http Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Συνεχίζουν ακάθεκτοι Άρης Πηγών και Κεραυνός Κρηνίδων
Sunday, 28 January 2018 20:18

Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Συνεχίζουν ακάθεκτοι Άρης Πηγών και Κεραυνός Κρηνίδων

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πηγών και ο  Κεραυνός Κρηνίδων ξεκίνησαν χωρίς απώλειες βαθμών στον 2ο γύρο της Β΄ κατηγορίας με νίκες επί του Θεαγένη και του Ορφανίου αντίστοιχα.

Τρίποντα για τον Ολυμπιακό Καβάλας, τον Άρη Πρίνου, τον Αία Παναγίας, τον ΜΑ Φιλίππων, τον Κεραυνό Ελευθερών, το Βυζάντιο, την Δόξα Αμυγδαλεώνα. Σημαντικά «διπλά» για Πανιώνιο Ξεριά και ΑΟ Κάρυανης, ισοπαλίες σε Γέροντα, Ποντολίβαδο και Φωλιά. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Άρης Πηγών-Θεαγένης: 1-0

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι μεταξύ του Άρη Πηγών και του Θεαγένη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, το κέρδισαν οι γηπεδούχοι με 1-0 και παραμένουν στην κορυφή. Στο 7ο λεπτό ο Αρσένογλου είχε δοκάρι. Στο 30 σουτ του Μαγουλά απέκρουσε ο Καντιώτης. Στο 35 ευκαιρία του Θεαγένη, που είχε υπεροχή στο πρώτο μέρος, με τον Καραντόλα όμως απέκρουσε ο Αϊβαζίδης. Στο 45 από πλάγιο προέκυψε αναμπουμπούλα στην περιοχή και ο Γαμβρέλης έκανε το 1-0. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερα τρεξίματα και κατάφεραν να φτάσουν στο πολύτιμο τρίποντο. Στο 65 ο Μαγουλάς βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Καντιώτη που απέκρουσε σωτήρια.

Συνθέσεις

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Σαμαράς (80 Νικολόπουλος), Αρσένογλου, Μαλλίδης (28 λ.τ. Κλοκίδης), Γαμβρέλης, Κάπατζης, Μπουντρούδης, Ζαρκαντζάς, Ναθαναηλίδης Ι. (89 Κοκάι), Μαγουλάς (70 Μαϊδανός), Νάνος.

Θεαγένης

Καντιώτης, Λαχανάς (70 Τσετάνι), Λούσος, Μπόσκος, Πάτσης, Μαλίμης (70 Γαλλόπουλος), Μαλακογιάννης, Μάμμος, Λάμπρου (46 Νούσιος), Καραντόλας, Τσετάνι Αρμ.

(Φωτογραφία: Αναστασία Σίμου/ σελίδα Άρη Πηγών στο fb)

Ολυμπιακός Καβάλας-ΑΟ Ποταμιάς: 2-1

Ο Ολυμπιακός Καβάλας είχε την ουσία και κατέκτησε το τρίποντο με 2-1 επί του ΑΟ Ποταμιάς για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ξεκίνημα στο ματς όμως στο 20 ο Πετρόπουλος έκανε το 1-0. Στο 39 ο Μπαρούμας ισοφάρισε σε 1-1 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της  επανάληψης, η Ποταμιά πίεσε για την ισοφάριση όμως αντ΄ αυτού ο Πετρόπουλος… ξαναχτύπησε για το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός Καβάλας

Κωνσταντινίδης, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Θωμαδάκης, Ζωγραφάκης, Θεοδοσιάδης, Λέξας, Αδαμίδης, Ξηντάρας, Μπόνος, Ζώγας. Αλλαγές έπαιξαν οι

Πελτέκης, Κυριαζής, Κωνσταντίνου.

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Τοπτσής Β., Τοπτσής Χρ., Πέτσι, Βούλγαρης, Προδρόμου Ι., Προδρόμου Αν., Κόλλα Αν., Σπυριάδης, Μπαρούμας, Δημητρέκος. Αλλαγή χρησιμοποιήθηκε ο Μουσάς Γ.

