http Β΄ ΕΠΣΚ: Πανηγύρια στις Πηγές, στο +4 ο Θεαγένης, ισοπαλία στις Κρηνίδες
Sunday, 15 April 2018 20:17

Β΄ ΕΠΣΚ: Πανηγύρια στις Πηγές, στο +4 ο Θεαγένης, ισοπαλία στις Κρηνίδες

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Τα πανηγύρια ξεκίνησαν στις Πηγές με την άνοδο του τοπικού Άρη στα σαλόνια της ΕΠΣ Καβάλας μετά την 23η αγωνιστική της Β΄κατηγορίας. Ο Θεαγένης είναι στην 2η θέση του 1ου ομίλου μετά τη νίκη του και την παράλληλη εντός έδρα ήττα του Ολυμπιακού Καβάλας, στους +4 βαθμούς!!! Πολύτιμη νίκη για τον Μαίανδρο Γέροντα, λευκή ισοπαλία στον Πρίνο, «διπλό» για τον Κεραυνό Καλλιράχης, ισοπαλία στην Ποταμιά.

Στον 2ο όμιλο τα πράγματα δεν έχουν ακόμη ξεκαθαρίσει αφού ο Κεραυνός Κρηνίδων υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία και ο ΜΑ Φιλίππων τον πλησίασε μετά την επτάρα επί του ΑΟ Ελαιοχωρίου. Εξάρα για την Δόξα Αμυγδαλεώνα, τρίποντα για Αστέρα Φωλιάς, Βυζάντιο και Μακεδονικό Αμισιανών, ισοπαλία στο Ορφάνι. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Άρης Πηγών-ΠΑΟΚ:  3-1

Ο Άρης Πηγών έπαιξε με πάθος και δύναμη στην κόντρα με τον ΠΑΟΚ  για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, πήρε τη νίκη με 3-1 και κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο και την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια της Α΄ κατηγορίας. Όλοι πανηγύρισαν για την επιτυχία στο τέλος της αναμέτρησης, πήγαν στην ταβέρνα «Αγάπιος» στην Κεραμωτή για να διασκεδάσουν αλλά και να προετοιμάσουν την φιέστα ανόδου στο φινάλε της σεζόν.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 3ο λεπτό φάουλ του Γαμβρέλη στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νικολόπουλος έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με Αρσένογλου, Νικολόπουλο και Ναθαναηλίδη μέχρι την λήξη του ημιχρόνου χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης και για ένα 15λεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και είχε δύο καλές στιγμές με το Ντέντε. Στο 62 ο Σαμαράς με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0. Στο 68 ο Αρσένογλου με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 93 ο Μ. Μπάρτσι μείωσε στο τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Σαμαράς (65 Παπαργυρίου), Αρσένογλου, Γαμβρέλης, Μαλίδης, Νάνος, Νικολόπουλος (75 Ζαρκαντζάς Α.), Μπουντρούδης, Ζαρκαντζάς Η., Μαγουλάς (65 Ναθαναηλίδης Ε.), Ναθαναηλίδης Ι. (75 Κοκάι).

ΠΑΟΚ

Μιχελάκης, Μπάρτσι Άντζο, Λημναίος, Τιάκας, Ηλιόπουλος, Τσιπούρης, Παπαδόπουλος, Ντέντε, Τσουμάνι, Μουράτι, Μπόζης. Αλλαγές ο Μπάρτσι Μ., Δίπλας, Ζεπερίδης, Καληντέρης.

**Ντεμπούτο με την φανέλα του ΠΑΟΚ έκαναν οι νεαροί Δίπλας, Ζεπερίδης από το τμήμα εφήβων του συλλόγου και επίσης χρόνο συμμετοχής πήρε σε ένα ακόμη ματς ο νεαρός Καληντέρης

**Η διοίκηση του ΠΑΟΚ έδωσε συγχαρητήρια στον Άρη Πηγών για την άνοδο στην Α΄ κατηγορία.

**Η γενική συνέλευση του ΠΑΟΚ είναι προγραμματισμένη για τις 3/5. Είναι κρίσιμη καθώς, όπως και επίσημα έχει δηλώσει εδώ και καιρό, αποχωρεί από τα διοικητικά ο πρόεδρος Δημοσθένης Μπόδος. Αναζητείται ο διάδοχος του.

