http Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ποσειδών και Άρης Ζυγού κέρδισαν με… αγγλικό σκορ!!!
Sunday, 04 March 2018 20:32

Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ποσειδών και Άρης Ζυγού κέρδισαν με… αγγλικό σκορ!!!

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Ποσειδών Καβάλας και ο Άρης Ζυγού πέτυχαν τις νίκες της ημέρας στο πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας με το ίδιο σκορ (4-3) και με ολική ανατροπή. Ο Άρης Πηγών, ο Ολυμπιακός Καβάλας και ο Θεαγένης συνέχισαν με νίκες στον 1ο όμιλο. Ο ΜΑ Φιλίππων, ο Μακεδονικός Αμισιανών και ο Αστέρας Φωλιάς κατέκτησαν εντός έδρας τρίποντα στα εξ αναβολής παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου. Ισοπαλία στον Γέροντα.

Αναβλήθηκαν τα παιχνίδια Κεραυνός Καλλιράχης-ΑΟ Ποταμιάς και Ατρόμητος Λεκάνης-Μυρμιδόνες Καβάλας. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Άρης Πηγών-Άρης Πρίνου: 3-0

Ο Άρης Πηγών ήταν καλύτερος του Άρη Πρίνου στο μεγαλύτερο διάστημα του μεταξύ τους αγώνα για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 3-0. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Κλοκίδης έκανε το 1-0 και στο 25 ο Νικολόπουλος σκόραρε για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα στη συνέχεια και είχαν συνολικά τρεις καλές στιγμές, μια στο 30, μια στο 38 και άλλη μια στο 67 όλες με τον Ηλιάδη που απέκρουσε ο Αϊβαζίδης. Στο 87 ο Νικολαϊδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Συνθέσεις

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Σαμαράς, Κάπατζης, Γαμβρέλης, Μαλλίδης,Αρσένογλου (15 λ.τ. Νικολαϊδης), Νικολόπουλος (65 Μαγουλάς), Μπουντρούδης, Κλοκίδης (75 Παπαργυρίου), Ναθαναηλίδης Ε. (65 Μαϊδανός), Ναθαναηλίδης Ι.

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Λόγγος, Χριστινίδης, Καραβούζης, Μαυρίδης, Κυριαζής, Δάνογλου, Δημητρίου (70 Κούρα), Ηλιαδης, Ντερομεμάι, Ντουλελάρι (75 Δρακόντης).

Θεαγένης-Πανιώνιος Ξεριά: 1-0

Ο Θεαγένης κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Πανιωνίου Ξεριά, με 1-0 και παραμένει ζωντανός στην διεκδίκηση της 2ης θέσης της  κατάταξης μετά την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, στο πρώτο μόλις λεπτό ο Νικουλάε έχασε κεφαλιά εξ επαφής και αργότερα ο Γκιαλόπουλος είχε κεφαλιά άουτ. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν δύο σουτ στην εστία του Μόσχου. Στην επανάληψη οι παίκτες του Θεαγένη μπήκαν καλύτερα και στο 60 ο Μαλακογιάννης-που με την είσοδο του έδωσε ανάσες-είχε σουτ έξω από την περιοχή στο δοκάρι. Στο 74, σέντρα του Μάμμου και ο Νούσος έπιασε μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή για το 1-0. Ο Πανιώνιος ανοίχθηκε για να πάρει κάτι από το ματς και στο 94 ο Μόσχου που είχε προωθηθεί έχασε ευκαιρία. Στην αντεπίθεση, στο 95, ο Θεαγένης είχε τριπλό δοκάρι!!!! Πιο συγκεκριμένα, σουτ του Λάμπρου στο δοκάρι, στην επιστροφή ο Μάμμος είχε δοκάρι, στην επαναφορά νέα προσπάθεια πάλι στο δοκάρι, ο Λαμπρινάκης προσπάθησε να σκοράρει όμως ο Κιορμήτρου έδιωξε.

Συνθέσεις

Θεαγένης

Καντιώτης, Λαχανάς, Πάτσης, Μπόσκος, Λούσος, Μαλίμης (70 Γαλλόπουλος), Μάμμος, Νούσιος (87 Λαμπρινάκης), Τσετάνι Αρμ. (83 Λάμπρου), Καραντόλας, Γιριχίδης (55 Μαλακογιάννης).

