http Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Στο +9 ο Άρης Πηγών, χωρίς απώλειες ο Κεραυνός
Sunday, 04 February 2018 20:58

Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Στο +9 ο Άρης Πηγών, χωρίς απώλειες ο Κεραυνός

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πηγών πέρασε με 1-4 από το γήπεδο του Σωτήρος και την κόντρα με τον Κεραυνό Καλλιράχης και ξέφυγε με 9β. μετά την 15η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας αφού τόσο ο Ολυμπιακός Καβάλας όσο και ο Άρης Πρίνου έχασαν τα δικά τους ματς με Θεαγένη και Μυρμιδόνες αντίστοιχα. Ο Κεραυνός Κρηνίδων κατέκτησε το «διπλό» στο Πολύστυλο (0-4).

Εκτός έδρας για τον Ποντιακό, τον ΜΑ Φιλίππων, τον Κεραυνό Ελευθερών, τον  Αστέρα Φωλιάς, το Βυζάντιο αλλά και την Δόξα Αμυγδαλεώνα. Χορταστικό ματς στο Παλαιοχώρι και νίκη για την τοπική ομάδα, τρίποντο για τον ΑΟ Ποταμιάς, πεντάρα για τον ΠΑΟΚ: Λευκή ισοπαλία στην Λεκάνη. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Πηγών: 1-4

Ματσάρα σε βαρύ αγωνιστικό χώρο έγινε στο γήπεδο του Σωτήρος μεταξύ του Κεραυνού Καλλιράχης και του Άρη Πηγών για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι πρωτοπόροι κατέκτησαν προηγήθηκαν με 0-3 στο 25ο λεπτό και έφτασαν στο «διπλό» με 1-4. Οι γηπεδούχοι έδωσαν συγχαρητήρια στον αντίπαλο τους για το παιχνίδι, που έγιναν σε αθλητικό πνεύμα.

Τα γκολ του  αγώνα

Στο 9ο λεπτό ο Ναθαναηλίδης έκανε το 0-1. Στο 11 ανατροπή του Ζαρκαντζά και πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο Ι. Ναθαναηλίδης που έκανε το 0-2. Στο 25, σε αντεπίθεση, ο Νικολόπουλος μοίρασε στον Μαγουλά που ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 2ο ημίχρονο ο Κεραυνός μπήκε καλύτερα και στο 70 με πέναλτι του Σινάνι μείωσε σε 1-3. Στο 93 σε αντεπίθεση ο Νικoλόπουλος  διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Συνθέσεις

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Α., Παπαθεοδώρου Θ., Μητσαράς, Προύντζος, Λαπούσι, Ντομπρούσι, Παπαθεοδώρου Δ., Τζανετής, Ξηλογιώργης (84 Ντότσε), Κλωφάς (80 Καβαλιώτης), Σινάνι (88 Τοπαλίδης).

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Σαμαράς, Κάπατζης, Μαλλίδης, Αρσένογλου, Μαϊδανός (65 Παπαργυρίου), Ζαρκαντζάς (27 λ.τ. Κοκάι), Μπουντρούδης (80 λ.τ. Ναθαναηλίδης Ε.), Ναθαναηλίδης Ι., Μαγουλάς (60 Νικολαϊδης), Νικολόπουλος.

**Ο άσος του Κεραυνού Καλλιράχης, Σινάνι, διακομίστηκε μετά την λήξη του αγώνα στο Κέντρο Υγείας όπου απέκτησε ράμματα στο πόδι.

**Διαιτητές οι Τζόλας, Κατσικαρώνης, Αλχαζίδης (οι γηπεδούχοι ανέφεραν ότι οι βοηθοί ήταν εξαιρετικοί).

Πανιώνιος Ξεριά-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-3

O Ποντιακός Ποντολιβάδου ήταν καλύτερος του Πανιωνίου στο γήπεδο του Ξεριά για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το πολύτιμο «διπλό» με 2-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Σοναρίδη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντινίδη. Στο 30 ο Εμμανουηλίδης έκανε το 0-2. Στο 43 ο Μπλιάντσε μείωσε σε 1-2 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 60 ο Γκιαλόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 και στο 80 από μπαλιά του Καραφυλλίδη, ο Εμμανουηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Συνθέσεις

