http Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Πρωταθλητές χειμώνα Άρης Πηγών και Κεραυνός Κρηνίδων
Sunday, 14 January 2018 19:49

Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Πρωταθλητές χειμώνα Άρης Πηγών και Κεραυνός Κρηνίδων

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πηγών και ο Κεραυνός Κρηνίδων κατέκτησαν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στους δύο ομίλους της Β΄ κατηγορίας. Η 13η αγωνιστική είχε έξι συνολικά «διπλά» και πιο συγκεκριμένα τα κατέκτησαν ο Άρης Πηγών, ο ΜΑ Φιλίππων, η Δόξα Αμυγδαλεώνα, το Βυζάντιο, το Ορφάνι και ο Άρης Ζυγού. Εντός έδρας νίκες πέτυχαν ο Κεραυνός Κρηνίδων, ο ΑΟ Ποταμιάς, ο Ποσειδών Καβάλας, ο Θεαγένης, ο Πανιώνιος Ξεριά και ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Μοιράστηκαν τους βαθμούς Καλλιράχη και ΠΑΟΚ, αναβλήθηκε το παιχνίδι Ατρόμητος Λεκάνης-Αίας Παναγίας, λόγω απαγορευτικού στον απόπλου των πλοίων. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Ολυμπιακός Καβάλας-Άρης Πηγών: 0-1

Ο Άρης Πηγών κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας μετά το «διπλό» με 0-1 στο ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό Καβάλας στο Κωτσάλου.

Όλα έδειχναν πως το ματς θα κρινόταν στο γκολ και το πέτυχε η ομάδα του Κ. Μπανίδη λίγα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν προσεκτικά κόντρα σε έναν άγνωστο αντίπαλο, έπαιξαν υπομονετικά και δικαιώθηκαν στο 89ο λεπτό όταν από κλέψιμο του Ζαρκαντζά, ο Ι. Ναθαναηλίδης έκανε κεφαλιά πάσα για τον Κλοκίδη που άνοιξε το σκορ, 0-1. Νωρίτερα, στο 80 ο Γαμβρέλης είχε άστοχο σουτ στο γάμα. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή μετά από ελεύθερο του Κωνσταντινιδη και μπέρδεμα στην άμυνα όμως πετάχτηκε και έσωσε ο Αϊβαζίδης.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός Καβάλας

Κωνσταντινίδης, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Κυριαζής, Θωμαδάκη, Καπετανκωνσταντής, Πελτέκης, Αδαμίδης (65 Θεοδοσιάδης), Πουρλουκάκης (78 Γαϊτανέρης), Μπόνος, Ξηντάρας.

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Σαμαράς, Αρσένογλου, Γαμβρέλης, Μαλλίδης, Κάμπατζης, Ζαρκαντζάς Β. (90 Ναθαναηλίδης Ε.), Μπουντρούδης, Νικολόπουλος (90 Κοκάι), Μαγουλάς (75 Κλοκίδης), Νάνος (66 Ναθαναηλίδης Ι.).

**Η διοίκηση του Άρη Πηγών ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Ολυμπιακού Καβάλας για την άψογη φιλοξενία. Επίσης, ευχαρίστησε τους φιλάθλους που ακολούθησαν την αποστολή στο Κωτσάλου δημιουργώντας μια δυναμική κερκίδα και η νίκη αφιερώθηκε σ΄ αυτούς.

Πανιώνιος Ξεριά-Μυρμιδόνες Καβάλας: 1-0

Ο Πανιώνιος Ξεριά είχε την υπεροχή στο κρίσιμο παιχνίδι με τους Μυρμιδόνες Καβάλας για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 1-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, είχαν δοκάρι στο 7ο λεπτό με τον Κοτσαμπασίδη και ένα ακόμη δοκάρι με τον Μπλιάντσε στο 14. Στο 20 ευκαιρία του Λίτσι. Στο 30 από ωραία ενέργεια του Μπλιάντσε ο Κοτσαμπασίδης έκανε το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του  ημιχρόνου. Το 2ο μέρος ήταν ισορροπημένο, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή με τον Αντωνάκη στο 55 και ο Πανιώνιος στο 90 με τον Γκόρδη.