Ολυμπιακός Καβάλας-Μυρμιδόνες Καβάλας: 2-3

Εντός έδρας «γκέλα» για τον Ολυμπιακό Καβάλας στο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τους Μυρμιδόνες Καβάλας, με 2-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44 με τον Πετρόπουλο, 1-0 και αυτό ήταν το σκορ  ημιχρόνου. Στο 52 ο  Αντωνάκης με πλασέ από πλάγια θέση ισοφάρισε σε 1-1. Στο 65 ο Αδαμίδης έκανε το 2-1. Στο 73 ο Γιαννάκης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Αντωνάκης για το 2-2. Στο 93 ο Μ. Κόλα με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κεσεδάρογλου για το τελικό 2-3.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός Καβάλας

Κεσεδάρογλου, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Κυριατζής, Θεοδοσιάδης (78 Γερμανίδης), Παπαδήμας (82 Αγγελόπουλος), Πελτέκης, Αδαμίδης, Λέξας (55 Μπαρέτας), Πανταζίδης, Ξηντάρας.

Μυρμιδόνες Καβάλας

Σουγιολτζής, Χατζάτογλου (46 Παχατουρίδης), Παπάς, Μητρούσης (69 Κόλα), Παπαδόπουλος Κ., Μπράουν, Νικολάου, Μακρής, Μπαδιανούδης, Γιαννάκης (90 Τσιάλος), Αντωνάκης (91 Ραφτόπουλος).

Θεαγένης-Ατρόμητος Λεκάνης: 4-0

Ο Θεαγένης κατέκτησε πολύτιμο τρίποντο επί του Ατρόμητου Λεκάνης για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 4-0 και σε συνδυασμό με την ήττα του Ολυμπιακού ξέφυγε με +4 από αυτόν στην 2η προνομιούχα θέση.

Στο 43 ανατροπή του Γιριχίδη, πέναλτι και κόκκινη κάρτα για τον  Ατρόμητο. Στην εκτέλεση πήγε ο Μαλίμης για το 1-0. Στο 50 ο Μάμμος με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0. Στο 62 ο Μαλίμης με σουτ έκανε το 3-0 και στο 80 ο Λαμπρινάκης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Η σύνθεση του Θεαγένη: Καντιώτης, Λαχανάς (46 λ.τ. Λούσος), Τσετάνι Αλκ., Μπόσκος, Πάτσης, Μαλίμης (70 Λάμπρου), Μαλακογιάννης, Μάμμος (75 Ζέντα), Τσετάνι Αρμ., Γιριχίδης (60   Λαμπρινάκης), Νούσιος.

Ποσειδών Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης: 1-2

Ο Κεραυνός Καλλιράχης πέρασε νικηφόρα, με 1-2, από το Χαλκερό όπου έπαιξε με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Καβάλας για την 23η αγωνιστική  του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους γηπεδούχους να έχουν υπεροχή αλλά να μην πάνε στο γκολ. Στο 49 ο Λαπούσι σε μια αντεπίθεση έκανε το 0-1. Στο 60 ο Λαπούσι και πάλι σκόραρε για το 0-2. Στο 75 ο Ποσειδών κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Πουλής που όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 83 ο Κυργίδης με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε στο τελικό 1-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα. Είχαν και ένα δοκάρι με τον Πουλή στο 2ο ημίχρονο.

Συνθέσεις

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Κοτσέλα, Χατζηιωακειμίδης, Καργανιώτης, Κοζανίδης, Χατζηαντωνίου, Κυργίδης, Πουλής, Γραμματικοπουλος, Μουρουζίδης Π. (46 Κοτίλι), Μουρουζίδης Γ.

Κεραυνός Καλλιράχης

Παπαθεοδώρου Θ., Προύντζος Θ., Μητσαράς,Προύντζος Μ., Ντομπρούσι, Παπαθεοδώρου Δ., Παπαθεοδώρου Α., Ξυλογιώργης, Καβαλιώτης (46 Σινάνι), Κλωφάς (65 Τζανετής), Λαπούσι.

**Ο Κεραυνός Καλλιράχης απένειμε τα εύσημα στη διαιτησία και ευχαρίστησε τη διοίκηση του Ποσειδώνα για την φιλοξενία.

**Με τα σημερινά αποτελέσματα έχει προκύψει και μαθηματικά ότι ο Άρης Πηγών είναι ο πρωταθλητής του ομίλου και η πρώτη ομάδα που θα γυρίσει στα σαλόνια της Α' κατηγορίας! Ο Α.Μ.Σ Κεραυνός Καλλιράχης τους εύχεται συγχαρητήρια για το επίτευγμά τους και καλή πορεία στην παραπάνω κατηγορία!