Πανιώνιος Ξεριά

Περπερής, Κοτσαμπασίδης, Καουσλίδης, Ρέστας (46 Φιλιππίδης), Τσουρλής (64 Κιορμήτρου), Παπαδόπουλος, Παγωνόπουλος (46 Νικουλάε), Μπλιάντσε, Σαββίδης (46 Δρόσος), Γκιαλόπουλος Γκόρδης

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Τζανίδης, Παπαδόπουλος Γ., Αλαφογιάννης (90 Θεοχαρίδης), Κωνσταντινίδης π., Θωμαϊδης, Ουλφανίδης, Καραφυλλίδης, Λεπίδας (90 Καραϊσαρλίδης), Εμμανουηλίδης, Κωνσταντινίδης Ι., Σοναρίδης (46 Κανταϊδης Π.).

**Ιδιαίτερη μνεία και ευχαριστήριο από τον Ποντιακό Ποντολιβάδου για τον Φώτη Καραφυλλίδη, που ήρθε για να βοηθήσει το σύλλογο από τη Θεσσαλονίκη, και ήταν από τους κορυφαίους και αυτός που έκανε την ασίστ στο τρίτο γκολ που ήταν και το νικητήριο. Από τους διακριθέντες του αγώνα και ο Εμμανουηλίδης.

**Η διοίκηση του Ποντιακού ευχαρίστησε  την αντίστοιχη του Πανιωνίου Ξεριά για την φιλοξενία.

ΑΟ Ποταμιάς-Ποσειδών Καβάλας: 1-0

Σε κακό αγωνιστικό χώρο, λόγω της λάσπης από την βροχόπτωση των τελευταίων ωρών, ο ΑΟ Ποταμιάς κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Ποσειδώνα Καβάλας με 1-0. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και όλα έδειχναν ότι θα κρινόταν στο γκολ. Το πέτυχε στο 70ο λεπτό ο Κ. Σπυριάδης με γυριστό σουτ έξω από την περιοχή, ήταν ένα ωραίο γκολ που ο έμπειρος άσος το αφιέρωσε στον αδικοχαμένο φίλο του Αλέξανδρο Αρακελιάν. Οι γηπεδούχοι είχαν και τρεις ακόμη φάσεις στο ματς. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις καλές στιγμές στο ματς και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό με τον Κοζανίδη.

Συνθέσεις

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Πέτσι, Προδρόμου Ι., Κομποτές (69 Πασχάλης Γ.), Βούλγαρης, Προδρόμου Αν., Σπυριάδης (89 Μερέσης), Κόλλα Αν., Μπαρούμας (83 Τοπτσής Β.),  Δημητρέκος (79 Καζάρας Εμ.).

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Κοτσέλα, Καραμπάσης, Μαρούδας, Κοζανίδης, Κυργίδης, Χατζηαντωνίου, Πουλής (40 λ.τ. Γραμματικόπουλος), Τσιρικτσίδης, Καργανιώτης, Μουρουζίδης  Γ.

**Η διοίκηση του Ποσειδώνα ευχαρίστησε την αντίστοιχη του ΑΟ Ποταμιάς για την φιλοξενία. Όπως αναφέρθηκε, το παιχνίδιξεκίνησε με 40 λεπτά καθυστέρηση για να φτάσει στο γήπεδο ο γιατρός της συνάντησης.

ΠΑΟΚ-Αίας Παναγίας: 5-0

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το πρωί της Κυριακής (4/2) τον Αία Παναγίας για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πέτυχε ευρεία νίκη με 5-0. Στο 20ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαυρομάτη, ο Παπαδημητρίου έκανε το 1-0. Στο 40 ο Ντέντε έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 67 ο Μπόζης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0, στο 75 ο Ντέντε με εύστοχο πέναλτι έκανε το 4-0 και στο 85 ο Μπόζης διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Η αποστολή του Αία Παναγίας έφτασε στο Κωτσάλου με καθυστέρηση και δεν κατάφερε κάτι καλό στο ματς.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ

Μιχελάκης, Ηλιόπουλος (70 Καληντέρης), Τιάκας, Μπάρτσιν Αντ. Μαυρομάτης (75 Γιοβανάκης), Παπαδάτος (66 Λημναίος), Τσιπούρης, Παπαδημητρίου (60 Καραμπιπέρης), Ντέντε, Μπόζης, Μουράτη.