Συνθέσεις

Πανιώνιος Ξεριά

Περπερής, Εμμανουηλίδης (55 Παγωνόπουλος), Καουσλίδης (80 Νικουλάε), Ρέστας, Κιορμήτρου, Παπαδόπουλος, Κοτσαμπασίδης, Φιλιππίδης (85 Παπαδάκης), Γκιαλόπουλος (83 Σαββίδης), Μπλιάντσε, Γκόρδης.

Μυρμιδόνες Καβάλας

Κριθαρέλης, Σιδηρόπουλος, Φιλιππίδης, Μπράουν, Μπαδιανούδης, Μητρούσης, Μαυρουδής, Παπάς, Χατζάτογλου (75 Χατζάτογλου), Γιαννάκης (70 Νικολάου), Λίτσι (46 Αντωνάκης).

Κεραυνός Καλλιράχης-ΠΑΟΚ: 2-2

Μοιρασιά, με 2-2, στο γήπεδο του Πρίνου στην κόντρα του Κεραυνού Καλλιράχης με τον ΠΑΟΚ για την 13η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 56 με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση του Σιμητού έγινε το 0-1. Στο 70 ο Ντέντε με σουτ έξω από την περιοχή έγινε το 0-2. Στο 78 ο Τζανετής σε αντεπίθεση μείωσε σε 1-2. Στο 90+ ο Λαπούσι διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 62ο λεπτό λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Άντζο Μπάρτσι.

Συνθέσεις

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης, Μητσαράς, Παπαθεοδώρου Θ. (55 Προύντζος Θ.), Προύντζος Μ., Ντομπρούσι, Παπαθεοδώρου Δ., Παπαθεοδώρου Α., Λαπούσι, Ξηλογιώργης (80 Κλωφάς),  Σινάνι, Τζανετής.

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Τόνιος, Τιάκας, Λημναίος (78 Γιάπατζης), Σιμητός, Μπάρτσι Άντζο, Τσιπούρης, Μπάρτσι Μ. (33 λ.τ. Μπόζης), Ντέντε, Τσουμάνι, Μπάρτσι Αντι (46 Μουράτη).

**Η διοίκηση του Κεραυνού Καλλιράχης έδωσε συγχαρητήρια στην διαιτητική τριπλέτα, Αναγνωστόπουλος-Μακέδος-Μητρούσης που βοήθησαν να γίνει ένα παιχνίδι σε αθλητικά πλαίσια.

**Η ομάδα του ΠΑΟΚ Καβάλας ευχαριστεί την αντίστοιχη του Κεραυνού Καλλιράχης και ιδιαίτερα το μέλος αυτής Βασίλη Αντάρτη για την μεταφορά των ποδοσφαιριστών μας στο μεταξύ μας παιχνίδι από και προς το λιμάνι του Λιμένα. Οφείλει να ευχαριστήσει το μέλος του Δ.Σ. του Άρη Πρίνου, κ. Παπαγεωργίου για την βοήθεια του προς το σωματείο μας. Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την διοίκηση της ΕΠΣ Καβάλας για την άμεση εξεύρεση λύσης σε ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής...

ΑΟ Ποταμιάς-Μαίανδρος Γέροντα: 2-0

Ο ΑΟ Ποταμιάς υποδέχθηκε το πρωί της Κυριακής (14/1) τον Μαίανδρο Γέροντα για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-0. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους γηπεδούχους να έχουν ευκαιρίες που δεν αξιοποίησαν και τους φιλοξενούμενους ένα άστοχο φάουλ του Ράδου και ένα μακρινό σουτ. Στο 64 από σέντρα του Δημητρέκου, ο Γ. Πασχάλης με κεφαλιά από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 72 ο Μπαρούμας κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Σπυριάδης για το τελικό 2-0.

