσής Χ., Μουσάς, Σπυριάδης, Μερέσης. Αλλαγές αγωνίστηκαν οι Πετρίδης Β. και Κούτλας.

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Σαμαράς (70 Μαγουλάς Δ.), Αρσένογλου, Ζαρκαντζάς Β., Μαλλίδης, Ναθαναηλίδης Ε. (60 Μαϊδανός), Νικολόπουλος, Ζαρκαντζάς Α., Παπαργυρίου, Ναθαναηλίδης Ι., Νάνος.

**Ο ΑΜΣ ΑΡΗΣ ΠΗΓΩΝ συγχαίρει, τον Κεραυνό Πέρνης για το πρωτάθλημα που κατέκτησε στην Α΄ ΕΠΣΚ και την άνοδο του στην Γ΄ Εθνική.
Επίσης συγχαίρει, τους Θεαγένη Θάσου, Κεραυνό Κρηνίδων και τον Μ.Α. Φιλίππων για την άνοδο τους στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣΚ όπως και τους Π.Ο. Κεραμωτής και Καβάλα 2004 για την άνοδο τους στην Β΄ κατηγορία της ΕΠΣΚ.

Ολυμπιακός Καβάλας-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 3-0

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Ποντιακό Ποντολιβάδου με 3-0 για την 25η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας αλλά μένει τελικά στην 3η θέση της κατάταξης. Το ημίχρονο στο Κωτσάλου έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Αδαμίδης έκανε το 1-0. Στο 68 ο Ξηντάρας σκόραρε για το 2-0 και στο 80 ο Πετρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο πρώτο μέρος.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός Καβάλας

Αλεξανδράκης, Πετρόπουλος, Λέξας, Θωμαδάκης, Θεοδοσιάδης, Παπαδήμας, Πελτέκης, Αδαμίδης, Ζώγας, Πανταζίδης, Ξηντάρας.

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Δαούτσαλης, Αλαφογιάννης (72 Καραγιαννίδης), Κανταϊδης Γ., Θωμαϊδης, Κασαμπάς, Καραϊσαρλίδης, Θεοχαρίδης, Κανταϊδης Π., Κωνσταντινίδης Π., Κωνσταντινίδης Ι., Σοναρίδης.

Κεραυνός Καλλιράχης-Μυρμιδόνες Καβάλας: 4-1

Ο Κεραυνός Καλλιράχης υποδέχθηκε τους Μυρμιδόνες στο γήπεδο του Πρίνου για την 25η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 4-1. Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 μέχρι το 35ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 3ο και στο 11ο λεπτό ο Λαπούσι σκόραρε δις (2-0). Στο 25 ο Σινάνι με σέντρα σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 35 ο Ξηλογιώργης σκόραρε για το 4-0. Στο 48 ο Μαυρουδής διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Συνθέσεις

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Γ., Ντομπρούσι, Μητσαράς,Ντότσε, Προύντζος Μ., Παπαθεοδώρου Δ., Παπαθεοδώρου Θ. (54 Παπαθεοδώρου Α.), Σινάνι, Ξηλογιώργης (69 Καβαλιώτης), Τοπαλίδης (82 Τζανετής), Λαπούσι.

Μυρμιδόνες Καβάλας

Κριθαρέλης, Παπάς, Νικολάου, Μακρής, Μπαδιανούδης, Γιαννάκης, Σαμαράς, Τσιάλος (46 Αντωνάκης), Μητρούσης, Λίτσι, Μαυρουδής.

**Η διοίκηση του Α.Μ.Σ Κεραυνού Καλλιράχης εύχεται συγχαρητήρια στην ομάδα του Θεαγένη για την κατάληψη της προνομιούχου δεύτερης θέσης και την επιστροφή του στα σαλόνια της ΕΠΣ Καβάλας!!!

Μαίανδρος Γέροντα-Άρης Πρίνου: 2-0

Μπορεί ο Άρης Πρίνου να είχε την υπεροχή στον Γέροντα στην κόντρα με τον τοπικό Μαίανδρο για την 25η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως οι γηπεδούχοι είχαν την ουσία και πήραν το πολύτιμο τρίποντο παραμονής με 1-0. Στην πρώτη φάση για τον Γέροντα, στο 15ο λεπτό, εκτέλεση φάουλ του Κύρκου, πλασέ του Κίτσου για το 1-0.