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπεκίρης, Φώκας, Πασχάλης, Φραγκιόγλου (60 Κωστίδης Π.), Ζυμάρης Ι. (80 Κωστίδης Γ.), Χοτζαλάρη, Αλμπάνης, Κόλλα (46 Γεωργαλάς Σ.), Μανακούδας (80 Παπαδημητρίου), Κοντάκης.

**Ο ΠΑΟΚ Καβάλας έκοψε την πρωτοχρονιάτικη του πίτα το βράδυ του Σαββάτου (3/2) στο καφέ μπαρ «Centro». Στην διάρκεια της εκδήλωσης βραβεύτηκε ο πρόεδρος του συλλόγου Δημοσθένης Μπόδος και το μέλος του διοικητικού συμβουλίου και πρώην πρόεδρος  της ΕΠΣ Καβάλας Γιώργος Σουφλέρης για την πολυετή παρουσία τους στα δρώμενα του τοπικού μας ποδοσφαίρου.

**Ο διαιτητής του αγώνα, Αν. Κατσίνης, απέβαλε, στο 30ο λεπτό και μετά από υπόδειξη του 1ου βοηθού, τον προπονητή του ΠΑΟΚ Θ. Μαδέση από τον πάγκο για διαμαρτυρίες.

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Θεαγένης-Ολυμπιακός Καβάλας: 2-0

Δυνατό ήταν το παιχνίδι της Κυριακής (4/2), στο γήπεδο του Λιμένα, μεταξύ του Θεαγένη και του Ολυμπιακού Καβάλας, σε λασπώδες αγωνιστικό χώρο λόγω της τελευταίας βροχόπτωσης. Ο Θεαγένης πέτυχε μια σπουδαία νίκη γοήτρου με 2-0, με δύο τέρματα στο τελευταίο 15λεπτο.  Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές καλές στιγμές στο ματς όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Κωνσταντινίδης ήταν εκ των κορυφαίων. Στο 78 ο Τσετάνι κατάφερε να παραβιάσει την εστία του για το 1-0. Στο 85, μετά από ωραία ενέργεια του Μαλακογιάννη, ο Καραντόλας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο 70 προσπάθεια του Μαλακογιάννη ο Κωνσταντινίδης έβγαλε στο γάμα και η μπάλα πήγε στο δοκάρι.

Συνθέσεις

Θεαγένης

Καντιώτης, Λαχανάς, Λούσος, Μπόσκος, Πάτσης, Μαλίμης, Μαλακογιάννης, Μάμμος, Γιριχίδης (60 Λάμπρου), Καραντόλας, Τσετάνι (80 Γαλλόπουλος).

Ολυμπιακός Καβάλας

Κωνσταντινίδης, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Κυριαζής, Θωμαδάκης, Γαϊτανέρης, Ζώγας (72 Αγγελόπουλος), Αδαμίδης, Λέξας, Χατζηνικολάου (46 Πελτέκης), Ξηντάρας.

**Η διοίκηση του Ολυμπιακού Καβάλας ευχαριστεί την αντίστοιχη του Θεαγένη για την μεταφορά από και προς το γήπεδο του Λιμένα αλλά και για την φιλοξενία. Παράλληλα, οι δύο πρόεδροι των συλλόγων, Δ. Γρετσίστας και Μ. Καρολίδης, είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις για το τοπικό μας ποδόσφαιρο.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Άρης Πρίνου: 2-0

Οι Μυρμιδόνες Καβάλας είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήραν το τρίποντο με 2-0. Στο 25ο λεπτό ο Γιαννάκης έκανε το 1-0 και στο 70 μετά από ωραία προσπάθεια του Αντωνάκη και ασίστ ο Γιαννάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Συνθέσεις

Μυρμιδόνες Καβάλας

Σουγιολτζής, Μπαδιανούδης, Σιδηρόπουλος, Μπράουν, Νικολάου, Μακρής, Παπάς, Μητρούσης (70 Παπαδόπουλος Κ.), Γιαννάκης, Χατζάτογλου (65 Λίτσι), Αντωνάκης (85 Χοπουρίδης).

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Κούρα (46 Παπαδόπουλος Γ.), Χριστινίδης, Καραβούζης, Μαυρίδης, Δημητρίου, Παπαγεωργίου Π., Δάνογλου (75 Λόγγος), Ντερομεμάι (85 Ανδρέου), Ηλιάδης, Πιπελές (60 Ψιακίδης).