Συνθέσεις

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Πέτσι (67 Καζάρας Εμ.), Προδρόμου Ι., Θωμάς, Βούγλαρης, Προδρόμου Αν., Σπυριάδης (87 Μουσάς), Πασχάλης Γ. (82 Τοπτσής Β.), Κόλλα Αν. Μπαρούμας Μερέσης (57 Δημητρέκος).

Μαίανδρος Γέροντα

Καζέλογλου, Χισένι (86 Παξεβανίδης), Αραμπατζή, Καράκιζλης, Ράδος, Λάσπατζης, Γιοβρανόπουλος, Κελεμπεσιώτης (70 Κότσι),  Κίτσος, Καμτσικλής, Νεοφυτίδης (71 Κουλαράς)

Ποσειδών Καβάλας-Άρης Πρίνου: 4-1

Σπουδαία νίκη, με 4-1, κατέκτησε ο Ποσειδών Καβάλας με αντίπαλο τον 2ο στην κατάταξη Άρη Πρίνου για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 48 με εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα του  Τ. Παπαδόπουλου έγινε το 0-1. Στο 70, μπαλιά του Πουλή από το κέντρο για τον  Τσιρικτσίδη που με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 75 ατομική προσπάθεια του Πουλή για το 2-1. Στο 87 από πάσα του Κοτίλι ο Καργανιώτης σκόραρε για το 3-1. Στο 89 βαθιά μπαλιά του Πουλή, ο Τσιρικτσίδης με απευθείας βολέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες (Τυρολόγος, Κυριαζής, Καραβούζης, Ρήγας, Ερβ. Μπούικου και Εραλ. Μπούικου) και μάλιστα ο δεύτερος τερματοφύλακας Γ. Δρακόντης έπαιξε σε θέση σέντερ φορ.

Συνθέσεις

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Κοτσέλα, Πουλής (89 Γεωργιάδης), Χατζηαντωνίου, Καργανιώτης, Κοζανίδης, Τσιρικτσίδης, Καραμπάσης, Γραμματικόπουλος (89 Καρασαρίδης), Κοτίλι.

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Χριστινίδης, Μαυρίδης, Λόγγος, Δημητρίου, Παπαδόπουλος, Δρακόντης (51 Δούκας), Ντουλελάρι, Παπαγεωργίου Π., Ντερομεμάι, Ηλιάδης

Θεαγένης-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-0

Ο Θεαγένης ήταν καλύτερος του Ποντιακού Ποντολιβάδου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-0. Στο 23ο λεπτό ο Λάμπρου έκανε το 1-0 και στο 75 ο Μαλακογιάννης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Συνθέσεις

Θεαγένης

Καντιώτης, Λαχανάς (75 Τσετάνι Α.), Λούσος, Μπόσκος, Πάτσης, Μαλακογιάννης, Τσετάνι Αρμ., Λάμπρου (65 Γιριχίδης), Καραντόλας (86 Λαμπρινάκης), Σέντα (46 Μαλίμης), Προύντζος.

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Τζανίδης, Μυλωνάς, Παπαδόπουλος, Θωμαϊδης, Ζλατίνης, Κωνσταντινίδης Εμμανουηλίδης, Ουλφανίδης, Τόλιας, Κανταϊδης Π. (46 Θεοχαρίδης), Αλαφογιάννης (60 Κανταϊδης Γρ.).

2ος όμιλος

Κεραυνός Κρηνίδων-Κεραυνός Ελευθερών  1-0

Πολύ δύσκολο και παράλληλα πολύ καλό ήταν το παιχνίδι μεταξύ του Κεραυνού Κρηνίδων και του Κεραυνού Ελευθερών για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με 1-0 και κατέκτησαν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Το χρυσό γκολ πέτυχε στο 75ο λεπτό ο Χατζησάββας με σουτ. Υπήρξαν αρκετές καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Συνθέσεις

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Αντωνάκης, Τσολακίδης, Παπαδόπουλος Θ., Γεωργιάδης, Σπυρίδης, Γερμανίδης (50 Καπακτσόγλου), Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας, Λόλη (57 Λαφτσίδης), Πρέζιος (64 Μοσχόπουλος Ν.)