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Μαίανδρος Γέροντα-Ποσειδών Καβάλας: 1-1

Ο Μαίανδρος Γέροντα και ο Ποσειδών Καβάλας αναμετρήθηκαν για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς με 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, είχε ευκαιρίες που όμως δεν αξιοποίησε. Στο 15 κεφαλιά του Νεοφυτίδη άουτ και στο 35 μονοκόμματο σουτ του Αραμπατζή Ουρ δεν βρήκε στόχο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, υπήρξε ισορροπία, οι γηπεδούχοι είχαν μια ευκαιρία με τον Τσεμπελίδη και στο 60 ο Πουλής έκανε το 0-1. Στο 65 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Ράδος όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Ακολούθησε μια ευκαιρία με τον Γιοβανόπουλο και στο 75 ο Κοτίλι είχε προσπάθεια στο δοκάρι και στη συνέχεια απέκρουσε ο Τσιτσιλικάκης. Στα επόμενα λεπτά ο Γέροντας είχε δοκάρι με τον Γιοβανόπουλο και ένα με τον Νεοφυτίδη και στο 91 από γέμισμα του Λάσπατζη ο Τσεμπελίδης από την περιοχή ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους στιγμές με Πουλή και Π. Μουρουζίδη.

Συνθέσεις

Μαίανδρος Γέροντα

Τσιτσιλικάκης, Χισένι, Αραμπατζή Ουρ (55 Κουλαράς), Καράκιζλης, Ράδος, Λάσπατζης, Τσεμπελίδης, Γιοβανόπουλος, Κότσι, Νεοφυτίδης, Κίτσος.

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Μουρουζίδης Γ. (70 Χατζηιωακειμίδης), Καραμπάσης, Κοτσέλα, Κοζανίδης, Κυργίδης, Χατζηαντωνίου, Τσιρικτσίδης (60 Κοτίλι), Πουλής, Γραμματικόπουλος (90 Γεωργιάδης), Κυψελίδης (30λτ. Π. Μουρουζίδης).

**Ο Χρυσόστομος Κυψελίδης αποχώρησε τραυματίας στο 30ο λεπτό του αγώνα, διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας όπου διαπιστώθηκε ότι έχει σπάσιμο στη κλείδα. Η διοίκηση του Ποσειδώνα, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές του εύχονται περαστικά και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.

**Ο Μαίανδρος Γέροντα απέκτησε τέσσερις έμπειρους παίκτες για τη συνέχεια της προσπάθειας στην Β΄ κατηγορία. Είναι οι Τσιτσιλικάκης, Ν. Μπαλάσης, Γ. Κερίδης και Ε. Καζέλογλου.

**Η διοίκηση του Μαίανδρου Γέροντα, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές εύχονται περαστικά στον Χ. Κυψελίδη που τραυματίστηκε στη διάρκεια του αγώνα. Επίσης, η διοίκηση του συλλόγου απένειμε τα εύσημα για τη διαιτητική τριάδα του αγώνα.

Αίας Παναγίας-Μυρμιδόνες Καβάλας: 2-0

Ο Αίας Παναγίας, με νέο αίμα στη σύνθεση του, υποδέχθηκε τους Μυρμιδόνες Καβάλας για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατάφερε να πάρει πολύτιμο τρίποντο με 2-0. Στο 18ο λεπτό ο ταλαντούχος Μ. Κοντάκης (αποκτήθηκε από τον Θεαγένη, με προϋπηρεσία και στα ΤΕΠ της Ξάνθης αλλά και στις μικτές της ΕΠΣ Καβάλας) με προβολή έκανε το 1-0. Στο 76 ο Φραγκιόγλου με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπεκίρης, Πασχάλης Ε., Φώκας, Καρανίκος Ν. (65 Σοφιάς), Χοτζαλάρι (82 Ζυμάρης Ι.), Αλμπάνης, Κόλλα, Μανακούδας, Κοντάκης (82 Κωστίδης Γ.), Γεωργαλάς Σ. (75 Φραγκιόγλου).