**Η νίκη του Κεραυνού Καλλιράχης ήταν αφιερωμένη σε όλο το φίλαθλο κοινό που στηρίζει και ενδιαφέρεται όσο μπορεί για την πορεία της ομάδας! Αφιερώνεται επίσης στον Πρόεδρο της ομάδος κ.Ρήγα που με το ενδιαφέρον του και την σιγουριά που εμπνέει έχει βοηθήσει πολύ την ομάδα στην φετινή πορεία στον δεύτερο γύρο! Τρίτον και καλύτερον η νίκη αφιερώνεται στον μέχρι το καλοκαίρι ποδοσφαιριστή της ομάδος μας,Juli Hysaj,που επέστρεψε για λίγο από το εξωτερικό και έκανε το καλύτερο δώρο να περιμένει την αποστολή στο λιμάνι της Κεραμωτής μετά από αυτήν την σημαντική νίκη!!

ΑΟ Ποταμιάς-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στην Ποταμιά μεταξύ του τοπικού συλλόγου και του Ποντιακού Ποντολιβάδου για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 30 εκτέλεση φάουλ του Γ. Κωνσταντινίδη και ο Π. Κωνσταντινίδης έκανε το 0-1. Στο 34 εκτέλεση κόρνερ του Σπυριάδη, καρφωτή κεφαλιά του Ν. Πασχάλη για το 1-1. Ο άσος του ΑΟ Ποταμιάς πήγε στον πάγκο και αφιέρωσε το γκολ στον συμπαίκτη του Γ. Πασχάλη που είχε αποχωρήσει νωρίτερα τραυματίας από το ματς. Στη συνέχεια δημιουργήθηκαν αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Συνθέσεις

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Πασχάλης Ν. Προδρόμου Ι., Βούλγαρης, Καζάρας Ε., Προδρόμου Αν., Μερέσης (70 Τοπτσής Χ.), Πέτσι, Κόλλα, Σπυριάδης, Πασχάλης Γ. (27 λ.τ. Μουσάς).

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Δαούτσαλης, Παπαδόπουλος Γ., Κανταϊδης Γ., Θωμαϊδης, Ζλατίνης, Κωνσταντινίδης Π., Εμμανουηλίδης Σ., Παπαδόπουλος Ι. (48 Καραγιαννίδης), Θεοχαρίδης (90 Εμμανουηλίδης Ε.), Ουλφανίδης (15 λ.τ. Κανταϊδης Π.), Κωνσταντινίδης Ι.

**Η διοίκηση, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές του Ποντιακού Ποντολιβάδου εύχονται περαστικά στον άσο του ΑΟ Ποταμιάς, Γ. Πασχάλη, που τραυματίστηκε στο γόνατο. Επίσης, ευχαριστούν την διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς για την φιλοξενία.

**Ντεμπούτο με τη φανέλα του Ποντιακού έκανε ο 14χρονος Ε. Εμμανουηλίδης.

Μαίανδρος Γέροντα-Πανιώνιος Ξεριά: 2-1

Ο Μαίανδρος Γέροντα κατέκτησε πολύτιμη νίκη με 2-1 στο γειτονικό ντέρμπι με τον Πανιώνιο Ξεριά για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με ολική μάλιστα ανατροπή στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος είχε χαμένη ευκαιρία με τον Γκιαλόπουλο όμως ο Τσιτσιλικάκης έκανε διπλή απόκρουση. Στο 50 ο Δ. Μαρκάκης έκανε το 0-1. Στο 54 ο Τριανταφυλλίδης από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν ισορροπημένο και στο 75 μακρινό σουτ του Τριανταφυλλίδη για το 2-1. Ο Γέροντας πρόσεξε τα νώτα του στη συνέχεια του ματς ενώ ο Πανιώνιος είχε μια καλή ευκαιρία με τον Μ. Μαρκάκη που βρέθηκε μόνος όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

Συνθέσεις

Μαίανδρος Γέροντα

Τστσιλικάκης, Χισένι (50 Νεοφυτίδης), Καμτσικλής (46 Κότσι), Ράδος, Χατζηκυριάκου, Λάσπατζης, Τσεπελίδης, Γιοβανόπουλος, Κίτσος (85 Καρυώτης), Κύρκος (80 Κουλλαράς), Τριανταφυλλίδης.