Κεραυνός Ελευθερών

Συκαδάς, Πέπα Ε., Λϊκα, Ελέζη, Πατρίδας, Δανιηλίδης (72 Κλωναρίδης), Αναστασιάδης (80 Μυτιληναίος Ι.), Τζιτζιός, Τραγαντζόπουλος, Κωνσταντάρας Γ., Κεσετζής (62 Μυτιληναίος Μ.).

**Ντεμπούτο με τη φανέλα του Κεραυνού Ελευθερών έκανε ο τερματοφύλακας Πάνος Συκαδάς που αποκτήθηκε από τον Αστέρα Φωλιάς αλλά και ο Μαρ. Μυτιληναίος από τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Βυζάντιο: 0-1

Σπουδαίο «διπλό» με 0-1 κατέκτησε το Βυζάντιο στο τοπικό ντέρμπι με την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι, που έγινε παρουσία πολλών φιλάθλων των δύο ομάδων, ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, από το 30ο λεπτό και έως την λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο και κατάφεραν να προηγηθούν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν στην επανάληψη όμως δεν κατάφεραν κάτι καλό. Το τελευταίο 15λεπτο ήταν περισσότερο παιχνίδι κέντρου.

Η εικόνα του αγώνα

Στο 16 σουτ του Σαουλίδη έξω από την περιοχή απέκρουσε ο Μαυρίδης. Στο 28 ωραία προσπάθεια του Α. Δημητριάδη στην περιοχή όμως το χλιαρό σουτ του κατέληξε εύκολα στα χέρια του Κεχαγιόγλου. Στο 31 σέντρα του Τόσιου, κεφαλιά του Μπεζυργιάννη έπιασε ο Κεχαγιόγλου. Στο 36 από εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μπατάκογλου που αστόχησε από κοντά. Στο 37 ωραίος επιθετικός συνδυασμός των παικτών της Ένωσης, τελικός αποδέκτης ο Σαουλίδης που όμως έκανε σουτ στα σώματα. Στο 38 ο Α. Δημητριάδης με ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ, και ενώ ο Κεχαγιόγλου ήταν εκτός έδρας, έκανε το 0-1. Στο 43 σουτ του Σαουλίδη αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μαυρίδης.

Στο 53 σουτ του Δημητριάδη εντυπωσιακή απόκρουση του Κεχαγιόγλου. Στο 64 ο Σαουλίδης άφησε όμορφα για τον Κυρανούδη στην περιοχή που αστόχησε από κοντά. Στο 69 φάουλ του Σαουλίδης έδιωξε ο Μαυρίδης. Ακολούθησαν δύο απανωτά κόρνερ υπέρ της Ένωσης, που εκτέλεσε ο Κεχαγιάς, χωρίς όμως να βγει κάτι καλό.

Συνθέσεις

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Κεχαγιόγλου, Αβραμίδης (87 Λίτσας), Καζαντζόγλου, Ζαππίδης, Σαουλίδης, Τσιπουρόπουλος, Κεχαγιάς Ν., Ελευθεριάδης Γ., Χωλίδης, Κυρανούδης, Δαύτσιος Απ. (57 Δαύτσιος Θ.)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Σταματάκης (77 Κανέλλης Β.), Βασιλειάδης Χ., Βασιλειάδης Α., Παπαδόπουλος Μ., Λάσκαρης Ν., Τόσιος, Μπατάκογλου, Μπεζυργιάννης (90+ Λαζαρίδης Κ.), Μπουμπέκη (87 Τιμοσίδης), Δημητριάδης Α. (83 Δημητριάδης Α.)