Μυρμιδόνες Καβάλας

Κριθαρέλης, Μητρούσης, Σαμαράς (46 Παχατουρίδης), Μπράουν, Μπαδιανούδης, Μαυρουδής (65 Μακρής), Φιλιππίδης, Παπάς, Γιαννάκης, Χατζάτογλου (60 Σιδηρόπουλος), Λίτσι.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Κεραυνός Καλλιράχης: 3-3

Χορταστική ισοπαλία, με 3-3, στο γήπεδο του Ποντολιβάδου στην κόντρα μεταξύ του Ποντιακού και του Κεραυνού Καλλιράχης για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, ισοφαρίστηκαν σε 2-2, έκαναν το 3-2 και τελικά το ματς έληξε με 3-3. Στο 30 ο Εμμανουηλίδης έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ουλφανίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 2-0. Ο Τζανετής, μετά από κόρνερ του Μ. Προύντζου, μείωσε σε 2-1. Ο Λαπούσι με ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 2-2. Στο 70 με αυτογκόλ του Ντότσε έγινε το 3-2 και λίγο μετά ο Μ. Προύντζος διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Θα σημειώσουμε πως ο τερματοφύλακας του Ποντιακού, Ηρ. Τζανίδης τραυματίστηκε στην διάρκεια του αγώνα και έγινε αλλαγή με τον Γ. Κανταϊδη όμως ο Ουλφανίδης ήταν αυτός που πήγε κάτω από τα δοκάρια.

Συνθέσεις

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Τζανίδης (λ.τ. Κανταϊδης Γ.), Παπαδόπουλος, Ζλατίνης, Θωμαϊδης Μυλωνάς, Κωνσταντινίδης Ι.,  Κωνσταντινίδης Π., Κασαμπάς (60 Κανταϊδης Π.), Εμμανουηλίδης, Ουλφανίδης, Σοναρίδης (65 Θεοχαρίδης)

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Α., Παπαθεοδώρου Θ., Μητσαράς (74 Παπαθεοδώρου Α.), Προύντζος Μ., Λαπούσι, Ντομπρούσι, Παπαθεοδώρου Δ., Τζανετής (83 Τοπαλίδης), Ξηλογιώργης, Καλούδης (68 Κλωφάς), Ντότσε

**Η διοίκηση του Κεραυνού Καλλιράχης εύχεται περαστικά στον τερματοφύλακα του Ποντιακού, Ηρακλή Τζανίδη, που τραυματίστηκε στη διάρκεια του αγώνα.

**Παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασαν οι γηπεδούχοι.

Άρης Πρίνου-Ατρόμητος Λεκάνης: 2-0

Ο Άρης Πρίνου υποδέχθηκε τον Ατρόμητο Λεκάνης για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος οπότε και προηγήθηκε με 1-0 με εύστοχο πέναλτι του Ηλιάδη στο 35ο λεπτό. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν, είχαν ευκαιρίες με Χάιτα και Δ. Τολμίδη και ζήτησαν πέναλτι στον Χάιτα στο 84ο λεπτό που δεν δόθηκε. Στην  επόμενη  φάση ο Ηλιάδης διαμόρφωσε το τελικό 2-0, μετά από ασίστ του Μανωλάκη.

Συνθέσεις

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Χριστινίδης, Καραβούζης, Κούρα, Μαυρίδης, Δημητρίου, Παπαγεωργίου Π. (65 Ανδρέου) Ντερομεμάι, άι, Δούκας (57' Παπαδόπουλος Γ.), Παπαδόπουλος Τ. (18 λ.τ. Δάνογλου),  Ηλιάδης.

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Τολμίδης Δ. (50 Τολμίδης Κ.), Ελευθεριάδης (65 Τολμίδης Δ.2), Καραμανλίδης Χρ., Χάκα, Καλογήρου, Παπαδόπουλος Κ., Τσαπουρνίδης, Χάιτας, Καραμανλίδης Γ. (60 Μιχαλούστας), Παπαδόπουλος Ι.

**Τραυματίας αποχώρησε στο 18ο λεπτό ο Τέλμαν Παπαδόπουλος και οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν χιαστό κάτι που όλοι απευχόμαστε. Θα σημειώσουμε πως ο 25χρονος άσος είχε κάνει επέμβαση χιαστού στο άλλο γόνατο πριν 13 μήνες.

