http Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Νίκες για 4 γηπεδούχους, «διπλό» για την Παναγία
Sunday, 11 February 2018 16:09

Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Νίκες για 4 γηπεδούχους, «διπλό» για την Παναγία

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Μόλις πέντε παιχνίδια έγιναν για την 16η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας ΕΠΣΚ. Στα τέσσερα εξ αυτών νικητές αναδείχθηκαν οι γηπεδούχοι και πιο συγκεκριμένα ήταν ο Κεραυνός Κρηνίδων, η Δόξα Αμυγδαλεώνα, ο Κεραυνός Ελευθερών και ο Μαίανδρος Γέροντα. Σπουδαίο «διπλό» κατέκτησε ο Αίας Παναγίας στο Ποντολίβαδο (0-4).  Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Αίας Παναγίας: 0-4

Ο Αίας Παναγίας κατέκτησε πολύτιμο «διπλό», με 0-4, στο γήπεδο του Ποντολιβάδου στο ντέρμπι παραμονής με τον τοπικό Ποντιακό για την 16η  αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Φραγκιόγλου με πλασέ έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές να προηγηθούν στο ξεκίνημα του αγώνα, πίεσαν μετά το 0-1 όμως το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στο 60 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόλλα έγινε το 0-2. Στο 62 ο Κοντάκης κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην «βούλα» για το 0-3. Στο 79 ο Φραγκιόγλου, μετά και από λάθος του Τζανίδη, διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Συνθέσεις

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Τζανίδης, Αλαφογιάννης (71 Κανταϊδης Π.), Κωνσταντινίδης, Θωμαϊδης, Παπαδόπουλος, Ουλφανίδης, Καραφυλλίδης (10 λτ Ζλατίνης), Σοναρίδης, Τόλιας (46 Λεπίδας), Εμμανουηλίδης, Κωνσταντινίδης  Ι. (71 Καραϊσαρλίδης)

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπεκίρης, Φώκας, Πασχάλης, Φραγκιόγλου, Ζυμάρης Ι., Χοτζαλάρι, Κόλλα (78 Κωστίδης Γ.), Κοντάκης, Κωστίδης Π., Γεωργαλάς Σ.(86 Κατραντζής).

Μαίανδρος Γέροντα-Μυρμιδόνες Καβάλας: 4-2

Ο Μαίανδρος Γέροντα παραμένει αήττητος στον 2ο γύρο του 1ου ομίλου της  Β΄ κατηγορίας, με 2 ισοπαλίες και μια νίκη. Πιο συγκεκριμένα, για την 16η αγωνιστική υποδέχθηκε τους Μυρμιδόνες τους οποίους λύγισε με 4-2.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τους  γηπεδούχους να έχουν δύο καλές στιγμές, με Νεοφυτίδη και Καράκιζλη και ένα δοκάρι με τον Καμτσικλή. Στο ίδιο διάστημα οι Μυρμιδόνες είχαν ένα σουτ του Λίτσι που πέρασε σίρριζα άουτ.

Το δεύτερο μέρος ήταν… χορταστικό. Στο 47 σουτ του  Κίτσου, απόκρουση, η μπάλα στρώθηκε στον Νεοφυτίδη που έκανε το 1-0. Στο 49 ο Τσεπελίδης από το κέντρο έγραψε το 2-0. Ακολούθως ο Γέροντας είχε δύο δοκάρια με τον Τριανταφυλλίδη. Στο 61 σέντρα του Τριανταφυλλίδη, κεφαλιά του Κίτσου και 3-0. Οι Μυρμιδόνες πίεσαν και ο Αντωνάκης μείωσε σε 3-1. Στο 86 μετά από κόρνερ του Τριανταφυλλίδη, κεφαλιά του Ράδου για το 4-1. Στο 90 ο Παπαδόπουλος μείωσε στο τελικό 4-2.

Συνθέσεις

Μαίανδρος Γέροντα

Τσιτσιλικάκης, Κότσι (46 Χισένι), Καμτσικλής, Καράκιζλης, Ράδος, Λάσπατζης (65 λ.τ. Γιοβανόπουλος), Κίτσος, Τσεπελίδης, Τριανταφυλλίδης, Κερίδης.

Μυρμιδόνες Καβάλας

Σουγιολτζής, Μακρής (85 Λιόλιος), Σιδηρόπουλος, Σαμαράς (80 Παπαγιαννίδης), Νικολάου (65 Χοπουρίδης), Φιλιππίδης, Παπάς, Αντωνάκης, Λίτσι (50 Παπαδόπουλος), Χατζάτογλου, Μητρούσης.

2ος όμιλος

Κεραυνός Κρηνίδων-Ένωση Παγ. Δρυάδας: 2-0

Ο Κεραυνός Κρηνίδων πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο της συνάντησης με την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και αυτά ήταν αρκετά για να πάρει και το τρίποντο που τον κρατά μόνο στην κορυφή. Στο 10ο λεπτό ο Χατζησάββας έκανε το 1-0 και στο 16 ο Καπακτσόγλου έπιασε σουτ έξω από την περιοχή που κατέληξε στο γάμα για το 2-0.

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε ο νεαρός τερματοφύλακας της Ένωσης Παγ. Δρυάδας, Κώστας Φασουλής με την παρουσία του.