Ατρόμητος Λεκάνης-Μαίανδρος Γέροντα: 0-0

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο γειτονικό ντέρμπι Ατρόμητος Λεκάνης-Μαίανδρος Γέροντα για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο  ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν καλές στιγμές με Χατζηκυριάκου, Καράκιζλη και Νεοφυρίδη. Η Λεκάνη μπήκε καλύτερα στην επανάληψη είχε ευκαιρίες με Καλογήρου και Χάιτα και στη συνέχεια ο Γέροντας είχε καλές στιγμές με τους νεοαποκτηθέντες Τριανταφυλλίδη και Χατζηκυριάκου. Ο Τσεπελίδης είχε μια κεφαλιά που απέκρουσε ο Ράπτης. Μετά το 80 ο Ατρόμητος πίεσε εκ νέου όμως το ματς έμεινε στο 0-0.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Καραμανλίδης Χρ., Παπαδόπουλος, Χάκα, Ελευθεριάδης (46 Χάιτας), Καλογήρου, Τσαπουρνίδης (46 Τολμίδης Δ.), Καραμανλίδης Γ., Καστανιδης, Καραμανλίδης Κ.Χ. (65 Φίλια), Παπαδόπουλος Ι. (46 Μιχαλούστας).

Μαίανδρος Γέροντα

Τσιτσιλικάκης, Χισένι, Καμτσικλής, Καράκιζλης, Τσεπελίδης, Κότσι (75 Ουρ Αραμπατζή), Λάσπατζης, Κίτσος, Τριανταφυλλίδης (90 Κουλλαράς), Νεοφυτίδης, Χατζηκυριάκου.

**Πριν τη σέντρα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το νεαρό Παναγιώτη Αλευρά, που δολοφονήθηκε στην Θεσσαλονίκη. Οι παίκτες και προπονητές των δύο συλλόγων κατέθεσαν και ένα λουλούδι σε μια γωνιά του γηπέδου που είχε τοποθετηθεί φωτογραφία του.

2ος όμιλος

ΑΟ Ελαιοχωρίου-Βυζάντιο: 0-2

Το Βυζάντιο είχε την υπεροχή στο Ελαιοχώρι στη κόντρα με την τοπική ομάδα για  την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 0-2. Ο Α. Δημητριάδης έκανε το 0-1 στο πρώτο ημίχρονο και ο Σταματάκης διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δοκάρι σε μακρινό σουτ του Σταματάκη και ένα χαμένο τετ α τετ με τον Μπεζυργιάννη. Ο ΑΟ Ελαιοχωρίου πραγματοποίησε καλή εμφάνιση όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς.

**Άριστη διαιτησία του αγώνα: Ρηγούλης, Κωνσταντινίδης Χατζηγεωργίου.

Συνθέσεις

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Ζαφειρίου, Ορφανίδης Σοφ., Δημητριάδης, Μαυρομάτης, Βατσιόλης, Σταμπολίδης, Ορφανίδης Σιμ., Θεοδοσιάδης Γ., Βασιλειάδης, Ορφανίδης Π., Γραντσίδης. Αλλαγή χρησιμοποιήθηκε ο Ξανθόπουλος.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Κανέλλης Β. (60 Σαββατιανός Π.), Βασιλειάδης Χ., Βασιλειάδης Α., Παπαδόπουλος Μ, Τόσιος (75 Τσαγκαλίδης), Λάσκαρης, Τιμοσίδης Π., Σταματάκης, Δημητριάδης Α., Μπεζυργιάννης (85 Χατζηλιάδης).

**Ντεμπούτο με τη φανέλα του Βυζαντίου έκανε ο Π. Σαββατιανός.

ΑΟ Κάρυανης-Δόξα Αμυγδαλεώνα:  0-2

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα προηγήθηκε με 0-2 από το πρώτο 20λεπτο του αγώνα στην Κάρυανη και αυτό ήταν αρκετό για να πάρει το «διπλό» στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Τσανουσίδης έκανε το 0-1. Στο 21 ο Τσαρούχας διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες.

Συνθέσεις

ΑΟ Κάρυανης

Μησίν, Γλούφτσιος, Καλιμάνης, Κούτρας Κ., Πετρίδης (75 Καλλινικίδης), Μανώλκας, Αναστασιάδης, Γιαβάς, Ρουστά (62 Ότσος), Χατζηανδρέου, Κούτρας Ζ. (50 Κοσμάς)

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Κεκρίδης, Τσολακίδης (46 Κουμπρίδης), Πατέρας, Τάρης, Σουφλέρης, Γιορμπαλίδης (33 Μπουραζάνης), Παπαβασιλείου, Τσανουσίδης (76 Ιγνατιάδης), Τσαρούχας (46 Λεμονίδης), Μακατασίδης.