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος Ξεριά: 1-2

Ο Πανιώνιος Ξεριά πέρασε δίκαια με 1-2 από το Κωτσάλου όπου έδωσε μάχη με τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 1ο λεπτό της συνάντησης ο Μπλιάντσε έκανε το 0-1 και στο 35 με εύστοχο πέναλτι του Μπλιάντσε έγινε το 0-2. Στο 76 σουτ του Ντέντε, ο Περπερής βρήκε την μπάλα που πήγε στο δοκάρι, στην επιστροφή χτύπησε πάνω του  για το τελικό 1-2.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ

Καραμπιμπέρης, Τόνιος, Σιμητός (46 λ.τ. Λημναίος), Παπαδημητρίου, Μπόζης, Ηλιόπουλος, Ντέντε, Τσουμάνι, Μουράτη, Τσιπούρης, Γιάπατζης. Αλλαγές έπαιξαν επίσης οι Παπαδάτος, Γιοβανάκης και Μαυρομάτης.

Πανιώνιος Ξεριά

Περπερής, Κοτσαμπασίδης, Καουσλίδης, Ρέστας, Τσουρλής, Παπαδόπουλος, Νικουλάε (90 Εμμανουηλίδης), Σαββίδης (82 Φιλιππίδης), Γκιαλόπουλος (77 Παγωνόπουλος), Μπλιάντσε, Γκόρδης

**Ο Σιμητός αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο του αγώνα, διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας για περαιτέρω εξετάσεις και τελικά υπέστη διάστρεμμα.

2ος όμιλος

Ν.Μ.Α.Ορφανίου-Κεραυνός Κρηνίδων:  0-3

Ο Κεραυνός Κρηνίδων κατέκτησε το «διπλό» με 0-3 στο γήπεδο του Ορφανίου στην κόντρα με τον τοπικό σύλλογο για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή. Στο 25ο λεπτό ο Μηλιάδης με κεφαλιά πέτυχε αυτογκόλ, 0-2. Στο 90 ο Χατζησάββας, μετά από συνεργασία με τον νεοαποκτηθέντα Μοσχόπουλο, διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Συνθέσεις

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Νίκα, Μηλιάδης Ν., Μηλιάδης Κ., Φιλόσογλου, Θωμάς, Γκίνογλου, Κουτσογιάννης, Πουρσαϊτίδης, Μαντέσος, Μηλιάδης Σ., Μηλιάδης Κ.

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος,  Αντωνάκης, Τσολακίδης (60 Μοσχόπουλος Ν.), Λαφτσίδης, Γεωργιάδης, Σπυρίδης, Πρέζιος, Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας, Καπακτσόγλου

**Ντεμπούτο με τη φανέλα του Κεραυνού Κρηνίδων έκανε ο νεαρός Ν. Μοσχόπουλος που από το καλοκαίρι είχε μετακομίσει από την Ασπίδα Πολυστύλου στον Ορφέα Ελευθερούπολης.

Κεραυνός Ελευθερών-Ένωση Παγ. Δρυάδας: 1-0

Ο Κεραυνός Ελευθερών ήταν καλύτερος της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές καλές στιγμές στο πρώτο μέρος όμως έμεινε το 0-0. Στο 65, μετά από ωραία προσπάθεια του Κωνσταντάρα, ο Αναστασιάδης και έκανε το 1-0. Με την σέντρα ο Σαουλίδης έκανε σουτ, ο τερματοφύλακας την βρήκε, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στη συνέχεια την μάζεψε. Στις καθυστερήσεις εκτέλεση φάουλ του Σαουλίδη άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν και ακυρωθέν γκολ με τον Κεσετζή ως οφσάιντ, υπό έντονες διαμαρτυρίες.

Συνθέσεις

Κεραυνός Ελευθερών

Συκαδάς, Πέπα Ε., Λίκα, Πέπα Α., Πατρίδας, Δανιηλίδης (91 Ελέζη), Αναστασιάδης (80 Μυτιληναίος Ι.), Τζιτζιός, Τραγαντζόπουλος, Κωνσταντάρας, Κεσετζής  (70 Κλωναρίδης).