Πανιώνιος Ξεριά

Μόσχου, Εμμανουηλίδης (82 Μαρκάκης Δ.), Καουσλίδης (70 λτ Σαββίδης), Ρέστας, Κιορμήτρου,Παπαδόπουλος, Νικουλάε (50 Κοτσαμπασίδης), Μαρκάκης Ηλ. (74 Φιλιππίδης), Γκιαλόπουλος, Μπλιάντσε, Γκόρδης.

**Η διοίκηση του Πανιωνίου Ξεριά ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Θεαγένη για την μεταφορά από και προς το λιμάνι και εύχεται καλή συνέχεια.

**Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το τουρνουά μικρών ηλικιών που διοργάνωσε ο ΑΟ Θεαγένης. Η διοίκηση του συλλόγου ευχαρίστησε τον Βρασίδα Ν. Περαμου, τη Δόξα Θεολόγου, τον ΑΟ Ποταμιάς και τον Άρη Πρίνου για τη συμμετοχή τους στην όμορφη για τα παιδιά εκδήλωση.

Ποσειδών Καβάλας-ΠΑΟΚ: 4-3

Αγγλικό σκορ, 4-3, στο γήπεδο του Χαλκερού στην κόντρα του Ποσειδώνα με τον ΠΑΟΚ για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο κατάφεραν να προηγηθούν με 0-2, με τέρματα από τον Ντέντε και τον Πρ. Παπαδόπουλο. Ο προπονητής του Ποσειδώνα έκανε γρήγορες αλλαγές, άλλαξε τα πλάνα του και δικαιώθηκε στην εξέλιξη του αγώνα. Στο 27, μετά από σέντρα του  Μαρούδα, ο Καργανιώτης με κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Στο 36 ο Μαρούδας εκμεταλλευόμενος σύγχυση στα καρέ του ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι προβάδισμα για το 2-3 με τον Παπαδημητρίου. Στο 60 ο Μαρούδας με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, 3-3. Στο 68 ο Πουλής με ωραία ατομική ενέργεια έκανε την ολική ανατροπή για το 4-3 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες δύο-τρεις καλές στιγμές για να διευρύνουν το υπέρ τους  σκορ. Στο 90 έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κυργίδης. Ο Ποσειδών ζήτησε και ένα πέναλτι σε χέρι αμυντικού στο πρώτο μέρος.

Συνθέσεις

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Κοτσέλα, Χατζηαντωνίου, Πουλής (90 Πολατίδης), Καραμπάσης, Κοζανίδης (17 Χατζηιωακειμίδης), Μουρουζίδης Γ. (25 Μουρουζίδης Π.), Μαρούδας, Γραμματικόπουλος (25 Κοτίλι), Καργανιώτης, Κυργίδης.

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Τιάκας, Μπάρτσι Άντζο, Ηλιόπουλος, Παπαδημητρίου, Τσιπούρης, Ντέντε, Τσουμάνι, Μπόζης, Μουράτι, Παπαδόπουλος Πρ. Αλλαγές έπαιξαν οι Μαυρομάτης και Μπάρτσι Αν.

Ολυμπιακός Καβάλας-Αίας Παναγίας: 3-0

Ο Ολυμπιακός Καβάλας λύγισε την αντίσταση του  Αία Παναγίας με 3-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην 2η θέση της κατάταξης. Στο 30ο λεπτό ο Πετρόπουλος έκανε το 1-0 και στο 38 ο Αδαμίδης έκανε το 2-0. Στην επανάληψη, ο Αίας ανέβηκε να πιέσει και είχε ένα ακυρωθέν γκολ του Μανακούδα ως οφσάιντ υπό έντονες διαμαρτυρίες ότι έπρεπε να μετρήσει. Στο 88 ο Μπεκίρης με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων αναφέρθηκε ότι ο διαιτητής ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των παικτών του Ολυμπιακού.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός Καβάλας

Αλεξανδράκης, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Κυριαζης, Θωμαδάκης, Παπαδήμας, Ζώγας, Αδαμίδης, Πελτέκης, Πανταζίδης, Λέξας. Αλλαγές έπαιξαν οι Ξηντάρας, Μπόνος, Μπαρέτας, Γερμανίδης.

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπεκίρης, Σοφιάς, Πασχάλης, Ζυμάρης Κ., Ζυμάρης Ι., Χοτζαλάρι, Κόλλα, Μανακούδας, Μπόσκος. Αλλαγές έπαιξαν οι Κωστίδης, Γεωργαλάς Σ., Κωστίδης Π.