Πανιώνιος Ξεριά

Μόσχου, Σαββίδης, Φιλιππίδης, Κιορμήτρου, Τσουρλής, Γιάννου, Μαρκάκης Ηλ., Μαρκάκης Δ., Γκιαλόπουλος (46 Μαρκάκης Μ.), Δρόσος, Γκόρδης.

Άρης Πρίνου-Αίας Παναγίας:  0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Πρίνου στην αναμέτρηση του τοπικού Άρη με τον Αία Παναγίας για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν δυνατό, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή όμως δεν σκόραραν. Στα τελευταία λεπτά η Παναγία είχε δύο, τρεις καλές στιγμές για να πάρει το ματς όμως δεν τα κατάφερε.

Συνθέσεις

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Λόγγος (50 Ανδρέου), Χριστινίδης, Κυριατζής, Καραβούζης, Ντουλελάρι, Παπαγεωργίου Π. (55 Δημητρίου), Μπούικου Εραλ., Μπούικου Ερβ., Μαυρίδης, Ηλιάδης

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπεκίρης, Φώκας, Πασχάλης, Δημητριάδης, Ζυμάρης Β., Ζυμάρης Ι., Χοτζαλάρι, Κοντάκης, Φραγκιόγλου, Κωστίδης Π. Αλλαγή έπαιξε ο Καρτάλης.

2ος όμιλος

Ασπίδα Πολυστύλου-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 2-6

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα κατέκτησε το «διπλό» με 2-6 στο γειτονικό ντέρμπι στο Πολύστυλο με αντίπαλο την τοπική Ασπίδα για την 23η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 με γκολ του Αβραμίδη (0-1) στο 2ο λεπτό και του Χαζαρίδη (0-2) στο 10ο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν την λήξη του ημιχρόνου με γκολ-πέναλτι του Φρόκου και ένα γκολ του Δόνου.

Ο προπονητής της Δόξας, Ι. Στυλιανίδης, ανακάτεψε την τράπουλα στο  ημίχρονο και στην επανάληψη η ομάδα του κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές για το τελικό 2-6. Ο Τσανουσίδης έκανε το 2-3, ο Τσαρούχας το 2-4, ο Ιγνατιάδης το 2-5 και ο Τσανουσίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-6.

Συνθέσεις

Ασπίδα Πολυστύλου

Κουτουμάνος, Εδιάρογλου, Λέσι, Ξάνης, Λίτσας, Γκουλικάρι, Παπαδόπουλος, Κασμολάρι, Δόνος Α., Φρόκου, Γιαντσακλίδης.

Αλλαγές μπήκαν οι Χαραλαμπίδης, Τζήκος, Λεοντιάδης.

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Σιδερίδης, Καραγιανούδης (46 Κεκρίδης), Τάρης, Αβραμίδης, Σουφλέρης, Μπουραζάνης (46 Τσαρούχας), Μακατασίδης, Ιγνατιάδης (70 Παπαβασιλείου), Γιορμπαλίδης (46 Τσολακίδης), Χαζαρίδης, Τσανουσίδης.

Ν.Μ.Α. Ορφανίου-ΑΟ Κάρυανης: 1-1

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το γειτονικό ντέρμπι στο Ορφάνι μεταξύ του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου και του ΑΟ Κάρυανης. Στο 15ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ρούστα, μετά από σέντρα του Γλούφτσιου. Στο 87 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με εύστοχο πέναλτι του Ν. Μηλιάδη στο τελικό 1-1. Στην φάση αυτή υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του ΑΟΚ καθώς όπως υποστηρίζουν το Ορφάνι είχε κερδίσει φάουλ στο κέντρο και οι παίκτες του Μέγα το εκτέλεσαν χωρίς να έχει σφυρίξει ο διαιτητής που είχε κληθεί από τον βοηθό του. Οι παίκτες του ΑΟΚ περίμεναν και δεν έπαιξαν, η μπάλα έφτασε στην περιοχή, την έδωσαν πίσω με τα χέρια για να ξαναεκτελεστεί το φάουλ και τότε ο διαιτητής σφύριξε το πέναλτι από το οποίο έγινε το 1-1.

Συνθέσεις

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Νίκας, Κουτσογιάννης, Μυλωνάς, Μηλιάδης Ν., Θωμάς, Τσαλκατίδης (80 Μηλιάδης Κ.), Μαντέσος, Ψητόπουλος, Μηλιάδης Κ., Φιλόσογλου, Κόντρα.