Συνθέσεις

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Αντωνάκης (69 Λαφτσίδης), Τσολακίδης, Παπαδόπουλος Θ., Γεωργιάδης, Σπυρίδης, Πρέζιος (86 Καρασακαλίδης), Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας, Μοσχόπουλος, Καπακτσόγλου (81 Γκιούρας).

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Φασουλής, Καζαντζόγλου, Ελευθεριάδης Γ., Κεχαγιάς Ν., Αβραμίδης Χ. (76 Δαύτσιος Απ.), Τσιπουρόπουλος, Ζαππίδης, Λίτσας Π. (41 Μαλακόζης Φ.), Κυρανούδης, Χωλίδης (69 Δαύτσιος Θ.), Σαουλίδης (86 Καραγιάννης Π.).

**Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας έκανε ο νεαρός Πρόδρομος Καραγιάννης. Κατάγεται από το Παλαιοχώρι και μέχρι πρότινος αγωνιζόταν στα τμήματα υποδομής του Ορφέα Ελευθερούπολης.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Βυζάντιο: 4-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (10/2) για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 4-1. Ο Τσανουσίδης μετά από κλέψιμο έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν λίγο μετά σουτ του Μπεζυργιάννη, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Καρύδη και στη συνέχεια αποκρούστηκε. Υπήρξαν διαμαρτυρίες ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή και έπρεπε να μετρήσει γκολ όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Τσαρούχας με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Σε αντεπίθεση ο Τσανουσίδης, μετά από μπαλιά του Τσαρούχα, έκανε το 0-3. Στο 42 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Μαυρίδης όμως απέκρουσε ο Καρύδης.

Το Βυζάντιο μπήκε δυναμικά στην επανάληψη, πίεσε ασφυκτικά (έγιναν και σχετικές αλλαγές με την είσοδο πιο επιθετικών παικτών) και στο 62 ο Μπεζυργιάννης μείωσε σε 3-1. Στο 81 ο Μπουραζάνης διαμόρφωσε το 4-1. Στο 85 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σταματάκης γιατί αντιμίλησε στον διαιτητή.

Συνθέσεις

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Τάρης, Πατέρας, Τασιάδης, Βαγενάς, Παπαβασιλείου, Καραγιαννούδης (65 Μπουραζάνης), Γιορμπαλίδης (80 Ιγνατιάδης), Μακατασίδης (46 Σουφλέρης), Τσανουσίδης (70 Χαζαρίδης), Τσαρούχας

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Κανέλλης Β., Βασιλειάδης Α., Παπαδόπουλος Μ.,  Δημητριάδης Α.Σπ. (55 Σαββατιανός) , Τιμοσίδης (55 Μπουμπέκη), Λάσκαρης, Τόσιος, Σταματάκης, Δημητριάδης Α.Θ., Μπεζυργιάννης

Κεραυνός Ελευθερών-ΑΟ Ελαιοχωρίου: 5-0

Ο Κεραυνός Ελευθερών επιβλήθηκε του ΑΟ Ελαιοχωρίου με 5-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ από τους Κωνσταντάρα και Τραγαντζόπουλο. Στην επανάληψη σκόραραν οι Τζιτζιός (3-0), Ι. Μυτιληναίος (4-0) και Τραγαντζόπουλος (5-0 με εύστοχο πέναλτι).

Συνθέσεις

Κεραυνός Ελευθερών

Συκαδάς, Πέπα Ε. (75 Χατζηπαναγιώτου), Λίκα (46 Κλωναρίδης), Κωστόπουλος, Πατρίδας, Δανιηλίδης (60 Μυτιληναίος Μ.), Αναστασιάδης, Τζιτζιός, Τραγαντζόπουλος, Κωνστανταρας Κεσετζής (46 Μυτιληναίος Ι.)

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Ζαφειρίου, Ορφανίδης Σ., Δημητριάδης, Μαυρομάτης, Βατσιόλης, Σταμπολίδης, Ορφανίδης Σοφ., Θεοδοσιάδης, Βασιλειάδης, Ορφανίδης Π., Γραντσίδης. Αλλαγές αγωνίστηκαν οι Πακαταρίδης και Νικολαϊδης.

Αποτελέσματα

1ος όμιλος (16η αγωνιστική)

Θεαγένης-ΑΟ Ποταμιάς   δ.δ.

Ποσειδών Καβάλας-Ατρόμητος Λεκάνης  δ.δ.

Ολυμπιακός Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης  δ.δ.

Μαίανδρος Γέροντα-Μυρμιδόνες Καβάλας  4-2

Άρης Πηγών-Πανιώνιος Ξεριά   δ.δ.

Άρης Πρίνου-ΠΑΟΚ Καβάλας   δ.δ.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Αίας Παναγίας 0-4

2ος όμιλος  (16η αγωνιστική)

Μακεδονικός Αμισιανών-Ασπίδα Πολυστύλου     δ.δ.

Αίας Παναγίας  (12-47) 6  (*)

**Ο Αίας Παναγίας έχει τιμωρία -3β. για την περίοδο 2017-2018 και -2 για τη σεζόν 2018-2019.

(*) Ο Ατρόμητος Λεκάνης έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.