Ένωση Παγ. Δρυάδας

Φασουλής, Λίτσας, Ελευθεριάδης Γ., Καζαντζόγλου (75 Γκουντίεφ), Αβραμίδης (88 Πλουμής), Χωλίδης (80 Δαύτσιος Θ.), Κυρανούδης, Τσιπουρόπουλος, Κεχαγιάς, Σαουλίδης, Δαύτσιος Απ. (65 Μαλακόζης)

**Στο 85ο λεπτό αποβλήθηκε από τον πάγκο της Ένωσης Παγ. Δρυάδας ο πρόεδρος αυτής Νίκος Λαφαζανίδης λόγω διαμαρτυριών. Απουσίαζε από τον πάγκο του συλλόγου ο προπονητής Β. Νικολαϊδης που δίνει εξετάσεις στην σχολή UEFA B.

Μ.Α. Φιλίππων-Μακεδονικός Αμισιανών: 3-0

Ο ΜΑ Φιλίππων δεν δυσκολεύτηκε με αντίπαλο το νεανικό Μακεδονικό Αμισιανών και πήρε τη νίκη με 3-0 στο ξεκίνημα του 2ου  γύρου στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Στο 32 ο Καγκασίδης έκανε το 1-0 και στο 40 ο Καραγιαννίδης έκανε το 2-0. Στο 52 ο Βαμβακίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Συνθέσεις

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Φαρσάκογλου, Σαββόπουλος Μ. (70 Σταμίδης), Καγκασίδης, Γρηγοριάδης, Βασιλειάδης Σ. (60 Σκονίδης), Βαμβακίδης, Σπυρίδης, Λόλακας (62 Σαββίδης), Καραγιαννίδης, Τσομπανίδης  (72 Καϊσίδης).

Μακεδονικός Αμισιανών

Παπαντωνίου, Κεχαγιάς, Μουλλάη, Ματσάγκος, Μπαϊράμης (70 Μπερίδης), Νικολαϊδης, Χαλεπλίδης, Μπάσσιας, Οικονόμου (60 Τσάφα), Σπίνος, Πασχάλας

**Ντεμπούτο με την φανέλα του Μακεδονικού Αμισιανών έκανε ο Θανάσης Πασχάλας, που μέχρι πρόσφατα ήταν στον Ατρόμητο Χαλκερού.

Βυζάντιο-Άρης Ζυγού: 1-0

Μέτριο ήταν το παιχνίδι στο Κοκκινόχωμα μεταξύ του Βυζαντίου και του Άρη Ζυγού για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και οι γηπεδούχοι πήραν τη πολύτιμη νίκη με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 20ο λεπτό ο Τόσιος, μετά από σέντρα του Σταματάκη. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα χαμένο τετ α τετ με τον Μπεζυργιάννη. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και είχαν ένα δοκάρι σε φάουλ του Ζεϊτίδη και ένα δοκάρι σε πλασέ του Αβραμίδη.

Συνθέσεις

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Κανέλλης Β., Βασιλειάδης Αντ., Παπαδόπουλος Βασιλειάδης Χ., Λάσκαρης, Μπατάκογλου, Τόσιος, Σταματάκης, Δημητριάδης Αν., Μπεζυργιάννης. Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Τσαγκαλίδης Ι., Τιμοσίδης Πρ., Πορφύρης.

Άρης Ζυγού

Τσανάκαλης, Ζεϊτίδης (80 Βαφάκης Η.), Βαφάκης Ελ., Γκαϊτατζής, Ευθυμίου, Δομουτζόγλου Α. (35 Μποζούρι), Γυαλίδης (39 Οζγουρίδης Χ.), Μιχαηλίδης, Αβραμίδης, Αδαμαντίου (60 Οζγουρίδης Ε.), Μπασδάνης

**Η διοίκηση του Άρη Ζυγού ανακοίνωσε την απόκτηση του Αδαμαντίου από τον Ορφέα Ελευθερούπολης και του Μιχαλίτση από την Ασπίδα Πολυστύλου. Έχει ήδη πάρει χρόνο συμμετοχής και ο έμπειρος Β. Λιόλιος.