Άρης Ζυγού-Κεραυνός Ελευθερών: 1-3

Ο Κεραυνός Ελευθερών πέρασε νικηφόρα, με 1-3, από το γήπεδο του Ζυγού για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Τζιτζιός έκανε το 0-1 στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια και στο 25 ο Ε. Βαφάκης ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης και εκεί κρίθηκε και το ματς. Πιο συγκεκριμένα, ο Αναστασιάδης έκανε το 1-2 και στο 49 ο Κεσετζής διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Τραγαντζόπουλο.

Συνθέσεις

Άρης Ζυγού

Τσανάκαλης, Ζεϊτίδης, Δομουτζόγλου Αν., Μποζούρι, Γκαϊτατζής, Βαφάκης Ε. (55 Βαφάκης Η.), Μπασδάνης, Μιχαηλίδης, Ευθυμίου (76 Πυργιλής), Αβραμίδης (46 Οζγουρίδης Χ.), Αδαμαντίου (32 λτ. Οζγουρίδης Ε.).

Κεραυνός Ελευθερών

Συκαδάς, Πέπα Ε. (88 Ελέζη), Λίκα (80 Μυτιληναίος Μ.), Πέπα Α. (46 Κωστόπουλος), Πατρίδας, Δανιηλίδης, Αναστασιάδης, Τζιτζιός, Τραγαντζόπουλος, Κωνσταντάρας, Κλωναρίδης (46 Κεσετζής).

Ασπίδα Πολυστύλου-Κεραυνός Κρηνίδων: 0-4

Ο Κεραυνός Κρηνίδων είχε τον έλεγχο και πέρασε με 0-4 από το Πολύστυλο όπου κόντραρε την τοπική Ασπίδα για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Παραμένει έτσι σταθερά στην κορυφή, στο +5 από τον ΜΑ Φιλίππων. Στο 10ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του  Λόλη έγινε το 0-1. Στο 28 σουτ του Πρέζιου για το 0-2. Στο 31 σουτ του Αντωνάκη για το 0-3. Στο 53 σουτ του Χατζησάββα για το 0-4.

Συνθέσεις

Ασπίδα Πολυστύλου

Μέγκας, Γκουλικάρη (66 Τζίκος), Περδίκης, Λίτσας Χ., Ξάνης, Λέσι (58 Χαραλαμπίδης), Γιαντσακλίδης, Σκαμνός, Ανέστης (34 Καριωτάχης), Νερτίλ, Δόνος Α.

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Αντωνάκης (74 Λαζαρίδης), Τσολακίδης, Παπαδόπουλος Θ., Γεωργιάδης, Σπυρίδης, Πρέζιος (67 Λαφτσίδης), Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας (67 Τσολακίδης Π.), Λόλη, Καπακτσόγλου (46 Μοσχόπουλος Ν.).

**Η οικογένεια του Κεραυνού Κρηνίδων εύχεται περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στον παράγοντα του ΜΑ Φιλίππων, Μπάμπη Ευκαρπίδη, που υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση.

**Η οικογένεια του Κεραυνού Κρηνίδων εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια του Αλέξανδρου Αρακελιάν για τον άδικο και πρόωρο χαμό του. Πριν τη σέντρα του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Ένωση Παγ. Δρυάδας-Ν.Μ.Α.Ορφανίου: 4-3

Χορταστικό το παιχνίδι στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου μεταξύ της τοπικής Ένωσης Παγ. Δρυάδας και του Ν.Μ.Α.Ορφανίου που έληξε με το… αγγλικό 4-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 με γκολ του Θ. Δαύτσιου. Το 2-0 έγινε μετά από φάση διαρκείας. Ο Σαουλίδης εκτέλεσε φάουλ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας, κεφαλιά του Κυρανούδη η μπάλα βρήκε στο Νίκα και κατέληξε στα δίκτυα. Στο 58 ο Ψητόπουλος μείωσε σε 2-1 και λίγο μετά ο Χωλίδης έκανε την μπαλιά για τον Σαουλίδη που έκανε το 3-1. Ο Μυλωνάς με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 3-2. Ο Κυρανούδης σκόραρε για το 4-2 και ο Ψητόπουλος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ μείωσε στο τελικό 4-3.