**Οι φίλαθλοι του Βυζαντίου είχαν να πουν τα καλύτερα για τον πρόεδρο τους, Εμ. Τσίλογλου που ήταν με την αποστολή στον αγωνιστικό χώρο.

Μακεδονικός Αμισιανών-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-2

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στα Αμισιανά στην κόντρα της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον τοπικό Μακεδονικό και κατέκτησε το «διπλό» με 0-2. Στο 33 ο Τσανουσίδης έκανε το 0-1. Στο 45 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Τσολακίδης που έστειλε τη μπάλα άουτ. Στην διάρκεια του πρώτου μέρους ο Μακεδονικός  είχε ένα χαμένο τετ α τετ με τον Τσάφα και η Δόξα ένα δοκάρι με τον Τσαρούχα και ένα σουτ του Τσανουσίδη από την περιοχή άουτ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην επανάληψη όμως δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Αντ΄ αυτού στο 75 ο Τάρης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

**Παράπονα εξέφρασε ο Μακεδονικός Αμισιανών για την διαιτησία του

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Χατζηθεοδώρου, Χαλεπλίδης (70 Μαυρίδης), Ματσάγκος, Γαϊτατζής, Μπέκο, Νικολαϊδης, Μπαϊράμης, Μπάσιας, Τσάφα (61 Μπερίδης), Σπίνος, Μουλάι.

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Τασιάδης, Τάρης, Κεκρίδης, Αβραμίδης, Τσολακίδης (83 Ιγνατιάδης), Καραγιαννούδης (46 Μακατασίδης), Σουφλέρης, Γιορμπαλίδης (55 Λεμονίδης), Τσανουσίδης (70 Παπαβασιλείου), Τσαρούχας.

Αστέρας Φωλιάς-ΜΑ Φιλίππων: 0-2

Ο ΜΑ Φιλίππων ήταν καλύτερος του Αστέρα  Φωλιάς στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 0-2. Η νίκη είναι αφιερωμένη στον γενικό αρχηγό της ομάδας Μπάμπη Ευκαρπίδη που απουσίαζε λόγω προβλημάτων υγείας.

Στο 35 ο Λόλακας έκανε το 0-1 και αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 87 ο Βαμβακίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με Αθανασάκη και Αντωνιάδη, οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλα δύο, με Λόλακα και Βαμβακίδη. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα ακυρωθέν γκολ, ο ΜΑ Φιλίππων για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ τους στο 43.

Συνθέσεις

Αστέρας Φωλιάς

Χρυσανίδης Σ., Μητριτζόνης, Αντωνιάδης Ι., Τριανταφυλλίδης, Φοριάρης, Τουμπαλάς, Τσιγκόλα, Αθανασάκης, Αντωνιάδης Ιωσήφ, Χρυσανίδης, Αντωνιάδης Αχ. Αλλαγές έπαιξαν οι Κυριατζής, Κεδίκογλου.

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Βασιλειάδης Α. (70 Καγκασίδης), Σαββόπουλος Μ., Φαρσάκογλου, Γρηγοριάδης, Βασιλειάδης, Σπυρίδης (80 Σαββίδης), Βαμβακίδης (85 Τζάκης), Τσομπανίδης (60 Σαββόπουλος Ηλ.), Καραγιαννίδης Λόλακας.

Ασπίδα Πολυστύλου-Ν.Μ.Α.Ορφανίου: 1-4

Η Ασπίδα Πολυστύλου προηγήθηκε στο παιχνίδι της Κυριακής (14/1) με το ΝΜΑ Ορφανίου για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το «διπλό» με 1-4. Πιο συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό με Αλ. Δόνος έκανε το 1-0. Στο 35 ο Ψητόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 50 ο Κ. Μηλιάδης έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Τα άλλα δύο τέρματα πέτυχαν ο Φ. Κοσμάς (1-3) και ο Κόντρα (1-4) στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο 80ο λεπτό αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Γιαντσακλίδης (Ασπίδα) και στο 82 ήταν η σειρά του Μυλωνά να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Μετά την λήξη του αγώνα διαπληκτίστηκαν μεταξύ τους και αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα οι Φρόκου και Κόντρα.