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Μαίανδρος Γέροντα-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, στον βαρύ αγωνιστικό χώρο στον Γέροντα στον κόντρα μεταξύ του τοπικού Μαίανδρου και του Ποντιακού Ποντολιβάδου για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος είχε την υπεροχή ο Ποντιακός που κατάφερε να προηγηθεί και είχε και χαμένο πέναλτι. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, ισοφάρισαν και είχαν και ευκαιρίες για να πάρουν το ματς. Για πρώτη φορά, όπως σημειώθηκε από τους φιλοξενούμενους, τερματοφύλακας του Ποντιακού (ο Δαούτσαλης) ήταν εκ των κορυφαίων ενός αγώνα και έδωσε βαθμό στην ομάδα του

Φάσεις και γκολ

Στο 5ο λεπτό προσπάθεια του Κίτσου άουτ. Στο 18 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι-υπό διαμαρτυρίες-όμως ο Ουλφανίδης που πήγε στην εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά την μπάλα άουτ. Στο 24 ο Σοναρίδης έκανε το 0-1. Στο 35 σουτ του Τριανταφυλλίδη στο δοκάρι.

Ο Γέροντας μπήκε δυνατά στην επανάληψη, είχε φάσεις με Τσεπελίδη και Κερίδη και στο 60 ο Ράδος, μετά από σύγχυση στην περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα σουτ του Τσεπελίδη, έδιωξε με τα ακροδάκτυλα ο Δαούτσαλης και η μπάλα αργά και βασανιστικά λόγω λάσπης πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Συνθέσεις

Μαίανδρος Γέροντα

Τσιτσιλικάκης, Χισένι (55 Κότσι), Καμτσικλής, Ράδος, Καράκιζλης, Λάσπατζης, Τσεπελίδης, Νεοφυτίδης (50 Γιοβανόπουλος), Τριανταφυλλίδης, Κερίδης, Κίτσος (70 Χατζηκυριάκου).

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Δαούτσαλης, Κασαμπάς, Αλαφογιάννης (65 Μυλωνάς), Ζλατίνης, Θωμαϊδης, Κωνσταντινίδης Π, Καραφυλλίδης (43 Κωνσταντινίδης Ι.), Ουλφανίδης, Λεπίδας (60 Τόλιας), Εμμανουηλίδης, Σοναρίδης.

**Ο Ποντιακός Ποντολιβάδου ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Μαίανδρου Γέροντα για την άψογη φιλοξενία. Το μόνο που χωρίζει τις  δύο ομάδες είναι το 90λεπτο του αγώνα.

**Στο περιθώριο του αγώνα είχε στηθεί ψησταριά και τα σουβλάκια που όλοι δοκίμασαν ήταν ιδιαίτερα νόστιμα.

2ος όμιλος

ΜΑ Φιλίππων-ΑΟ Κάρυανης: 3-0

Ο ΜΑ Φιλίππων δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον ΑΟ Κάρυανης στο εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β κατηγορίας κερδίζοντας με 3-0. Στο 40 ο Ηλ. Σαββόπουλος έκανε το 1-0. Στο 60 ο Καραγιαννίδης σκόραρε για το 2-0 και στο 70 ο Σακκόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Συνθέσεις

ΜΑ Φιλίππων

Μπατζόνης, Φαρσάκογλου, Σαββόπουλος Μ. Καγκασίδης, Γρηγοριάδης (46 Βαμβακίδης), Βασιλειάδης, Σκονίδης (86 Χαλελπίδης), Σαββόπουλος Η. (75 Καϊσίδης),  Σακκόπουλος, Λόλακας (60 Τσομπανίδης), Καραγιαννίδης.

ΑΟ Κάρυανης

Μησίν, Χατζής, Καλιμάνης, Πετρίδης, Μανώλκας Ι. (80 Σιδέρης), Γλούφτσιος, Χατζηανδρέου, Ρούστα (77 Σίτσας), Πέπα (63 Αναστασιάδης), Κοσμάς, Κούτρας Ζ.

Μακεδονικός Αμισιανών-Ασπίδα Πολυστύλου: 3-1

Ο Μακεδονικός Αμισιανών υποδέχθηκε την Ασπίδα Πολυστύλου στο κρίσιμο παιχνίδι που εκκρεμούσε από την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου και οι γηπεδούχοι κατέκτησαν πολύτιμη νίκη με 3-1. Στο 30 ο Άγκο άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 35 ο Πασχάλας με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 41 ο Σπίνος ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η Ασπίδα μείωσε σε 3-1 με εύστοχο πέναλτι του Φρόκου. Στο 89 κέρδισε νέο πέναλτι, στην «βούλα» πήγε και πάλι ο Φρόκου όμως έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Παπαντωνίου, Ματσάγκος, Μουλλάι, Γαϊτατζής, Μπέκο, Νικολαϊδης, Μπάσσιας, Τσάφα (30 Πασχάλας), Άγκο (86 Τσετίνης), Σπίνος (75 Μπερίδης), Κεχαγιάς (76 Δροσόπουλος).