ΑΟ Κάρυανης

Μησίν, Κούτρας Κ., Κούτρας, Χατζής, Χατζηανδρέου (88 Κούτρας Ζ.), Κοσμάς (87 Πέπα), Γιαβάς (60 Γραβάνης), Αναστασιάδης, Παρασκευόπουλος (88 Μανώλκας), Γλούφτσιος, Ρούστα.

Μακεδονικός Αμισιανών-Ένωση Παγ. Δρυάδας: 3-1

Ο Μακεδονικός Αμισιανών κατέκτησε το τρίποντο κόντρα στην Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 23η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 3-1. Το ημίχρονο έληξε με 3-0. Το 1-0 έκανε ο Μπερίδης με εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Ματσάγκος με κεφαλιά έκανε το 2-0 και ο Μπερίδης με σέντρα σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 50 ο Τσιπουρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Παπαντωνίου, Μαυρίδης, Ματσάγκος, Γαϊτατζής, Μπάσσιας, Νικολαϊδης, Μουλλάη, Τζάφα (61 Πασχάλας), Άγκο, Μπερίδης (75 Μπέκο), Κεχαγιάς (80 Τσετίνης).

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Φασουλής, Ελευθεριάδης Γ., Κεχαγιάς, Αβραμίδης, Ζαππίδης, Καζαντζόγλου (46 Δαύτσιος Θ.), Μαλακόζης, Δαύτσιος Α. (81 Κεχαγιόγλου), Τσιπουρόπουλος, Χωλίδης (77 Πλουμής), Καραγιάννης (73 Κισσάς).

Κεραυνός Κρηνίδων-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 2-2

Στον Κεραυνό Κρηνίδων ήθελαν τη νίκη για να πανηγυρίσουν και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας όμως ο ΠΑΟΚ Αγίου  Ανδρέα τους… χάλασε τα σχέδια με το τελικό 2-2. Στο 15 ο Χατζησάββας με κεφαλιά ανενόχλητος έκανε το 1-0. Στο 44 ο Αντωνάκης έκανε το 2-0 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος τετ α τετ του Σπυρίδη άουτ. Στο 50 κεφαλιά του Γεωργιάδη άουτ και λίγο μετά ένα σουτ του Γεωργιάδη άουτ. Στο 72 εκτέλεση κόρνερ, πλασέ του Αρβανίτη, αναμπουμπούλα, έδιωξε ο Παπαδόπουλος και στην επαναφορά ο Φέρκο μείωσε σε 2-1. Στο 75 φωτοβολίδα του Τσιοπανίδη έβγαλε στο γάμα ο Παπαδόπουλος. Στο 86 συνεργασία Τσιοπανίδη και Δραγουδάκη, πλασέ του δεύτερου για το τελικό 2-2. Στο 90 σουτ του Κοκονόζι και στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε γκολ του Σπυρίδη ως οφσάιντ υπό διαμαρτυρίες.

Συνθέσεις

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Αντωνάκης (46 Λαφτσίδης), Τσολακίδης, Παπαδόπουλος Θ. (78 Πασχαλίδης), Γεωργιάδης, Τριανταφυλλίδης, Πρέζιος (46 Γερμανίδης), Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας (62 Σπυρίδης), Μοσχόπουλος, Καπακτσόγλου.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Νίπολλι Γ., Σπανδωνίδης, Νίπολι Μ., Αλεξανδρίδης, Φελλαχίδης (62 Αρβανίτης), Δραγουδάκης, Φέρκο, Τσαβδαρίδης, Σπυρίδης, Τσιοπανίδης, Μπαζιάμης (67 Κοκονόζι).

Αστέρας Φωλιάς-Άρης Ζυγού: 3-2

Ο Αστέρας Φωλιάς και ο Άρης Ζυγού συναντήθηκαν για την 23η  αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το τρίποντο με 3-2. Ο Τσιγκόλα έκανε το 1-0, ο Αθανασάκης έκανε το 2-90 για να μειώσει ο Γκαϊτατζής σε 2-1. Ο Αθανασάκης ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 και ο Νότας με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Συνθέσεις

Αστέρας Φωλιάς

Χαραλαμπίδης (85 λτ Χρυσανίδης), Μητριτζώνης, Αν. Μαυροματίδης, Μήττας, Φοριάρης, Πασχαλίδης (70 Βούλγαρης), Κότσι, Αθανασάκης, Τσιγκόλα, Βρέτο (46 Κεδίκογλου), Αντωνιάδης Ιωσήφ (46 Αντωνιάδης Αχ.).