Ο Μαίανδρος μπήκε με αμυντικές διαθέσεις στην επανάληψη για να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Στο 70, από λάθος του Κερίδη, ο Ε. Μπούικου έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 85 σε αντεπίθεση ο Τριανταφυλλίδης έκανε σουτ άουτ. Στο 92 ο Χισένι τρίπλαρε τον τερματοφύλακα και σκόραρε για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι πάνω στον Παπαδόπουλο όμως ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Επίσης, κατήγγειλαν ότι παίκτης του Μαίανδρου έφτυσε προς τον Δημητρίου όμως δεν αποβλήθηκε.

Συνθέσεις

Μαίανδρος Γέροντα

Τσιτσιλικάκης, Κερίδης, Κότσι, Καράκιζλης (94 λ.τ. Νεοφυτίδη), Ράδος, Λάσπατζης, Τσεπελίδης, Γιοβανόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Κύρκος (75 Χισένι), Κίτσος (46 Χατζηκυριάκου).

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Λόγγος (46 Μαυρίδης), Κυριαζής, Χριστινίδης, Καραβούζης, Δούκας (46 Μπούικου Ερβ.), Δημητρίου, Παπαγεωργίου Π., Μπούικου Εραλ., Ηλιάδης, Παπαδόπουλος (75 Ντερομεμάι).

Ατρόμητος Λεκάνης-Πανιώνιος Ξεριά: 3-2

Καλό παιχνίδι, με διακυμάνσεις στο σκορ, ήταν αυτό στη Λεκάνη μεταξύ του τοπικού Ατρόμητου και του Πανιωνίου Ξεριά για την 25η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με νικητές τους γηπεδούχους με 3-2. Στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλογήρου έγινε το 1-0. Ο Γκόρδης ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 56 σέντρα-σουτ του Καραμανλίδη για το 2-1. Στο 62, μετά από κόρνερ, ο Δ. Μαρκάκης με πλασέ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Καστανίδης με ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Θα σημειώσουμε πως ο Κιορμήτρου ξεκίνησε στη θέση του τερματοφύλακα του Πανιωνίου Ξεριά όμως στο ημίχρονο άλλαξε ρούχα και μπήκε μέσα και κάτω από τα δοκάρια πήγε ο Δ. Τσουμάκης.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Παπαδόπουλος Κ., Φίλια (63 Χάιτας), Καλογήρου, Τολμίδης Δ.Α., Ελευθεριάδης Ι., Τσαπουρνίδης, Πανίδης, Τολμίδης Δ.Β., Καραμανλίδης Χ., Παπαδόπουλος Ι. (50 Καστανίδης).

Πανιώνιος Ξεριά

Κιορμήτρου, Σαββίδης, Εμμανουηλίδης (46 Τσουμάκης Δ.), Φιλιππίδης, Ρέστας, Παπαδόπουλος, Νικουλάε (46  Παγωνόπουλος), Μαρκάκης Δ., Γκιαλόπουλος, Γκόρδης, Κοτσαμπασίδης.

2ος όμιλος

Κεραυνός Κρηνίδων-Βυζάντιο: 1-1

Ο Κεραυνός Κρηνίδων και το Βυζάντιο μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 1-1, στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν ετοιμάσει φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου και της ανόδου στα μεγάλα σαλόνια της Α΄ κατηγορίας και το διασκέδασαν δεόντως.

Την απονομή του Κυπέλλου έκανε ο πρόεδρος της ΕΠΣ Καβάλας Μιχάλης Παπαδόπουλος. Η διοίκηση του Κεραυνού απένειμε τιμητικές πλακέτες για δύο παλαίμαχους του συλλόγου, τους κ.κ. Ανέστη Καρασακαλίδη και Στέλιο Λαζαρίδη. Επίσης, ο Παναγιώτης Τσολακίδης κρεμά τα παπούτσια και του ετοίμασαν μια αναμνηστική κορνίζα με μια φανέλα με το νούμερο 50, το όνομα του αλλά και φωτογραφίες από αγώνες. Την απονομή έκανε ο γραμματέας της ΕΠΣ Καβάλας Χρόνης Γκαϊτατζής.

Για την ιστορία, το Βυζάντιο που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες σε ένα ακόμη παιχνίδι προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-1 με γκολ του Αν.Σ. Δημητριάδη. Ο Θ. Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Συνθέσεις

Κεραυνός Κρηνίδων

Γρηγοριάδης, Αντωνάκης, Τσολακίδης (51 Τσολακίδης Π.), Καρασακαλίδης, Γεωργιάδης, Καπακτσόγλου (53 Παπαδόπουλος), Πρέζιος (46 Λόλη), Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας, Σπυρίδης (65 Μοσχόπουλος), Τριανταφυλλίδης.