Συνθέσεις

Ασπίδα Πολυστύλου

Μέγκας, Δόνος Κ. (70 Γιαντσακλίδης), Τίλι, Λίκα, Ξάνης, Λέσι, Σαββάκης (46 Δημητριάδης), Περδίκης, Τριάντης, Φρόκος Αλέξης Δόνος.

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Νίκα, Φιλόσογλου, Ψητόπουλος, Γκίνογλου (46 Κόντρα), Μηλιάδης Ν., Μηλιάδης Κ., Θωμάς, Μυλωνάς, Κοσμάς Φ., Κοσμάς, Μαντέσος.

**Η διοίκηση, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές της Ασπίδας Πολυστύλου εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στην οικογένεια του Θωμά Αποστολάκη, ενός εκ των ιδρυτών του συλλόγου, για τον θάνατο του.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-ΑΟ Ελαιοχωρίου: 3-2

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και ο ΑΟ  Ελαιοχωρίου αναμετρήθηκαν σε δυνατό τοπικό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορία καοι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πολύτιμο τρίποντο με 3-2. Στο 1ο λεπτό κεφαλιά του Κρόκου στο δοκάρι. Στο 10 ο Σπυρίδης κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε και 1-0. Στο 15 ο Θεοδοσιάδης κέρδισε πέναλτι, στην βούλα πήγε ο Σταμπολίδης για το 1-1. Στο 35 σέντρα του Δραγουδάκη, ο Κρόκος στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φέρκο έκανε το 2-1 με διαγώνιο σουτ. Στο 44 διαγώνιο σουτ του Σπυρίδη  απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, το μαχητικό Ελαιοχώρι πίεσε και στο 53 μετά από κόρνερ η μπάλα πέρασε από όλους και ο Παν. Ορφανίδης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Στο 62 εκτέλεση κόρνερ του Τσαβδαρίδη, κεφαλιά του  Αλεξανδρίδη για το 3-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με τον  Τσιοπανίδη και άλλη μια με τον Φέρκο. Ο ΠΑΟΚ ζήτησε αποβολή του Σταμπολίδη στο 30ο λεπτό για μαρκάρισμα πάνω στον Σπυρίδη όμως ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Νίπολι, Ιντρίζι, Σπανδωνίδης, Σκαμνιώτης, Αλεξανδρίδης, Δραγουδάκης, Φέρκο, Τσιοπανίδης, Σπυρίδης, Κρόκος (80 Κοκονόζι), Τσαβδαρίδης.

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Ζαφειρίου, Βατσιόλης, Γραντσίδης, Μαυρομάτης, Τσομπανίδης (50 Ορφανίδης Σιμ.), Σταμπολίδης, Κουρτίδης (70 Ορφανίδης Σοφ.), Δημητριάδης, Θεοδοσιάδης, Ορφανίδης Π., Κάρουλας (85 Σιδηρόπουλος).

ΑΟ Κάρυανης-Άρης Ζυγού: 0-2

Ο Άρης Ζυγού προηγήθηκε με 0-2 πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου στην Κάρυανη με αντίπαλο την τοπική ομάδα για την 13η αγωνιστική και αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι, που παρατάχθηκαν με απουσίες, πάλεψαν μέχρι το τέλος όμως δεν κατάφεραν κάτι καλό και παράλληλα εξέφρασαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Ρηγούδη.

Στο 12ο λεπτό ο Ιακωβίδης με πλασέ έκανε το 0-1 και στο 18 ο Αβραμίδης κέρδισε την κόντρα και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Ακυρώθηκε γκολ του Παντελή στο 75ο λεπτό υπό διαμαρτυρίες.