Ασπίδα Πολυστύλου

Κουτουμάνος, Εδιάρογλου, Γκουλικάρι, Ξάνης, Λίτσας, Κοσμολάρι, Ηλιάδης (70 Τζήκος), Σκαμνός, Λέσι (60 Γιαντσακλίδης), Φρόκου, Δόνος Α. (55 Ανέστης).

Αστέρας Φωλιάς-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 3-0

Ο Αστέρας Φωλιάς ήταν καλύτερος του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στο μεταξύ τους γειτονικό ντέρμπι για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 3-0. Στο 25 ο Τσιγκόλα έκανε το 1-0. Στο 65, εκτέλεση φάουλ του Φοριάρη, κεφαλιά του Κότσι για το 2-0. Στο 84 ο Τσιγκόλα… ξαναχτύπησε και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Συνθέσεις

Αστέρας Φωλιάς

Χρυσανίδης, Τριανταφυλλίδης (46 Τουμπαλάς), Κεδίκογλου (66 Χρυσανίδης), Μαυροματίδης, Φοριάρης, Πασχαλίδης, Μητριτζόνης, Κότσι, Τσιγκόλα, Ξανθόπουλος (85 Βούλγαρης), Αντωνιάδης Ιωσήφ (82 Αντωνιάδης Ι.).

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Πεσκελίδης, Μπαζιάμης (58 Τσιοπανίδης), Σπανδωνίδης, Αλεξανδρίδης, Φελλαχίδης, Δραγουδάκης, Τσαβδαρίδης (70 Κρόκος), Κοκονόζι, Σπυρίδης, Φέρκο, Ιντρίζι.

Ν.Μ.Α.Ορφανίου-Άρης Ζυγού: 3-4

Νίκη με μεγάλη ανατροπή και 3-4 κατέκτησε ο Άρης Ζυγού στο Ορφάνι στο ματς της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25λεπτο με 3-0, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 πριν την λήξη του ημιχρόνου και στην επανάληψη έφτασαν στο τελικό… αγγλικό υπέρ τους 3-4.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 5ο λεπτό ο Ευθυμίου είχε δοκάρι. Ακολούθησαν δύο γκολ του Μυλωνά και ένα ακόμη του Στ. Μηλιάδη –τα δύο ήταν εύστοχα πέναλτι-για το 3-0 υπέρ του Μέγα Αλέξανδρου. Στο 40 ο Λιόλιος με σουτ μείωσε σε 3-1 και στο 44 σε φάση διαρκείας, σουτ του Γυαλίδη στο δοκάρι (με διαμαρτυρίες ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή), στην επαναφορά χέρι αμυντικού και πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο Γυαλίδης για το 3-2.

Στο 55 ο Ελ Βαφάκης από το ύψος της περιοχής ισοφάρισε σε 3-3. Στο 77 εκτέλεση κόρνερ του Ζεϊτίδη και ο Γυαλίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-4. Με την λήξη του αγώνα αποβλήθηκε ο Νότας καθώς φέρεται πως έβρισε.

Συνθέσεις

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Μαυρόπουλος, Τσαλκατίδης, Φιλόσγολου, Γκίνογλου, Μυλωνάς, Κουτσογιάννης, Ψητόπουλος, Μαντέσος, Θωμάς, Πουρσαϊτίδης, Μηλιάδης Στ.

Άρης Ζυγού

Τσανάκαλης, Οζγουρίδης Ε., Ζεϊτίδης, Μποζούρι (60 Νότας), Γκαϊτατζής, Ευθυμίου, Λιόλιος, Γυαλίδης, Αδαμαντίου (20 Οζγουρίδης Χ.), Αβραμίδης (78 Μιχαλίτσης), Βαφάκης Ελ. (89 Κίτρος).

Κεραυνός Καλλιράχης-ΑΟ Ποταμιάς  δ.δ

Ατρόμητος Λεκάνης-Μυρμιδόνες Καβάλας  δ.δ.

2ος όμιλος (εξ αναβολής, 16η αγωνιστική)

Αίας Παναγίας  (13-51) 9

**Ο Αίας Παναγίας έχει τιμωρία -3β. για την περίοδο 2017-2018 και -2 για τη σεζόν 2018-2019.