Βυζάντιο

Μαυρίδης, Δημητριάδης Α., Βασιλειάδης Χ. (83 Τσαγκαλίδης), Βασιλειάδης Α., Παπαδόπουλος Μ., Σταματάκης, Τόσιος, Μπατάκογλου (65 Λάσκαρης), Μπεζυργιάννης, Δημητριάδης Α.Θ., Κανέλλης Δ. (46 Κανέλλης Β.).

(Φωτογραφία: kavalapoint.gr)

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-ΑΟ Κάρυανης: 2-0

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας υποδέχθηκε τον ΑΟ Κάρυανης για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 2-0. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Σαουλίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0 και ο Κεχαγιάς διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Συνθέσεις

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Φασουλής, Ελευθεριάδης Σ., Κισσάς Γ., Πλουμής, Αβραμίδης, Καζαντζόγλου, Κεχαγιάς Ν., Σαουλίδης, Ζαππίδης, Δαύτσιος Α., Τσιπουρόπουλος. Αλλαγές έπαιξαν οι Καραγιάννης Π., Δαύτσιος Θ.,Χοροζίδης Π., Κεχαγιόγλου Κ.

ΑΟ Κάρυανης

Ευδόκης, Καλλινικίδης, Κούτρας Κ.Χ., Μανώλκας (72 Ευφαιμίδης), Γιαβάς, Κοσμάς, Γραβάνης, Χατζηανδρέου, Ρούστα (53 Κούτρας Χρ.), Αναστασιάδης, Σίτσας.

Μακεδονικός Αμισιανών-ΑΟ Ελαιοχωρίου: 5-2

Ο Μακεδονικός Αμισιανών υποδέχθηκε τον ΑΟ Ελαιοχωρίου για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, βρέθηκε να χάνει με 0-1 όμως έκανε την ολική ανατροπή για το υπέρ του 5-2. Οι φιλοξενούμενοι, που ετοίμασαν βαλίτσες για την Γ΄ κατηγορία, είχαν δοκάρι με τον Θεοδοσιάδη και προηγήθηκαν με τον Αθανασάκη με 0-1. Το ημίχρονο έληξε με 1-1 και ο Μακεδονικός προηγήθηκε με 4-1. Ο Πακαταρίδης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ μείωσε σε 4-2 και διαμορφώθηκε το τελικό 5-2. Χατ-τρικ για τους νικητές πέτυχε ο Άγκο και από ένα οι Μπέκο (με πέναλτι) και Σπίνος. Από τους κορυφαίους του αγώνα ο νεαρός τερματοφύλακας του ΑΟΕ, Γκαϊτατζής.

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Παπαντωνίου, Μουλλάη (46 Πασχάλας), Μπαιράμης, Γαϊτατζής, Μπέκο, Νικολακϊδης, Τσετίνης, Ματσάγκος, Άγκο, Σπίνος, Τζάφα.

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Γκαϊτατζής, Γενετίδης, Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος Γ., Ζαφειρίου, Λεμονίδης, Σιδηρόπουλος Αν., Θεοδοσιάδης, Αθανασάκης, Ξανθόπουλος, Βατσιόλης Δ. Αλλαγές έπαιξαν οι Πακαταρίδης, Σταμπολίδης.

Ασπίδα Πολυστύλου-ΜΑ Φιλίππων: 0-3

Ο ΜΑ Φιλίππων είχε το προβάδισμα για τη νίκη στο Πολύστυλο στην κόντρα της 25ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και την κατέκτησε με 0-3. Το ημίχρονο έληξε με 0-1, με γκολ του Βαμβακίδη. Ο Βαμβακίδης σκόραρε και για το 0-2. Ο Καραγιαννίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Συνθέσεις

Ασπίδα Πολυστύλου

Πασχάλας, Τζήκος, Εδιάρογλου, Λίτσας, Ξάνης, Κεχαγιάς, Φρόκου, Δόνος Α., Κοσμολάρι, Τζιμπιτζίδης, Λέσι. Αλλαγές έπαιξαν οι Γιαντσακλίδης, Χαραλαμπίδης, Ανέστης.

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Σαββόπουλος Η. (50 Λόλακας), Σαββόπουλος Μ. Φαρσάκογλου, Σταμίδης, Βασιλειάδης, Καϊσίδης, Βαμβακιδης, Καραγιαννίδης (70 Γρηγοριάδης), Χαλεπλίδης (46 Καγκασίδης), Οικονόμου.