ΑΟ Ελαιοχωρίου-ΑΟ Κάρυανης: 1-3

Πολύτιμο «διπλό», με 1-3, κατέκτησε ο ΑΟ Κάρυανης στο Ελαιοχώρι για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη ο Παντελής κατάφερε να πετύχει χατ-τρικ (55ο, 64ο και 80ο λεπτό) και μείωσε ο Κάρουλας με κεφαλιά λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα στο τελικό 1-3.

Συνθέσεις

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Νικολαϊδης, Γενετίδης (58 Πακαταρίδης), Δημητριάδης Βατζιόλης (85 Παναγιωτίδης), Γραντσίδης, Κουρτίδης, Σταμπολίδης, Ορφανίδης Σοφ., Κάρουλας, Ορφανίδης Π., Ορφανίδης Σιμ.

ΑΟ Κάρυανης

Μησίν, Χατζής, Κούτρας Κ, Γλούφτσιος, Μανώλκας Ι., Καλιμάνης (76 Καλλινικίδης), Γιαβάς, Κούτρας Κ.Α. (85 Κούτρας Ζ.), Βαζακίδης (18 Ρούστα, 67 Πέπα), Αναστασιάδης, Παντελής.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 1-0

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα ήταν καλύτερη του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 10ο λεπτό ο Αβραμίδης μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά πάσα στην περιοχή. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα χαμένο πέναλτι με τον Αβραμίδη που απέκρουσε ο Νίπολι και επίσης ευκαιρίες με Τσαρούχα και Τσανουσίδη για να διευρύνουν το σκορ. Στο 70 η Δόξα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καραγιαννούδη με 2η κάρτα.

Συνθέσεις

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Κεκρίδης (90 Μακατασίδης), Τσολακίδης (50 Βαγενάς), Αβραμίδης, Τάρης, Παπαβασιλείου, Καραγιαννούδης, Γιορμπαλίδης, Σουφλέρης, Τσανουσίδης (70 Τασιάδης), Τσαρούχας (91 Λεμονίδης).

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Νίπολι, Ιντρίζι, Σπανδωνίδης, Σκαμνιώτης, Αλεξανδρίδης, Δραγουδάκης, Φέρκο, Κοκονόζι (72 Φελλαχίδης), Σπυρίδης, Τσιοπανίδης, Τσαβδαρίδης (80 Κρόκος).

**Η Δόξα Αμυγδαλεώνα ανακοίνωσε την απόκτηση του Αλέξη Ζάντσα. Είναι φοιτητής από την Λιβαδειά και το καλοκαίρι είχε πάει στον ΑΟ Ελαιοχωρίου.

Αστέρας Φωλιάς-Ασπίδα Πολυστύλου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι μεταξύ του Αστέρα Φωλιάς και της Ασπίδας Πολυστύλου για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ένας πολύτιμος βαθμός για τους φιλοξενούμενους που ανέβηκαν στην 13η θέση της κατάταξης αφήνοντας στην τελευταία το Ελαιοχώρι. Στο 2ο λεπτό ο Αθανασάκης έκανε το 1-0 και στο 50 ο Τσιμπιτζίδης με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Συνθέσεις

Αστέρας Φωλιάς

Χρυσανίδης, Μητριτζώνης, Αντωνιάδης Ι., Τριανταφυλλίδης, Μήττας, Πασχαλίδης, Φοριάρης, Αθανασάκης, Αντωνιάδης Ιωσήφ, Χρυσανίδης Ι., Τσιγκόλα. Αλλαγές έπαιξαν οι Εράλντο, Αλ. Βούλγαρης, Κεδίκογλου.

Ασπίδα Πολυστύλου

Κουτουμάνος, Περδίκης, Γκουλικάρι, Ξάνης, Λίτσας, Λέσι, Σκαμνός, Σαββάκης, Τριάντης, Τσιμπιτζίδης, Δόνος Α. Αλλαγές έπαιξαν οι Τσίγκος, Κεφαλάς και Ανέστης.

Αίας Παναγίας  (8-42) 3  (*)

**Ο Αίας Παναγίας έχει τιμωρία -3β. για την περίοδο 2017-2018 και -2 για τη σεζόν 2018-2019.