Άρης Ζυγού

Τσανάκαλης (70 Μπάιος), Ζεϊτίδης, Οζγουρίδης Ε. (46 Λιόλιος), Ευθυμίου, Γκαϊτατζής, Βαφάκης Ε., Γκιουρτσιάδης (65 Νότας), Γυαλίδης, Αδαμαντίου, Πυργιλής (82 Μιχαλίτσης), Οζγουρίδης Χ.

ΜΑ Φιλίππων-ΑΟ Ελαιοχωρίου: 7-2

Ο ΜΑ Φιλίππων είχε το προβάδισμα για τη νίκη κόντρα στον ΑΟ Ελαιοχωρίου στο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και την κατέκτησε με το εμφατικό 7-2. Το  ημίχρονο έληξε με 4-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2 και διαμορφώθηκε στη συνέχεια το 7-2. Τέσσερα τέρματα για τους νικητές, που βρίσκονται στην 2η θέση της κατάταξης, πέτυχε ο Βαμβακίδης και από ένα οι Οικονόμου, Καϊσίδης και Τζάκης. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Αθανασάκη (4-1) και Σταμπολίδη (4-2) και είχαν και ένα δοκάρι με τον Παν. Ορφανίδη πριν το 5-2.

**Άριστος ο διαιτητής Καράκελες.

Συνθέσεις

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Σαββόπουλος Η. (46 Σταμίδης), Σαββόπουλος Μ., Φαρσάκογλου, Καγκασίδης, Καραγιαννίδης (20 Γρηγοριάδης), Χαλεπλίδης, Βαμβακίδης, Καϊσίδης (60 Κωταϊδης), Λόλακας, Οικονόμου (46 Τζάκης).

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Ζαφειρίου (Καϊτατζής Γ.), Σιδηρόπουλος Γ., Βατσιόλης, Ορφανίδης Παν., Τσομπανίδης, Σταμπολίδης, Ξανθόπουλος, Κουρτίδης, Αθανασάκης, Θεοδοσιάδης και Κάρουλας Π.

**Την παρθενική τους εμφάνιση με την φανέλα του ΑΟ Ελαιοχωρίου έκαναν ο Γ. Καϊτατζής και ο Γ. Σιδηρόπουλος.

Κεραυνός Ελευθερών-Βυζάντιο: 0-1

Πολύ καλό ήταν το παιχνίδι μεταξύ του Κεραυνού Ελευθερών και του Βυζαντίου για την 23η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, είχε αρκετές καλές στιγμές εκατέρωθεν και κρίθηκε με 0-1 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Μπεζυργιάνης με κεφαλιά στο 65ο λεπτό. Στο 69, μετά από σέντρα, ο Αν. Δημητριάδης απέφυγε δύο αντιπάλους έκανε το σουτ όμως τον πρόλαβε αμυντικός πάνω στη γραμμή.

Συνθέσεις

Κεραυνός Ελευθερών

Συκαδάς, Χατζηπαναγιώτης, Πέπα Ε., Πέπα Α., Πατρίδας, Δανιηλίδης, Αναστασιάδης, Κεσετζής (75 Κωστόπουλος), Μυτιληναίος Ι. (46 Κλωναρίδης), Κωνσταντάρας, Τραγαντζόπουλος.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Τσίγκας, Δημητριάδης Σ.Α. (46 λ.τ. Μπατάκογλου), Κανέλλης Β., Βασιλειάδης Α., Παπαδόπουλος, Σταματάκης (75 Τιμοσίδης Πρ.), Λάσκαρης, Τόσιος (88 Κανέλλης Δ.), Βασιλειάδης Χ., Δημητριάδης Α.Θ., Μπεζυργιάννης.

Αίας Παναγίας  (20-58) 16

**Ο Αίας Παναγίας έχει τιμωρία -3β. για την περίοδο 2017-2018 και -2 για τη σεζόν 2018-2019.

(***) Οι Μυρμιδόνες έχουν έναν μηδενισμό και -3β..

Κεραυνός Κρηνίδων (54-16) 62

ΜΑ Φιλίππων (65-20) 55

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος (40-22) 46

Κεραυνός Ελευθερών (52-36) 43

Δόξα Αμυγδαλεώνα (44-28) 40

Αστέρας Φωλιάς (42-31) 38

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας (44-35) 35

Άρης Ζυγού (23-29) 26