Ν.Μ.Α.Ορφανίου-Κεραυνός Ελευθερών: 0-2

Ο Κεραυνός Ελευθερών απέδρασε με το «διπλό», με 0-2, στο γήπεδο του Ορφανίου στο παιχνίδι με την τοπική ομάδα στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 18ο λεπτό ο Κεσετζής έκανε το 0-1. Στο 78 ο Λίκα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Συνθέσεις

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Νίκας, Μηλιάδης Στ., Κουτσογιάννης, Μηλιάδης Κ.Θ., Μυλωνάς,   Ψητόπουλος, Μηλιάδης Ν., Μηλιάδης Κ., Ρούσος, Κόντρα, Θωμάς.

Κεραυνός Ελευθερών

Συκαδάς, Πέπα Ε., Λίκα, Αναστασιάδης (80 Χατζηπαναγιώτης), Πατρίδας, Δανιηλίδης, Κεσετζής (70 Μυτιληναίος Μ.), Κλωναρίδης (60 Κωστόπουλος), Μυτιληναίος Ι., Κωνσταντάρας, Τραγαντζόπουλος.

Αστέρας Φωλιάς-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 2-0

Ο Αστέρας Φωλιάς υποδέχθηκε την Δόξα Αμυγδαλεώνα στο παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-0. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις πιο κλασσικές ευκαιρίες. Στο 54 ο Βρέτο άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα, 1-0. Στο 75 ο Αθανασάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι γηπεδούχοι ζήτησαν ένα πέναλτι και παράλληλα διαμαρτύρονται για ένα γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έχουν παράπονα από την παρουσία του επόπτη Αλχαζίδη.

Συνθέσεις

Αστέρας Φωλιάς

Χρυσανίδης Σ., Βούλγαρης, Μητριτζώνης, Τριανταφυλλίδης (55 Πασχαλίδης), Φοριάρης, Χρυσανίδης Ι. (60 Αντωνιάδης Αχ.), Μαυροματίδης, Αθανασάκης (85 Αντωνιάδης Ι.), Ξανθόπουλος (80 Κεδίκογλου), Βρέτο, Τσιγκόλα.

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Τάρης, Παπαβασιλείου, Πατέρας, Καραγιαννούδης, Γιορμπαλίδης, Αβραμίδης (80 Ιγνατιάδης), Ομηρίδης (65 Τσολακίδης), Σουφλέρης, Χαζαρίδης (65 Κεκρίδης), Τσαρούχας.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Άρης Ζυγού: 0-4

Ο Άρης Ζυγού πέρασε με 0-4 από το «Δ. Παρίδης» και την κόντρα με τον τοπικό ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-2 και οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια μετά από εκτελέσεις φάουλ του Αλεξανδρίδη και του Κουνικαριώτη. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι σκόραραν άλλες δύο φορές για το τελικό υπέρ τους 0-4. Στο 75 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Κ. Γκαϊτατζής και ο Άρης Ζυγού έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ο Γυαλίδης πέτυχε χατ τρικ και ο Δομοτζόγλου άλλο ένα γκολ.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Νίπολι, Σπανδωνίδης, Νίπολι Ν., Αλεξανδρίδης, Φελλαχίδης, Δραγουδάκης (65 λ.τ. Αρβανίτης), Φέρκο (16 λ.τ. Κουνικαριώτης), Μπαζιάμης (58 Κοκονόζι), Σπυρίδης, Τσιοπανίδης, Τσαβδαρίδης.

Άρης Ζυγού

Ευθυμίδης, Οζγουρίδης Ε. (8 λ.τ. Μιχαλίτσης), Γκαϊτατζής, Πυργιλής, Ευθυμίου, Αδαμαντίου, Γυαλίδης, Δομουτζόγλου, Μιχαηλίδης, Νότας, Βαφάκης.

**Ο Ε. Οζγουρίδης μεταφέρθηκε στο Γ.Ν. Καβάλας για περαιτέρω εξετάσεις, μετά τον τραυματισμό του.

Αίας Παναγίας  (21-59) 17   (****)

**Ο Αίας Παναγίας έχει τιμωρία -3β. για την περίοδο 2017-2018 και -2 για τη σεζόν 2018-2019.

(***) Οι Μυρμιδόνες έχουν έναν μηδενισμό και -3β..

(****) Σε εκκρεμότητα το παιχνίδι Ποσειδών-Αίας Παναγίας.

Κεραυνός Κρηνίδων (60-18) 66

ΜΑ Φιλίππων (69-20) 61

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος (45-23) 50

Κεραυνός Ελευθερών (60-38) 49

Αστέρας Φωλιάς (47-33) 44

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας (49-35) 41

Δόξα Αμυγδαλεώνα (44-31) 40

Άρης Ζυγού (29-31) 30