Συνθέσεις

Ένωση Παγ. Δρυάδας

Φασουλής, Ελευθεριάδης, Καζαντζόγλου, Αβραμίδης, Μαλακόζης (78 Πλουμής), Κεχαγιάς, Τσιπουρόπουλος, Κυρανούδης, Χωλίδης, Δαύτσιος Θ. (62 Ζαππίδης), Σαουλίδης.

Ν.Μ.Α. Ορφανίου

Νίκα, Μηλιάδης Στ., Μυλωνάς, Κουτσογιάννης, Φιλόσογλου, Θωμάς, Μαντέσος, Ψητόπουλος, Μηλιάδης Ν., Μηλιάδης Κ.Σ., Γκίνογλου. Αλλαγή έπαιξε ο Πουρσαϊτίδης.

Μακεδονικός Αμισιανών-Αστέρας Φωλιάς: 0-1

Το παιχνίδι στα Αμισιανά ήταν μέτριο χωρίς πολλές ευκαιρίες. Στο 15ο λεπτό ο Ιωσήφ Αντωνιάδης έκανε το 0-1 και αυτό ήταν αρκετό για να πάρει και το «διπλό». Οι γηπεδούχοι είχαν την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 90ο λεπτό όταν κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Πασχάλας όμως ήταν άστοχος. Ο ίδιος παίκτης είχε και μια πολύ καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο Από το 63 ο Αστέρας Φωλιάς έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολή του Μητριτζώνη με 2η κίτρινη κάρτα.

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Χατζηθεοδώρου, Μουλάι, Ματσάγκος, Μπάσιας (74 Μπερίδης), Μπέκο, Νικολαϊδης, Μαυρίδης (56 Τσάφα), Κεχαγιάς, Άγγο, Σπίνος, Πασχάλας.

Αστέρας Φωλιάς

Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης (70 Βούλγαρης), Μητριτζώνης, Μαυροματίδης, Φοριάρης, Πασχαλίδης, Κότσι, Αθανασάκης (27λτ Κεδίκογλου), Τσιγκόλα (85 Αντωνιάδης Ι.), Χρυσανίδης, Αντωνιάδης Ι.  (75 Ξανθόπουλος).

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα- ΜΑ Φιλίππων: 1-3

Η εμπειρία και το βάθος πάγκου ήταν τα βασικά συστατικά της νίκης του ΜΑ Φιλίππων στο γήπεδο «Δ. Παρίδης» με σκορ 1-3. Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση όμως του στοίχισε η απειρία.

Στο 25 ο Βαμβακίδης έκανε το 0-1 ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δύο κεφαλιές, μια με τον Αλεξανδρίδη και άλλη μια με τον Σπυρίδη που κατέληξαν άουτ. Στο 55 σέντρα του Τσιοπανίδη, κεφαλιά του Φέρκο, απόκρουση και ο Σπυρίδης έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα. Στο 70 ο Βαμβακίδης έκανε το 1-2. Στο 80 ο Σακκόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Νίπολι, Ιντρίζι, Σπανδωνίδης, Κουνικαριώτης (75 Κρόκος), Αλεξανδρίδης, Δραγουδάκης, Φέρκο, Κοκονόζι, Σπυρίδης, Τσιοπανίδης, Τσαβδαρίδης.

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Φαρσάκογλου (57 Βασιλειάδης Σ.), Σαββόπουλος, Καγκασίδης, Γρηγοριάδης, Βαμβακίδης (86 Καϊσίδης), Σκονίδης, Σπυρίδης (72 Σαββόπουλος Ηλ.), Λόλακας (72 Σαββίδης), Καραγιαννίδης, Σακκόπουλος.

**Η διοίκηση του ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα συνεχάρη και τους τρεις της διαιτητικής τριάδας που είναι οι Κωστής, Αλεξανδρίδης, Παπαδόπουλος.

**Ντεμπούτο με την φανέλα του ΜΑ Φιλίππων έκανε ο Σακκόπουλος. Αποκτήθηκε επίσης ο Παύλος Οικονόμου.

Αίας Παναγίας  (8-47) 3  (*)

**Ο Αίας Παναγίας έχει τιμωρία -3β. για την περίοδο 2017-2018 και -2 για τη σεζόν 2018-2019.